Goździk ogrodowy - kwitnienie, uprawa, w doniczce. Które goździki są wieloletnie?

2024-06-12 8:15

Poszukujesz informacji na temat goździka ogrodowego? Nie szukaj dalej! Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o goździku ogrodowym, jak o niego dbać, by cieszyć się jego urodą i zapachem. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i najpopularniejszych odmianach goździka ogrodowego.

Spis treści

 1. Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus)
 2. Goździk ogrodowy - jakie stanowisko?
 3. Jak dbać o goździka ogrodowego?
 4. Goździk ogrodowy w doniczce, na balkon
 5. Kiedy sadzić goździki do gruntu?
 6. Goździk ogrodowy - odmiany
 7. Goździk ogrodowy - wieloletni
 8. Inne gatunki goździka
 9. Goździk ogrodowy. Zdjęcia

Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus)

Goździk ogrodowy to bardzo popularna roślina ozdobna, która wydziela przyjemny, korzenny zapach.  Goździki tworzą luźne kępki, które w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć do 80 centymetrów wysokości. Charakterystyczną cechą łodygi goździka jest tworzenie kolanek, z których wyrastają liście. Na jednej łodydze może wyrosnąć od jednego do kilku efektownych, przyjemnie pachnących kwiatów w kolorach czerwonym, różowym, białym, fioletowym, są także odmiany o kwiatach wielobarwnych. Pielęgnacja goździka ogrodowego jest stosunkowo łatwa. Bardzo długo kwitnie, od maja do września. Goździk ogrodowy jest składnikiem kosmetyków.

Goździk ogrodowy - jakie stanowisko?

Goździk ogrodowy lubi stanowisko słoneczne, w cieniu lub w półcieniu wolno się rozwija, zaczynają go atakować choroby grzybowe. Goździkom nie przeszkadza natomiast wiatr.

Jak dbać o goździka ogrodowego?

Jeśli chodzi o podłoże, goździk ogrodowy preferuje gleby  lekkie, piaszczyste, przepuszczalnych, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Nie lubi gleb kwaśnych, nadmiernie wilgotnych.

Należy pamiętać o regularnym podlewaniu goździków i ewentualnym nawożeniu przez cały sezon wegetacyjny. Najlepiej używać nawozów do roślin kwitnących i stosować je co 2-3 tygodnie. Warto też regularnie usuwać przekwitłe kwiaty, co wydłuża okres kwitnienia kolejnych.

Goździk ogrodowy w doniczce, na balkon

Na balkonie bardzo dobrze radzi sobie pachnąca odmiana goździka ogrodowego 'Pink Kisses', który wytwarza bardzo dużo drobnych dwubarwnych kwiatów z ciemnym środkiem. Podlewany regularnie odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Pamiętaj, że nadmiar wody jest dla nich bardziej szkodliwy niż jej krótkotrwały niedobór. 

W doniczkach sprawdzą się też goździki miniaturki. Nie przekraczają 20 cm wysokości, rozkrzewiają się i kwitną nawet do trzech miesięcy. Goździk miniaturka potrzebuje ziemi przepuszczalnej i z drenażem oraz dużo światła.

Uwaga: można go podlewać tylko na przesuszone podłoże. Aby goździk miniaturka pięknie się rozkrzewił, przekwitnięte kwiaty należy obrywać regularnie.

Starsze rośliny podlewaj jedynie w okresie upałów, w trakcie suszy wieczorem lub rano. Goździk ogrodowy w doniczce należy nawozić raz na 3 tygodnie - można używać nawozów dla roślin pokojowych o kwiatach ozdobnych.

Kiedy sadzić goździki do gruntu?

Goździki sadzi się wiosną bądź jesienią, aczkolwiek nasiona warto wysiewać do rozsadników lub pojemników od kwietnia do maja. W czasie sadzenia pamiętaj o tym, że goździki bardziej rozrastają się na szerokość niż na wysokość, dlatego najlepiej sadzić je co 25-35 cm.

Nasiona goździków najlepiej wysiewać pod osłonami, np. w inspekcie – rozsadniku, szklarni lub foliowym tunelu. Wtedy goździki szybko kiełkują i się rozwijają. Produkcja rozsady trwa średnio 2 miesiące.

Goździk ogrodowy - odmiany

 • 'Magenta' – kwiaty w kolorze magenty
 • 'Etincelant' – czerwone kwiaty
 • 'Jeanne Dionis' – białe kwiaty
 • 'Mondrian' – kwiaty czerwone z białą obwódką
 • 'Margarita' – kwiaty w środku ciemnoczerwone, na zewnątrz jasnoczerwone i białą obwódką
 • 'Picotee Fantasy' – obok zwykłych odcieni czerwieni, różu i fioletu spotyka się kwiaty delikatnie żółte albo łososiowe
 • 'Moondust' – kwiaty liliowe
 • 'Blue' - kwiaty niebieskie
 • 'Flutterburst' – intensywnie różowe płatki kwiatów zdobione jaśniejszymi refleksami z białym środkiem,
 • 'Oskar' - duże, pełne kwiaty w różnorodnej kolorystyce
 • 'Oscar Pink' - kwiaty różowe
 • 'Pink Kisses' - dwubarwnych kwiatów z ciemnym środkiem
 • Goździki miniaturki - do doniczek, na parapet.

Goździk ogrodowy - wieloletni

Do wieloletnich goździków ogrodowych należą: goździk ogrodowy Oscar, Oskar Pink, "Pink Kisses".

Inne gatunki goździka

Goździk ogrodowy. Zdjęcia

#MuratorOgroduje: Kwiaty na balkon - 3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon!
Materiał sponsorowany