Balkon w stylu boho. Jak go urządzić? Meble, dodatki, dekoracje, rośliny

2022-08-01 8:19

Styl boho jest wprost wymarzony na balkon! To przecież kwintesencja wakacji – swobody, beztroski, a nawet odrobiny twórczego szaleństwa. A przy tym ikoniczne elementy stylu boho, takie jak wyplatane meble, trawy pampasowe, wszelkiego rodzaju lampiony i światełka czy makramy na balkonie i zaprezentują się, i posłużą znakomicie.

Spis treści

  1. Balkon w stylu boho – meble
  2. Balkon w stylu boho – dodatki
  3. Balkon w stylu boho – dekoracje
  4. Balkon w stylu boho – rośliny

Lato to piękny czas – pełen słońca, niebieskiego nieba, szumu zielonych liści. Warto to wykorzystać w pełni. Dlatego jeśli tylko mamy możliwość, stwórzmy na balkonie czy tarasie swój mały raj w stylu boho. Podejdźmy do tego jak do twórczej zabawy. Boho to przecież stylistyka niezmiernie bezpretensjonalna, naturalna, szalenie malownicza, no i wprost wymarzona dla tarasowo-balkonowych aranżacji. Wystarczy trochę plecionki, kolorowe akcenty, nieco etnicznych wzorów plus piękne rośliny i gotowe. 

Balkon w stylu boho – meble

Na balkon w stylu boho doskonałym wyborem będą meble balkonowe z bambusa, wdzięczne, lekkie, a przy tym pełne egzotyki. Znakomicie sprawdzą się tu także meble z rattanu i wikliny, przede wszystkim w swej naturalnej wersji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jeden czy dwa fotele lub krzesła nabrały kolorów, zwłaszcza gdy farba posłuży do tego, by dać nowe życie starociom. Stosując np. czerń, mocno zaakcentujesz formę wyplatanego mebla. Koniecznie pociągnij tę barwę w dodatkach. Może to być kosz lub ceramiczna osłonka, w którą wstawisz donice z roślinami. Etniczny wzór? Mile widziany!

Balkon w stylu boho. Jak go urządzić? Meble, dodatki, dekoracje, rośliny
Autor: Westwing, materiały prasowe Lekkie meble tarasowe obok bardzo klasycznej wazy? Boho kocha takie kontrasty!

Coraz częściej wybieramy meble balkonowe z technorattanu. Ich metalowa konstrukcja opleciona tworzywem sztucznym to współczesne interpretacja klasyki, często równie urokliwa. Największą zaletą takich mebli są oczywiście wielkie walory praktyczne. Nie straszny im ani deszcz, ani ostre słońce. Plecionkę z tworzywa sztucznego wystarczy umyć wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Elementami ze stali (np. nóżki) mają odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjnie. Warto jednak na początku sezonu sprawdzić, jak zniosły poprzedni i, w razie potrzeby, odrdzewić, pomalować farbą antykorozyjną i do metalu.

Balkon w stylu boho, pełen młodzieńczej fantazji, to także znakomite miejsce na nowoczesne meble outdoorowe – z tapicerką wykonaną z nieprzemakalnej tkaniny, która jednak i z wyglądu, i w dotyku wygląda jak materiał do obicia mebli pokojowych. Będą budzić skojarzenia z przestrzenią zaaranżowaną ad hoc, a jednak nie trzeba ich chować nawet przed najbardziej ulewnym deszczem. 

Balkon w stylu boho – dodatki

Przy ogrodowym leżaku czy fotelu konieczny jest stolik. Jaki wybrać na balkon w stylu boho? Im bardziej malowniczy, ten lepiej. Dobrym wyborem na balkon w stylu boho stanie się połączenie metalu i ceramiki (np. w formie mozaiki albo malowanej tacy), ale może być po prostu z drewna albo rattanu. Mimo że wokół tarasu czy na balkonie pachnie morze kwiatów, przyda się na stoliku choć mały bukiecik, będzie jeszcze przyjemniej.

Balkon w stylu boho. Jak go urządzić? Meble, dodatki, dekoracje, rośliny
Autor: Beaumonde, materiały prasowe Boho to beztroska, na balkonie czy tarasie nie może więc zabraknąć hamaka.

Na balkonie w stylu boho nie może ponadto zabraknąć hamaka. Można kupić gotowy albo zrobić go samodzielnie. Wykorzystaj płótno leżakowe czy żeglarskie oraz sznurki (zresztą z nich można też upleść siedzisko). Ozdób go koralikami, chwostami, sznurkową koronką. A jeśli nie masz dość miejsca – wybierz podwieszany fotel hamakowy. Będzie to kolejny modny, a przy tym niebanalny akcent aranżacji. 

Niezbędne dodatki na balkon w stylu boho to także niezliczone poduszki, które zapewnią każdemu wygodę, a ponadto sprawią, że balkon będzie pełen wizualnej miękkości. A ponadto pledy i narzuty – te przedłużą nam sezon o nieco chłodniejsze wrześniowe wieczory. Tekstylia te mogą wnieść feerię kolorów albo (co teraz szczególnie modne) bogatą paletę etnicznych lub geometrycznych wzorów. 

Balkon w stylu boho – dekoracje

dekoracji balkonu w stylu boho warto wykorzystać potencjał ścian i sufitu. Na ścianie zawieśmy kwiaty w donicach, słomkowe kapelusze, miotły itp. Jeśli jest możliwość, aranżację można wzbogacić o półkę, na której ustawimy rośliny oraz dekoracyjne przedmioty, np. kilka latarenek.

Tu ważna uwaga: na balkonie w stylu boho nigdy za dużo lampek (zwykłych albo solarnych), latarenek i świec w lampionach. Im więcej ich się pojawi, tym będzie bardziej nastrojowo i miło. Przydadzą się również świetlne girlandy. Naturalne materiały świetnie się prezentują na tarasie i balkonie – łączą dom z przyrodą.

A co z sufitem? Tu zamiast prostej, nowoczesnej lampy deweloperskiej może zawisnąć lampa w stylu boho: lampa z abażurem wyplatanym z rattanu albo wikliny, ewentualnie fantazyjna forma z makramy bądź z nanizanych na nici koralików. 

Balkon w stylu boho. Jak go urządzić? Meble, dodatki, dekoracje, rośliny
Autor: Flamant, materiały prasowe Im bardziej nieformalna aranżacja balkonu w stylu boho, tym lepsza!

Balkon w stylu boho – rośliny

Na balkonie w stylu boho nie ma co się bać naszej rodzimej klasyki. Jest tu miejsce na wszystkie tak lubiane kolorowe kwiaty, jak pelargonie, petunie, aksamitki. Świetnie zaprezentują się wysiane do donic wysokie kosmosy.

Warto jednak przełamać je gatunkami egzotycznymi, choćby prostymi w uprawie trawami (m.in. trawami pampasowymi, których pióropusze należą do klasyki stylu boho) albo bardziej wymagającymi palmami. Doskonałym wyborem będą też wszelkie cytrusy, jak cytryna lub pomarańcza. Świetnie zaprezentuje się tu też laur (np. prowadzony w formie lizaka) czy swobodna, krzaczasta oliwka. Te gatunki trzeba będzie na zimę schować w pomieszczeniu! Dzięki temu będą jednak w mroźne dni przypominały nam o urokach lata. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE