Olejowanie drewna. Rodzaje i właściwości olejów do drewna

2023-03-16 11:57

Drewniane przedmioty cieszą się ogromną popularnością – kochamy je za naturalność, elegancję i łatwość obróbki. Musimy jednak pamiętać, by zadbać także o ich trwałość – w tym pomogą nam oleje do drewna.

Olejowanie drewna
Autor: Wirestock/Getty Images

Spis treści

  1. Olejowanie drewna – jakie przynosi korzyści?
  2. Olej do drewna – kolory
  3. Olej do impregnacji drewna – twardniejący czy nietwardniejący?
  4. Olejowosk do drewna – czym się wyróżnia?
  5. Olejowanie drewna – jak to zrobić?

Olejowanie drewna – jakie przynosi korzyści?

Olej do drewna jest preparatem zabezpieczającym, który wnika głęboko w surowiec, wzmacniając jego strukturę. Dzięki temu nie tylko powierzchnia surowca, ale również jego wnętrze zyskują właściwości odpornościowe. Olej do konserwacji drewna chroni zatem przed wilgocią, szarzeniem, promieniami UV, a także pękaniem na skutek wysuszenia.

Po olejowaniu drewna na powierzchni nie tworzy się widoczna powłoka jak w przypadku lakieru, a zatem elementy z tego materiału zachowują swój naturalny charakter, co może mieć znaczenie w niektórych aranżacjach przestrzeni. Z drugiej jednak strony olej do impregnacji drewna nie zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami zewnętrznej warstwy, dlatego stosuje się go najczęściej na twardych gatunkach drewna, np. egzotycznych. Z kolei lakier nie ma właściwości penetrujących i zabezpiecza drewno tylko z wierzchu; stosuje się go głównie na drewnie miękkim.

Olej do drewna – kolory

Zdecydowanie najpopularniejszy jest olej do drewna bezbarwny – należy wiedzieć, że choć w składzie takiego preparatu nie ma dodatku pigmentów, i tak zmieni on delikatnie odcień zabezpieczanej powierzchni. Drewniane elementy tylko na tym zyskają, ponieważ naturalna barwa zostanie jedynie pogłębiona i będzie nieco intensywniejsza.

Z kolei do kolorowych olejów do drewna dodawane są naturalne pigmenty. Takie preparaty farbują i dekorują surowiec, jednak nie zakrywają rysunku drewna. Barwa drewna zmienia się zatem od środka. Ciekawą opcją jest także zastosowanie białego oleju do drewna, który mocno rozjaśnia powierzchnie – takie elementy chętnie wykorzystywane są w czasie tworzenia aranżacji w stylu skandynawskim.

Olej do impregnacji drewna – twardniejący czy nietwardniejący?

Zwykłe oleje do drewna to te nietwardniejące, których działanie już opisaliśmy. Z kolei twardniejące oleje do konserwacji drewna różnią się od nich tym, że ich receptury są wzbogacane o żywice i rozpuszczalniki. Co z tego wynika?

Drewniane powierzchnie malowane olejem do drewna z dodatkiem żywicy stają się odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Z kolei rozpuszczalniki przyspieszają proces schnięcia preparatu po jego nałożeniu. Takie oleje do drewna często stosowane są do zabezpieczania elementów znajdujących się na zewnątrz budynków oraz tych narażonych na intensywną eksploatację – podłóg, tarasów czy drewnianych blatów.

Olejowosk do drewna – czym się wyróżnia?

Podobnym działaniem cechuje się olejowosk do drewna. Jak sama nazwa wskazuje, wytwarzany jest na bazie naturalnych olejów i pszczelego wosku – takie połączenie nadaje mu doskonałe właściwości, dzięki którym zabezpieczane nim surowce stają się kompleksowo chronione przed zniszczeniem. Olejowosk do drewna cechuje też uniwersalne zastosowanie – nadaje się do każdego gatunku drewna, a ponadto można go stosować tak we wnętrzach, jak i na świeżym powietrzu.

Olejowanie drewna – jak to zrobić?

Olej do drewna możemy nakładać tradycyjnym pędzlem, ale też wcierać go w drewno, używając do tego ściereczki. Ważne, by rozprowadzać preparat wzdłuż słojów, co pozwoli mu łatwo i precyzyjnie wniknąć w strukturę surowca.

Olej do drewna najlepiej zaaplikować dwu-, a nawet trzykrotnie, w zależności od zaleceń producenta – takie informacje powinny być umieszczone na etykiecie produktu. Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekajmy, aż całkowicie wyschnie (najlepiej kierować się wskazaniami producenta). Następnie możemy delikatnie przeszlifować zabezpieczaną powierzchnię przed kolejnym olejowaniem drewna, choć nie jest to konieczne. Powtarzamy malowanie, a po wyschnięciu możemy cieszyć się w pełni zabezpieczonym drewnem i jego naturalnym wyglądem.

Pamiętajmy, że proces olejowania drewna należy regularnie powtarzać – częstotliwość zależy od intensywności eksploatacji drewnianych powierzchni oraz panujących wokół nich warunków, ale zaleca się nakładanie nowej warstwy oleju do drewna przynajmniej raz do roku.

..  Farba do drewna, czyli czym pomalować drewno? >>>

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany