Domowy nawóz do skrzydłokwiatu, i nie tylko. Moje rośliny jeszcze nigdy nie rosły tak szybko

2024-01-28 9:14

Regularne podlewanie i doglądanie rośliny nie wystarczy, by zdrowo rosła i się rozwijała. Kluczowe w pielęgnacji jest odpowiednio częste nawożenie rośliny. Zamiast sięgać po chemiczne nawozy, warto taką odżywkę przygotować samodzielnie z wody i... żelatyny! Poniżej opisuję, jak to zrobić.

kobieta przesadzajaca kwiaty
Autor: getty images

Spis treści

  1. Domowy nawóz z żelatyny
  2. Jak przygotować nawóz z żelatyny do roślin?
  3. Czym podlewać skrzydłokwiat, aby zakwitł? Czego nie lubi skrzydłokwiat?

Domowy nawóz z żelatyny

Skąd pomysł, by podlewać rośliny nawozem na bazie żelatyny? A stąd, że ten niepozorny proszek, który większość z nas ma w swojej kuchennej półce jest bogaty w azot.

Rośliny doniczkowe, zwłaszcza gatunki oczyszczające powietrze oraz te, których największym atutem są piękne, zielone liście potrzebują co jakiś czas zasilenia azotem.

To właśnie dzięki niemu korzenie roślin są mocniejsze i szybciej się rozwijają. Ponadto, regularne zasilanie nawozem azotowym sprawia, że roślina bujniej rośnie i częściej obsypuje się kwiatami. Nie można zapomnieć też o soczyście zielonych, okazałych liściach, które możemy podziwiać po „nakarmieniu” rośliny azotem.

W sklepach znajdziemy mnóstwo mieszanek azotowych, ale wiele z nich ma w swoim składzie także niepotrzebną chemię. Warto więc samemu przygotować nawóz bogaty w azot. To bajecznie proste.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie wylewaj wody z ryżu. To doskonały nawóz do roślin doniczkowych

Jak przygotować nawóz z żelatyny do roślin?

By zrobić domowy nawóz z żelatyny, potrzebujemy:

  • 1 opakowanie żelatyny,
  • szklanka 250 ml,
  • duża butelka lub wysoki pojemnik,
  • 1l przefiltrowanej wody.

Do szklanki wlewamy gorącą wodę (ale nie wrzątek), wsypujemy 1 łyżkę stołową żelatyny i dokładnie mieszamy. Następnie do wysokiego naczynia lub butelki przelewamy wodę z żelatyną i dodajemy 3 szklanki zimnej wody. Butelkę energicznie potrząsamy, by płyny się wymieszały. W przypadku pojemnika – miksturę mieszamy łyżką. I gotowe!

Nawozem podlewamy rośliny raz lub dwa razy w miesiącu.

Nawóz z żelatyny szczególnie lubią skrzydłokwiaty, fikusy i sansewierie. Odzywkę można też stosować do podlewania trawnika oraz zielonych warzyw liściastych, np. sałaty, szpinaku czy jarmużu.

Tekst: Barbara Ruppel

Czym podlewać skrzydłokwiat, aby zakwitł? Czego nie lubi skrzydłokwiat?

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe