Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście? Potrzebny produkt masz w lodówce

2024-02-27 14:11

Sansewieria to kwiat, z którego pielęgnacją poradzi sobie każdy. Nie "obrazi się", jeśli czasem zapomnisz go podlać i może nawet rosnąć w cieniu. Oprócz tego oczyszcza powietrze. Jeśli twoja roślina nie chce rosnąć, nie wypuszcza nowych liści, możesz jej pomóc. Potrzebny produkt masz w lodówce. Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście?

Spis treści

  1. Sansewieria — jak dbać o tę roślinę?
  2. Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście? Naturalny nawóz

Sansewieria — jak dbać o tę roślinę?

Sansewieria nazywana też wężownicą i językiem teściowej należy do grupy tzw. żelaznych roślin, czyli gatunków, które są łatwe w uprawie i przetrzymają nawet bardzo niesprzyjające warunki.

Sansewieria ceniona jest szczególnie za swoją niebywałą wytrzymałość. Roślinie nie zaszkodzą zanieczyszczenia powietrza, upały, susza, a także szkodniki, które zdają się omijać język teściowej szerokim łukiem.

Jedynym problemem, który możemy natrafić podczas domowej uprawy sansewierii, jest przelanie i przemarznięcie. Warto więc chronić roślinę przed przeciągami, spadkami temperatur i nadmiernym podlewaniem.

Sansewieria może wytrzymać bez podlewania nawet 3-4 tygodnie. Wodę magazynuje w mięsistych liściach i grubych korzeniach.

Roślinę bez obaw możemy postawić na nasłonecznionym parapecie, ale doskonale poradzi sobie także w nieco bardziej zaciemnionych miejscach.

Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście? Naturalny nawóz

Im większa i bardziej rozłożysta jest sansewieria, tym lepiej filtruje oraz nawilża powietrze. Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście i szybciej rosła? Czy możemy jej jakoś pomóc, nie uciekając się do sklepowej chemii?

Przede wszystkim należy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu i pamiętać o tym, by rośliny nie przelewać, bo to może doprowadzić do jej gnicia i obumierania.

Warto też przygotować naturalny nawóz, który zasili sansewierię i zmotywuje ją do wzrostu. By przygotować taki nawóz, potrzebujemy tylko jednego składnika – skorupek jajek.

Skorupki po ugotowanych jajkach należy osuszyć, zmielić na drobny proszek i wsypać do doniczki z sansewierią. Warto lekko wymieszać proszek z ziemią.

Innym sposobem jest przygotowanie nawozu płynnego. Skorupki jaj zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na 1-2 tygodnie w chłodnym, zacienionym miejscu. Po tym czasie płyn przelewamy do butelki lub pojemnika, a skorupki wyrzucamy. Sansewierię podlewamy przygotowanym nawozem raz na dwa tygodnie.

Skorupki jaj zawierają duże ilości wapnia, dlatego należy je stosować tylko i wyłącznie do roślin, które preferują ziemię o zasadowym lub obojętnym odczynie. Są to m.in.: sansewierie, grubosze, zielistki i palmy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Absolutnie nie rób tego z grudnikiem. Może stracić wszystkie kwiaty

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?