Jak i kiedy podlewać skrzydłokwiat? Jaką wodą podlewać skrzydłokwiat, aby zakwitł?
Skrzydłokwiat to elegancka, dekoracyjna roślina doniczkowa, która świetnie ozdabia nasze wnętrza. Jak podlewać skrzydłokwiat, aby pięknie kwitł i zdrowo rósł? Co zrobić, by go ożywić i czego unikać w pielęgnacji? Podpowiadamy.
Autor: GettyImages
Do podlewania skrzydłokwiatu można wykorzystywać wodę z kranu, ale nie bezpośrednio po pobraniu. Trzeba odstawić ją przynajmniej na kilka godzin.
Spis treści
- Jak wygląda spragniony skrzydłokwiat?
- Kiedy podlewać skrzydłokwiat?
- Jaką wodą podlewać skrzydłokwiat?
- Jak podlewać skrzydłokwiat?
- Czego nie lubi skrzydłokwiat?
- Skrzydłokwiat — jaka ziemia jest najlepsza?
- Skrzydłokwiat. Zdjęcia
Skrzydłokwiat to popularna roślina pokojowa, ceniona za efektowne ulistnienie i oryginalne białe kwiaty. Choć jego uprawa nie jest trudna, to częstym błędem w pielęgnacji jest niewłaściwe podlewanie. Oto krótki poradnik dotyczący podlewania skrzydłokwiatu.
Skrzydłokwiat lubi wilgotne, ale nie mokre podłoże. Aby dobrze rósł i atrakcyjnie się prezentował, konieczne jest jego właściwe podlewanie. Skutkiem nieumiejętnego nawadniania może być gnicie korzeni albo zasychanie rośliny.
Jak wygląda spragniony skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat ma dość spore zapotrzebowanie na wodę. Jej niedobór roślina sygnalizuje więdnięciem i opadaniem liści. Wystarczy jednak ją podlać, a powróci do prawidłowego stanu. Przy podlewaniu skrzydłokwiatu trzeba zachować ostrożność, aby nie doprowadzić do przelania. Pamiętajmy, że skrzydłokwiat powinien być zawsze uprawiany w doniczce z otworami w dnie, które umożliwiają odpływ nadmiaru wody z ziemi.
Kiedy podlewać skrzydłokwiat?
Aby ustalić, czy nadszedł czas na dostarczenie skrzydłokwiatowi wody, najlepiej zastosować tzw. test palca. Na czym on polega? Otóż wystarczy włożyć palec na głębokość 2-3 cm do ziemi w doniczce. Jeśli po wyjęciu palec będzie wilgotny i oblepiony ziemią, to jest jeszcze za wcześnie na podlewanie. Natomiast jeśli jest suchy – czas na nawadnianie.
Nigdy nie wolno pozwalać na to, by skrzydłokwiat „stał w wodzie”, bowiem może to spowodować zalanie korzeni, przez co uniemożliwiony będzie dostęp do nich tlenu do. Zawsze mniej groźny jest niedobór wody niż jej nadmiar.
Jaką wodą podlewać skrzydłokwiat?
Bardzo ważne, jakiej wody będziemy używać do podlewania skrzydłokwiatu. Powinna być ona miękka, pozbawiona chloru i mieć temperaturę pokojową.
Najlepsza jest woda przefiltrowana, która ma umiarkowaną zawartość minerałów, za to nie ma chloru. Możemy korzystać z wody przepływającej przez zamontowany na stałe filtr do wody bieżącej albo korzystać z dzbanków z filtrami.
Do podlewania skrzydłokwiatu można wykorzystywać wodę z kranu, ale nie bezpośrednio po pobraniu. Trzeba odstawić ją przynajmniej na kilka godzin (a najlepiej na 1-2 dni), aby pozbawić ją szkodliwego dla rośliny chloru i innych substancji chemicznych. Aby „zmiękczyć” wodę z kranu, należy ją przegotować. Podlewamy nią dopiero po ostudzeniu do temperatury pokojowej.
Świetna woda do podlewania skrzydłokwiatu to deszczówka - jest miękka, zawiera azot, tlen, dwutlenek węgla i sole mineralne. Można nią podlewać zaraz po zebraniu (np. w beczce na wodę deszczową). Użycie deszczówki do podlewania wpisuje się w trend eko - pozwala ograniczyć zużycie wody wodociągowej.
Można też podlewać skrzydłokwiat wodą destylowaną.
Jak podlewać skrzydłokwiat?
- Podlewanie skrzydłokwiatu „od góry”
Doniczkę z rośliną należy umieścić w plastikowej misce albo w zlewie i powoli wlewać wodę na ziemię, aż do momentu gdy woda będzie wypływać spod doniczki.
Oznacza to, że cała ziemia w doniczce została nasączona wodą, a jej nadmiar spłynął na dno doniczki w wyciekł przez otwory w jej dnie.Wtedy należy wyjąć doniczkę z miski czy zlewu, odczekać chwilę, aż nadmiar wody spłynie i umieścić ją na podstawce albo w osłonce.
Ważne jest, by wodę nalewać powoli, delikatnym, rozproszonym strumieniem, równomiernie po całej powierzchni ziemi w doniczce, aby mogła stopniowo wsiąkać w ziemię.
Nie wolno koncentrować strumienia wody w jednym miejscu, ponieważ w takim przypadku woda może wypływać z otworów drenażowych tylko z jednej strony, co oznacza, że ziemia po drugiej stronie pojemnika prawdopodobnie jest pozostaje sucha.
- Podlewanie skrzydłokwiatu „od dołu”
Jeśli podczas podlewania „od góry” cała woda będzie „przelatywać” przez doniczkę, może to oznaczać, że podłoże jest nadmiernie przesuszone. Woda wtedy spływa po bokach doniczki, w ogóle nie nawilżając ziemi.
W tym przypadku lepszym sposobem nawodnienia podłoża jest tzw. podlewanie „od dołu” (czyli przez podsiąkanie).
Wystarczy wstawić doniczkę z rośliną do miski napełnionej wodą i pozostawić, aż woda przez otwory w dnie doniczki przeniknie do podłoża. Sucha gleba będzie powoli wchłaniać wilgoć, aż się nią nasyci.
Po około 30 minutach doniczkę trzeba wyjąć, odsączyć nadmiar wody i odstawić doniczkę na podstawkę.
Czego nie lubi skrzydłokwiat?
Skrzydłokwiat nie lubi:
- zbyt słonecznych lub zbyt ciemnych miejsc (najlepsze będzie stanowisko półcieniste),
- przelewania, szczególnie przy braku odpowiedniego drenażu podłoża,
- zimnej i "twardej" wody; woda powinna być pozbawiona kamienia,
- zbyt silnego nawożenia.
Przeczytaj też:
- Jak podlewać gwiazdę betlejemską, żeby kwitła jak najdłużej?
- Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście? Potrzebny produkt masz w lodówce
Skrzydłokwiat — jaka ziemia jest najlepsza?
Wskazana jest mieszanka ziemi próchniczej i piasku lub torfu, luźna, żyzna i wilgotna. Dobrze nada się także miks kompostu, zbutwiałych liści i piasku w proporcji 1:1:1. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn (pH na poziomie 5-6).
Skrzydłokwiat. Zdjęcia
Autor: GettyImages
Do podlewania skrzydłokwiatu można wykorzystywać wodę z kranu, ale nie bezpośrednio po pobraniu. Trzeba odstawić ją przynajmniej na kilka godzin.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Skrzydłokwiat nie zakwitnie, jeśli popełnisz ten błąd. Wiele osób to robi