Domowe sposoby na mszyce. Jak zwalczać mszyce na balkonie?

2024-05-24 21:06

Mszyce na balkonie często atakują rośliny. Podpowiadamy, jakie są sposoby na mszyce i jak zapobiegać ich pojawieniu się na roślinach balkonowych.

Mszyce
Autor: Vysochynska/Getty Images

Spis treści

  1. Mszyce na roślinach balkonowych: groźne szkodniki
  2. Sposób na mszyce - zapobieganie
  3. Sposoby na mszyce - naturalni wrogowie mszyc
  4. Sposoby na mszyce - mechaniczne usuwanie mszyc z roślin balkonowych
  5. Co na mszyce: domowe preparaty
  6. Zobacz piękne balkonowe dekoracje w naszych galeriach!

Mszyce są polifagami, które można spotkać na większości upraw sadowniczych, warzywnych, nie pomijają również roślin balkonowych. Ofiarami mszyc padają zarówno liście, jak i kwiaty. By skutecznie zwalczyć mszyce na balkonie, należy podjąć natychmiastowe działanie. Ze względu na szybki rozwój mszyc i ich dużą liczebność te szkodniki są poważnym zagrożeniem dla roślin na balkonie.

Mszyce na roślinach balkonowych: groźne szkodniki

Mszyce wysysają sok z komórek roślinnych, doprowadzając do deformacji liści i uszkodzenia pąków kwiatowych. Mszyce ataktują szczególnie delikatne, młodziutkie wierzchołki pędów, które zjadają jako pierwsze, a potem resztę rośliny. W miejscach żerowania mszyc na roślinach można znaleźć spadź (kleista substancja). Hamuje ona proces fotosyntezy, doprowadzając do skręcania liści. Również w jej obrębie rozwijają się choroby grzybowe, powodując kolejne zniszczenia. Dodatkowo mszyce podczas żerowania przenoszą choroby wirusowe na roślinę.

Sposób na mszyce - zapobieganie

Najlepszym sposobem na pozbycie się mszyc jest szybka reakcja. Czy możemy zapobiegać pojawieniu się mszyc na naszym balkonie? Zachęcamy do posadzenia wśród kwiatów roślin odstraszających mszyce, do których należą: mięta, melisa, czosnek i cebula. Nie zaszkodzi posadzić nasturcji i pokrzywy, które przyciągają owady jak pułapki. Zaatakowane przez mszyce rośliny na balkonie należy usunąć. W ten sposób połączymy przyjemne z pożyteczne, tworząc miniogródek ziołowy.

Sposoby na mszyce - naturalni wrogowie mszyc

Na niewielkiej powierzchni, jaką jest nasz balkon, warto zdobyć się na pewien wysiłek i dostarczyć naturalnych wrogów mszyc, do których zalicza się biedronka, pryszczarek mszycojad, osiec mszycowy, mszycasz szklarniowy. Możemy zapytać w centrach ogrodniczych, czy są dostępne w sprzedaży, lub pozbierać podczas spaceru dobrze znane biedronki.

Sprawdź też:

..  Jakie rośliny posadzić w skrzynkach na balkonie? >>>

..  Najlepsze kwiaty na balkon >>>

..  20 pomysłów na piękny mały balkon w bloku >>>

Sposoby na mszyce - mechaniczne usuwanie mszyc z roślin balkonowych

Najprostsze i skuteczne jest usuwanie mszyc w sposób mechaniczny, zbierając je i zgniatając ręcznie. Mszyce możemy wypłukać, zanurzając rośliny w wodzie. Zabieg należy powtórzyć w momencie wyklucia się kolejnego pokolenia mszyc po 7-10 dniach. 

Co na mszyce: domowe preparaty

Do preparatów na mszyce, które sami możemy przygotować, należy wyciąg z czosnku, zaleca się go stosować 2-4 opryski co 7 dni. Warto do zwalczania mszyc przygotować też wyciąg z pokrzywy i skrzypu. Rośliny zalewamy zimną wodą, po 24 godzinach możemy dodać mydło potasowe, który zwiększy przyczepność substancji,  i opryskujemy zaatakowaną przez mszyce roślinę. Bezpieczny dla ludzi będzie też gotowy preparat na mszyce przygotowany na bazie wyciągu z glonów. Wszystkie opryski roślin balkonowych zaatakowanych przez mszyce wykonujemy rano lub wieczorem, gdy jest sucho. Przy stosowaniu środków chemicznych na mszyce, których w tak bliskim sąsiedztwie ludzi lepiej jest zaniechać, trzeba zachować szczególną ostrożność.

Zobacz piękne balkonowe dekoracje w naszych galeriach!

Jak udekorować balkon? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć. Rośliny warto zestawiać z innymi ozdobami - najlepiej w rytm zmieniających się pór roku.

Mszyce, nornice i krety w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?