Goździk kropkowany - Dianthus deltoides

2020-07-16 15:52

Goździk kropkowany rośnie dziko w Europie i Azji, porasta przydrożne skarpy, suche łąki oraz pastwiska i skalne zbocza. W Polsce jest dość pospolity na niżu i w niższych partiach górskich. Zadomowił się też w ogrodach zakładanych na suchych glebach.

Goździk kropkowany
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Goździk kropkowany

Goździk kropkowany potrzebuje stanowiska słonecznego. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Tworzy ciemnozielone kobierce drobnych wąskich liści, które w okresie kwitnienia pokrywają się masą drobnych różowych lub karminowych kwiatów wzniesionych na cienkich łodyżkach. Jest rośliną ekspansywną, łatwo się rozrasta i rozsiewa, może więc zagłuszać inne gatunki. Nadaje się do zadarniania, do ogrodów skalnych, do kompozycji naturalistycznych, a także do zazieleniania dachów. Jest mrozoodporny. (as)

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 25 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE