Hortensja w doniczce na balkonie - pielęgnacja, zimowanie, odmiany. Co zrobić z hortensją w doniczce po przekwitnięciu?

2024-04-24 17:45

Hortensja w doniczce na balkonie i tarasie prezentuje się wyśmienicie! Mnogość kolorów i odmian tej rośliny sprawia, że hortensja jest idealnym kwiatem ozdobnym, który nie ma dużych wymagań! Jak uprawiać i pielęgnować hortensję na balkonie i tarasie? Który gatunek i odmianę hortensji wybrać? Co zrobić z hortensją w doniczce po przekwitnięciu? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Hortensja w donicy - jaką wybrać?
  2. Hortensja ogrodowa - odmiany
  3. Hortensja piłkowana - odmiany
  4. Niebieska hortensja w doniczce
  5. Jak dbać o hortensje w doniczce?
  6. Jak sadzić hortensje w donicach?
  7. Hortensja w doniczce - zimowanie
  8. Co zrobić z hortensją w doniczce po przekwitnięciu?
  9. Hortensja ogrodowa w donicy, hortensja piłkowana. Zdjęcia

Hortensja w donicy - jaką wybrać?

Hortensja to bardzo dekoracyjna roślina na balkon lub taras. Okazałe i barwne kwiaty hortensji przez całe lato królują na ogrodowych rabatach. Również krzewy hortensji mogą być też wspaniałą ozdobą balkonu lub tarasu, gdyż wiele z nich nadaje się do uprawy w pojemnikach. Kwiaty hortensji są bardzo okazałe, mogą być białe, różowe, niebieskie czy fioletowe.

Hortensje uprawiane w doniczce na balkonie mają podobne wymagania jak rośliny rosnące w gruncie, jednak ze względu na mocno ograniczone stanowisko uprawy zapewnienie im odpowiednich warunków wymaga więcej wysiłku.

Najwięcej roślin na balkon znajdziemy wśród odmian hortensji ogrodowej, ale krzewów do uprawy doniczkowej możemy też poszukać wśród odmian mniej popularnej hortensji piłkowanej, zwanej hortensją górską.

Hortensja ogrodowa - odmiany

Można śmiało powiedzieć, że każda hortensja ogrodowa będzie wyglądać doskonale na balkonie lub tarasie. Oczywiście, istnieją gatunki i odmiany, które szczególnie polecane są do doniczek i skrzynek na balkon.

Hortensja 'Adria'Hortensja 'Nymphe'Hortensja 'Bavaria'Hortensja 'Renate Steiniger'Hortensja 'Red Ace'Hortensja 'Tricolor'Hortensja 'Nikko Blue'Hortensja 'Bouquet Rose'Hortensja 'Deutschland'Hortensja 'Mini Hornli'Hortensja 'Neu Friesdorf'Hortensja 'Schneeball'Hortensja 'Blaumeise'Hortensja 'Teller Rosa'Hortensja 'Rosita'

Hortensja piłkowana - odmiany

Jeśli natomiast postanowimy uprawiać hortensję piłkowaną, wybierzmy takie odmiany hortensji, jak:

Hortensja 'Blue Deckle'Hortensja 'Blue Billow'Hortensja 'Kurenai'Hortensja 'Preziosa'Hortensja 'Rosalba'

Hortensja ogrodowa w donicy
Autor: Floradania, floradania.dk Hortensja ogrodowa w donicy

Niebieska hortensja w doniczce

Wiemy, że hortensje to wyjątkowo piękne kwiaty. A co jeśli moglibyśmy sami "sterować" ich kolorem i dopasować go do naszych potrzeb i gustów? Niektóre hortensje na balkon (np. odmiana  „Nikko Blue”) zmieniają swój kolor w zależności od podłoża. I tak, gdy wybierzemy dla nich kwaśne podłoże, kwiaty przybiorą barwę niebieską, natomiast gdy posadzimy je w podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego, kwiaty będą bardziej różowe.

Jak dbać o hortensje w doniczce?

Hortensje w doniczce na balkonie obficie kwitną tylko wtedy, gdy mają zapewnione półcieniste stanowisko i stale lekko wilgotną, żyzną, próchniczą ziemię o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH (5,5-6,5). Krzewy hortensji uprawianie w doniczkach są bardzo wrażliwe na przesuszenie oraz zalanie, dlatego podłoże w doniczce należy często kontrolować pod względem wilgotności.

Jak sadzić hortensje w donicach?

Hortensje na balkonie lub tarasie powinny być sadzone w dużych pojemnikach, posiadających na dnie otwory odpływowe oraz sporą warstwę drenażu. W sezonie krzewy hortensji na balkonie czy tarasie trzeba systematycznie podlewać i zasilać nawozami do hortensji, gdyż z powodu obfitego kwitnienia szybko wyczerpują z podłoża wodę i składniki pokarmowe.

Hortensja w doniczce - zimowanie

Hortensja w doniczce nie powinna spędzać zimy na balkonie, gdyż ma niewielkie szanse na przetrwanie mrozów. Dlatego też późną jesienią należy przenieść hortensję do chłodnego i widnego pomieszczenia (2-8°C), gdzie pozostaną aż do wiosny. Odmiany hortensji bardziej odporne można też zadołować w ogrodzie, okrywając ich podstawę warstwą ściółki i owijając pędy grubą włókniną.

Co zrobić z hortensją w doniczce po przekwitnięciu?

Hortensji ogrodowych w doniczce nie należy przycinać, ograniczając zabieg jedynie do usuwania przekwitłych kwiatostanów. Rośliny zawiązują pąki kwiatowe na pędach dwuletnich, dlatego wiosenne lub jesienne cięcie hortensji spowoduje u nich brak kwiatów w danym sezonie. Cięcia nie wymagają też hortensje piłkowane, mimo iż zawiązują kwiaty na pędach jednorocznych.

Hortensja ogrodowa w donicy, hortensja piłkowana. Zdjęcia

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
#MuratorOgroduje: Cięcie hortensji - to musisz wiedzieć
Materiał sponsorowany