Jak urządzić sypialnię? Sypialnia i szafy: wybieramy meble do sypialni

Sypialnia funkcjonalna musi mieć miejsce na ubrania, a więc szafy. Szafa często sprzedawana jest w komplecie mebli do sypialni. Takie meble do sypialni na pewno będą pasować do siebie. Można też do sypialni zamówić lub kupić osobną szafę, jeśli nie lubimy kompletów mebli. Wyliczono, że jedna osoba potrzebuje szafy szerokości min. 140 cm. A czy będą to szafy tradycyjne, szafy na wymiar czy może oryginalne szafy, zrobione we wnęce - to kwestia gustu i wielkości sypialni. Jak urządzić sypialnię: przeczytaj nasz poradnik dotyczący wyboru szafy do sypialni.

Szafy do sypialni
Szafy do sypialni
Szafy do sypialni
Szafy do sypialni
Szafy do sypialni

Jak urządzić sypialnię: gdzie postawić szafy? Sypialnia urządzona może być klasycznie lub nowocześnie. Ale w każdej sypialni, powinno się znaleźć miejsce na szafy. W sypialni duże szafy lepiej ustawić na krótszej ścianie - wtedy sypialnia zyska właściwe proporcje. Między łóżkiem a szafą powinno być przejście o szerokości minimum 80 cm. W przypadku gdy pod łóżkiem jest wysuwana szuflada, trzeba zostawić jeszcze więcej miejsca, tak by można było swobodnie ją wysunąć. Uwaga na okno w sypialni! Jeśli szafa ma stanąć bokiem do niego, należy wziąć pod uwagę parapet wystający ze ściany - również kaloryfer może blokować drzwi szafy. W sklepach dostępne są lampki kierunkowe do oświetlania szaf. Montuje się je na górnej krawędzi mebla. Wewnątrz szafy można zastosować oświetlenie halogenowe, zapalające się po otworzeniu drzwi. Jeśli zależy nam na wygodnej garderobie w sypialni warto wykonać zbudowę na wymiar.

Meble do sypialni: szafa wolno stojąca

Szafa wolno stojąca jest idealna dla tych, którzy wzdragają się na samą myśl o umeblowaniu sypialni „raz na zawsze”. Szafę wolno stojącą można bez trudu przestawiać, da się ją też wykorzystać w innych pomieszczeniach i zmienić jej przeznaczenie. Szafa stanowi też istotny element wystroju sypialni – niektórym trudno wyobrazić sobie sypialnię bez solidnego, tradycyjnego mebla, pasującego do łóżka, nocnego stolika i toaletki. Wolno stojące szafy mają też inne plusy - łatwo zmienić ich wygląd, malując ją, oklejając lub zmieniając fronty. Można też zagospodarować wewnętrzną stronę drzwi szafy, zamontować na nich wieszaki na paski, krawaty czy biżuterię, powiesić lustro (opcja dla zwolenników zasad feng shui, którzy unikają w sypialni luster odbijających obraz osoby leżącej w łóżku).

Jakie kupić szafy: meble na zamówienie do sypialni

Szafy na wymiar, taka zabudowa w sypialni ma same plusy – pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń sypialni. Jak dokonać wyboru? W sklepie czy zakładzie wykonującym szafy można obejrzeć próbki materiału, z którego zrobione zostaną meble do sypialni, m.in. skrzydła drzwi i systemy do przechowywania. Na tej podstawie można wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała szafa. Mimo to przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej zapytać o gotowe realizacje sypialni - powinny być do obejrzenia przez klientów, by mogli sprawdzić, czy profile szafy się nie wyginają, czy elementy jezdne szafy przesuwają się gładko i bezszelestnie oraz czy konstrukcja szafy się nie chwieje. Jeśli chodzi o profile – aluminiowe są lżejsze i delikatniejsze, ale przy dużych powierzchniach mogą się wypaczać. Polecamy je do mniejszych zabudów. Do dużych i ciężkich skrzydeł radzimy wybrać profile z blachy stalowej. Należy unikać plastikowych wykończeń szafy – rączek i „okuć”, bo szybko się łamią. Trzeba pamiętać o dostosowaniu wewnętrznych podziałów szafy do szerokości przesuwanych modułów. Inaczej trudno będzie dostać się do półek znajdujących się na środku szafy - zawsze będą częściowo przysłonięte!

Jakie drzwi do szafy w sypialni

Drzwi łamane umożliwiają jednoczesny dostęp do zawartości całej szafy. Mogą, ale nie muszą być montowane na szynach. W wersji jednolitej nie wymagają ramek, po zamknięciu tworzą gładką powierzchnię. Szafa pojemna jak garderoba, ale „lekka”? To możliwe dzięki mlecznym skrzydłom drzwi. Takie drzwi do szafy mogą być wykonane np. z piaskowanego szkła (chropowatą powierzchnię dość trudno się jednak myje) lub z dwóch sklejonych ze sobą zwykłych szyb z mleczną folią pomiędzy nimi (opcja droższa). To, w jakim stopniu drzwi będą przezroczyste, zależy od klienta.

Szafy do sypialni: te wymiary musisz znać!

Ubrania wiszące krótkie (koszule, garnitury) wymagają przestrzeni o wysokości od 100 do 135 cm, dłuższe (płaszcze, sukienki itp.) od 150 do 180 cm. Na metrze drążka w szafie zmieści się ok. 10 wieszaków. Planując wysokość, na której zostanie zamontowany drążek w szafie, należy wziąć pod uwagę wzrost osób, które będą z niego korzystać. Nie ma to znaczenia w przypadku drążków obniżanych, tzw. pantografów. Pod sufitem warto zaplanować dużą półkę (może zajmować całą szerokość szafy). Przyda sie do przechowywania długich przedmiotów. Optymalna odległość między półkami to 30 cm, a ich długość – 90 cm. By szafa była wygodna, powinna mieć średnio 140 cm szerokości na jedną osobę.

Pomysłowe szafy wnękowe do sypialni

Rozwiązanie dla młodych, „na dorobku” lub dla tych, którzy lubią sypialnie o nieco alternatywnym wystroju. I nie używamy tu słowa „prowizorka”, lecz „twórcze podejście do problemu”. Polecamy więc w sypialni wnęki przysłonięte barwnymi tkaninami, rzędy wieszaków na ścianach, schowki pod łóżkiem i za zagłówkiem, stelaże z drążkiem. Opcja spodoba się tym, którzy: a) lubią częste zmiany we wnętrzu; drobne i niekosztowne zabiegi wystarczą, by przearanżować pokój; b) nie przeszkadza im twórczy nieład – siłą rzeczy nie wszystko będzie pochowane; c) nie zamierzają „topić” pieniędzy w szafie. Jest to bowiem opcja najtańsza z możliwych. Na przykład sklepowy wieszak na kółkach (metalowy, z regulowaną wysokością i szerokością) można upolować w internecie już za 60 zł. Do tego kilka kolorowych pudeł i sprawa załatwiona. Zamówienie podobnej konstrukcji u stolaża to wydatek ok. 200 zł.

Jakie półki, szuflady i wieszaki do szafy

Jeśli masz dużo bielizny, bawełnianych koszulek i dodatków, więcej miejsca w szafie przeznacz na szuflady i półki. Chodzisz głównie w garsonkach lub garniturach? Potrzebujesz dużo drążków na wieszaki w szafie. Górną część szafy przeznacz na rzeczy mało używane. Wśród dodatkowych akcesoriów do szafy są np. uchwyty na żelazka i rury do odkurzaczy. Szuflada z podziałkami będzie świetna na krawaty, apaszki, rękawiczki, biżuterię. Jest płytka, nie zajmuje więc wiele miejsca, można ją zamontować pod wieszakami na ubrania. Warto zastanowić się nad przegródkami o różnych wielkościach, wtedy uporządkowanie drobiazgów będzie jeszcze łatwiejsze. Wieszak na dodatki, dzięki nim krawaty się nie pogniotą, paski będą uporządkowane, a przegląd akcesoriów - łatwy i przyjemny. Gumowe osłonki na haczyki i bolce zapobiegają zsuwaniu się pasków i krawatów. Na jednej ścianie można powiesić dwa wieszaki, jeden nad drugim, z zachowaniem mniej więcej metrowej odległości.

Trzy sposoby na garderoby w sypialni

Sypialnia i parawan: parawan jednoczęściowy lub składany (kilka „łamiących się” skrzydeł), wypełniony tkaniną, plecionką, pleksi, drewnem, ozdobiony zdjęciami lub malowidłami. Ceny parawanów zaczynają się od 150 zł.

Sypialnia i żaluzje lub rolety: można zamontować do sufitu i w ten sposób wydzielić w pokoju garderobę. Można też zasłonić nimi wnękę. Żaluzje drewniane (szer. 70 cm x dł. 250 cm) dostępne są za ok. 200 zł.

Sypialnia i minigarderoba za ścianką kartonowo-gipsową: montaż płyty gipsowo-kartonowej na klej to koszt ok. 30 zł/m2. Jeszcze tylko malowanie ścianki, zamontowanie oświetlenia i minigarderoba w sypialni gotowa!

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Materiały prasowe firm, Radosław Wojnar, Michał Przeździk Źródło: M jak mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY