Łazienka nie powinna się znajdować w centrum mieszkania – najlepiej, żeby była na uboczu. Nie powinna sąsiadować ani z sypialnią, ani – co jest bardzo często ze względu na wspólne piony kanalizacyjne – z kuchnią. Kuchnią rządzi żywioł ognia, a łazienką żywioł wody. Jeżeli są obok siebie, należy je oddzielić elementem żywiołu drzewa – powiesić na ścianie łączącej coś drewnianego.

Feng shui w mieszkaniu: rozdziel czynności

Idealna łazienka wg feng shui w mieszkaniu, to taka, gdzie rozdzielone są toaleta i miejsce kąpielowe. Ubikacja jest uważana za pomieszczenie „brudne”, a część kąpielowa za „czyste”, zatem powinny istnieć jako osobne pomieszczenia. Jeżeli łazienka spełnia obie funkcje dobrze by było je rozdzielić jakąś przegrodą. Nie powinno być widać sedesu od wejścia do łazienki lub – jeżeli to możliwe – odgrodźmy je niską ścianką obłożoną takimi samymi kafelkami, jak reszta łazienki.

Według feng shui w mieszkaniu bardzo niedobre jest połączenie łazienki z sypialnią. Wejście do łazienki powinno być zawsze z korytarza, a nie z sypialni, czy innego pokoju.

Więcej: Wszystkie zasady feng shui w mieszkaniu>>>

Najlepiej by było, gdyby w łazience było okno. W ogóle bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie, a także dobór  odpowiedniej kolorystyki i wielkości mebli – dobranej do wielkości pomieszczenia. Istotna jest także wentylacja. Najlepsze kolory to pastele, natomiast możemy wziąć także pod uwagę kolory odpowiednie dla  konkretnego miejsca w siatce bagua. Najbardziej niefortunne jest, gdy łazienka jest wg siatki bagua jest w strefie 4, czyli tzw. Domu Bogactwa. Spływanie wody w umywalce, czy toalecie jest symbolicznym spuszczaniem bogactwa i powodzenia. Nie tylko ze względów higienicznych należy więc zawsze zamykać deskę sedesową, dobrze jest także zamykać odpływu wody w umywalce i wannie korkami. Jeżeli rury odpływowe w naszej łazience nie są zabudowane, są na wierzchu, możemy zawiązać na nich symboliczną czerwoną wstążeczkę.

Pamiętajmy, że, jak zawsze, pierwszą zasadą feng shui w mieszkaniu jest porządek i harmonia, dlatego trzeba dbać o czystość w łazience.