Podłoga na balkon - co na posadzkę na balkonie? Przegląd materiałów wykończeniowych

2018-07-18 14:45 Matylda Gruman

Podłoga na balkon musi być odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Jakie drewno lub płytki sprawdzą się w warunkach balkonowych? Poznaj wytrzymałe materiały posadzkowe polecane prze eksperta.

Wybraliśmy najlepsze propozycje materiałów przystosowanych do warunków zewnętrznych. Dzięki różnorodności faktur i barw bez trudu dopasujesz materiał do dekoracji podłogi balkonu. Płytki gresowe, kostka brukowa, naturalne drewno lub jego imitacja – zobacz, co będzie najodpowiedniejsze na balkon. 

Podłoga na balkon: płytki gresowe

Płytki gresowe są najpopularniejszym materiałem w aranżacji balkonu i tarasu. Dobrze położone na równej, zagruntowanej powierzchni, z mrozoodpornym klejem i elastyczną fugą, służą długie lata. Wybieraj tylko te przystosowane do warunków zewnętrznych – mrozoodporne, antypoślizgowe, wytrzymałe na ścieranie. Lepiej jaśniejsze (czarne szybko się nagrzewają pod wpływem słońca). Dzięki bogactwu faktur, rozmiarów, barw bez trudu dopasujesz je do swoich potrzeb. Niektóre płytki gresowe w aranżacji balkonu wyglądają jak drewno lub bruk.

Podłoga na balkon: kostka brukowa na tarasie

Na taras i ścieżki przed domem polecane są kostki brukowe. Wymaga utwardzonego podłoża z podsypką piaskową. Z uwagi na dużą wagę (ponad 100 kg/m2) nie stosuje się jej na tarasach na wyższych kondygnacjach. Może mieć różne rozmiary, kształty, barwy.

Podłoga na balkon: naturalne drewno

Na zewnątrz sprawdza się naturalne drewno o podwyższonej odporności na działanie warunków atmosferycznych, np. egzotyczne – tek, merbau, sapeli, bambus, ipe. Raz, dwa razy do roku należy zaimpregnować deski odpowiednim preparatem.

Podłoga na balkon: imitacja drewna

Kompozyt drewna, składający się z mączki drzewnej, tworzyw sztucznych i żywic to bardzo oryginalny pomysł na aranżację balkonu. Tworzy on doskonałą imitację naturalnego drewna, często nawet nim pachnie. Dodatkowo nie potrzebuje impregnacji i konserwacji. Jest wodoodporny, nie grożą mu insekty. Deski wymagają montażu na legarach. Kwadratowym panelom na balkonie wystarczy montaż „na klik”.

Rośliny na taras

Autor: materiały prasowe IKEA

Jak w prosty sposób odmienić swój balkon lub taras?

 

Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA, zdradza kilka prostych pomysłów na to, jak w krótkim czasie stworzyć niebanalną przestrzeń na tarasie lub balkonie.

 

Najłatwiejszym sposobem na zmianę aranżacji są tekstylia. Na sofie, w otoczeniu zieleni ogrodu, pięknie zaprezentują się wielobarwne poszewki z serii SOMMAR.

 

Zabawa wcale nie musi się kończyć, gdy słońce już zaszło! W ofercie IKEA znajdują się m.in. pastelowe latarenki ROTERA, które subtelnie rozświetlą mrok.

 

Doniczki i osłonki także pełnią nieocenioną rolę, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią – rośliny doniczkowe wprowadzą odrobinę natury nawet na małym balkonie. Warto postawić na metalowe stojaki na doniczki czy osłonki w turkusowym kolorze z serii SOMMAR, które pięknie podkreślą zieleń roślin.

 

Naukowcy dowiedli, że radość życia ukrywa się w... trawie. Ogrodnictwo odmładza i uszczęśliwia – być może miniszklarnia czy konewki i osłonki w intensywnych skoordynowanych barwach z serii SOCKER pozwolą nam odkryć nową pasję? 

 

Choć latem lubimy bujać w obłokach, warto zadbać także o to, co pod naszymi stopami. Ciekawą metodą na szybką odmianę balkonu czy patio są płyty podłogowe, np. z serii RUNNEN. Jeśli wolimy szybsze rozwiązania, możemy postawić na dywany, np. w intensywnych kolorach z tegorocznej letniej kolekcji IKEA. Są one wodoodporne i łatwe do pielęgnacji.

 

 

Jak urządzić balkon i taras? Inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Podłoga na balkon to podstawa, ale w aranżacji balkonu czy tarasu ważne są chociażby wygodne meble, a także cieszące oko dodatki. Nie można zapominać też o roślinach! Współczesne balkony i tarasy stanowią coraz częściej swoiste przedłużenie pokoju dziennego. Warto więc poświęcić im więcej uwagi.