Sypialnia: jak ze zwykłego łóżka zrobić piękne łoże? Pomysły na zagłówek

 Sypialnia łóżko

Żeby można było wygodnie oprzeć głowę, łóżko wyposażono dodatkowo w poduszki. Zrobione na kształt kwadratowych materacyków z doszytymi szelkami zostały zawieszone na mosiężnych karniszach. Tkanina nawiązuje do wystroju sypialni.

Fot. Mariusz Bykowski

Zagłówek łóżka i ściana nad nim to najważniejsze miejsce w sypialni. Chcesz, żeby sypialnia była piękna i niebanalna? Skorzystaj z naszych pomysłów na urządzanie sypialni. Zrobisz z łóżka piękne mebel, kiedy dodasz mu efektowny zagłówek. Większość z takich dekoracji bez trudu zrealizujesz sama. Zagłówki docenią zwłaszcza ci, którzy lubią czytać w łóżku.

Urządzając sypialnię wcale nie musisz kupować łóżka z wezgłowiem, by sypialnia była piękna i stylowa. Zobacz nasze pomysły na ładne sypialnie. Pamiętaj, że najważniejszym miejscem w sypialni, jest ściana za łóżkiem. Jeśli będzie efektowna to znalazłaś sposób na ładną aranżację sypialni.

Urządzanie sypialni: zagłówek i ściana za łóżkiem

Wiemy, że wymiana mebli do sypialni jest droga. Jeśli nie masz na razie tego w planach, namawiamy, zrób sama zagłówek. Masz gwarancję, że łóżko i tym samym sypialnia będą jedyne w swoim rodzaju. Do ozdobienia łóżka w sypialni i ściany możesz użyć najróżniejszych materiałów nowych, z odzysku, naturalnych i sztucznych, miękkich lub sztywnych. Wybierz, to co lubisz. Jeśli chciałabyś odświeżyć zagłówek łóżka towarzyszący twoim snom od lat, przemaluj je, ubierz w ciekawy pokrowiec, owiń je dużym kawałkiem lekkiej materii. Jesteś alergiczką? Zdecyduj się na zdejmowane okrycie zagłówka; ma tę zaletę, że można je wyprać. A może spodoba ci się żartobliwa idea zagłówka w postaci rysunku albo naklejki na ścianie? To rozwiązanie jest też praktyczne, a na dodatek taką dekorację sypialni możesz zmieniać częściej niż inne - koszt jest minimalny.

Aranżacja sypialni: łatwe sposoby na dekoracje ściany

Podajemy kilka sposobów na efektowne ozdobienie ściany nad łóżkiem w sypialni. Te są najłatwiejsze.

  • Tapeta we wzory na ścianie sypialni. Powinna pasować do koloru ścian lub kapy i poduszek. Przyklej za łóżkiem pas sięgający sufitu albo na wysokość 1,5 m i na szerokość mebla.
  • Pikowany zagłówek z guzikami zamów u tapicera. Taki o wymiarach 160x160 cm kosztuje ok. 700 zł.
  • Kaskada z tkaniny. Pod sufitem zamocuj ozdobny karnisz. Na nim upnij suto marszczone dwa bryty materiału. Rozdziel go na boki i podepnij.
  • Parawan w sypialni. Jeśli znajdziesz ładny, malowany albo drewniany, przymocuj skrzydła do ściany.
  • Dekoracja namalowana na ścianie sypialni od szablonu albo od ręki. Może mieć kształt np. barokowych esów-floresów.
 Sypialnia zagłówek

Fot. Mariusz Bykowski

Sypialnia: pomysły na zagłówek

1. Zagłówek z poduszek zawieszonych np. na karniszu. Zastąpi tradycyjne wezgłowie.

2. Na drewniany zagłówek szyjemy pokrowiec z tkaniny. Żeby nie wyglądał smutno i nudno, możemy go udekorować np. kwiatami z filcu. Aplikacje mogą być przestrzenne, tworzą ciekawą fakturę na gładkim materiale.

3. Gruba warstwa opartych o ścianę poduszek może byc namiastką zagłówka. Nad nim dla wzmocnienia efektu dekoracyjnego można kilim w etniczne motywy. Kapę i stos poduszek dopasuj do dywanika, koloru ścian czy mebli w sypialni.

4. Wykorzystaj na zagłówek elemnety starych mebli lub stolarki. Czasem na targu staroci można zobaczyć prześliczne zagłówki od bardzo małych (może dziecięcych?) łóżek. Nie budzą większego zainteresowania, bo kto dzisiaj chciałby sypiać na czymś tak wąskim? Chyba za karę. Ale odrobina wyobraźni wystarczy, żeby znaleźć dla nich zastosowanie w naszej sypialni. Przykręcone do ściany utworzą „dwugarbne” wezgłowie pasujące do małżeńskiego łoża.

5. Możesz do dekoracji ściany za łóżkiem w sypialni użyć płyty MDF. Obszyj ja tkaniną i udekoruj. Możesz na takiej ścianie powiesić koloowe aplikacje. Zdecyduj się na przewodni kolor lub wzór, by w sypialni nie zrobiło się pstrokato.

6. Najmilsze są miekkie zagłówki. Możesz kupić na posezonowej wyprzedaży cienką kołdrę i obszyć ją bawełnianą tkaniną, stębnując brzegi. Z jednego boku wszyj pętelki. Naszyj guziki obciągnięte kontrastowym materiałem. Możesz zamiast guzików przeszyć całą kołdrę w kwadraty lub romby. Przymocuj ją do ściany za łóżkiem, może być zawieszona np. na drewnianej listwie czy karniszu.

 Sypialnia

Fot. Piotr Mastalerz

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY