Dzięki dyskretnej nadbudowie (lekkiemu podwyższeniu) ostatniego piętra przedwojennej kamienicy, uzyskano całkiem nowe oblicze znajdującego się na nim mieszkania. Zazwyczaj kojarząca się z dodatkową, ale ciasną i ciemną przestrzenią antresola, w tym wypadku zaprojektowana została z uwzględnieniem ogromnej roli światła dziennego. Skosy poddasza, przeprute licznymi oknami dachowymi oraz znajdujące się na niemal całej szerokości ściany w sypialni podłużne okno, dają ogólne wrażenie pomieszczenia niezwykle rozświetlonego, przypominającego bardziej strefę oranżerii niż ciemnego strychu. Co więcej udało się zmieścić na tak ciekawie zapowiadającej się antresoli w kamienicy?

Antresola w kamienicy: trzy przestrzenie, jedna antresola

Wręcz niemożliwym wydaje się zorganizowanie aż trzech tak absorbujących pomieszczeń w niewielkiej przestrzeni antresoli... a jednak. Lekkie, ażurowe schody, prowadzące z dolnej kondygnacji do kącika kawowego na antresoli, dyskretnie zapraszają do świetlistej przestrzeni na poddaszu. Mijając stylową, tapicerowaną w beżu sofę oraz lekki, designerski, fornirowany stolik w stylu lat ’70 wraz z towarzyszącymi mu dwiema lnianymi poduchami do siedzenia, dochodzimy do drzwi łazienki. Obchodząc ścianę łazienki (wzdłuż układu antresoli w kształcie litery L), przechodzimy do wygodnej i dobrze doświetlonej oknem w ścianie i dachu sypialni. Biała, deskowana podłoga oraz konsekwentna biel na ścianach optycznie dodają przestrzeni metrażu i wysokości. Szerokie balustrady powtarzają za to rytm, kolor i układ przęseł w dolnej kondygnacji mieszkania w kamienicy.

Antresola w kamienicy: sypialnia na antresoli

Sypialnia, ulokowana w zbliżonej kwadratowi przestrzeni antresoli, jest utrzymana w szarej kolorystyce oraz konwencji harmonii i prostoty. To ważna zasada, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. W swoim wyposażeniu sypialnia na antresoli zawiera jedynie wygodne, szerokie łóżko, ciekawą grafikę i kilka estetycznych koszy w stonowanej, harmonijnej kolorystyce. Szara, miękka wykładzina oraz nieliczne, drewniane elementy stolarki konstrukcyjnej dopełniają wrażenie komfortu i przytulności.

Antresola w kamienicy: łazienka na antresoli

Niewielka łazienka, wkomponowana w przestrzeń funkcjonalnej antresoli, urządzona została z dużym wyczuciem i bez zbędnej przesady. Skupiającym największą uwagę elementem łazienki na antresoli jest podłogowa mozaika, utrzymana w szaro-czarno-białej kolorystyce, ze zróżnicowanym wzornictwem. Dla równowagi, pozostałe płytki w łazience pozostawiono gładkie, w lekko szarej tonacji i kształcie znanym pod nazwą „londyńskiego metra”. Oryginalna szafka pod umywalkę to autorski projekt Pracowni Projektowania Wnętrz Sojka & Wojciechowski, wykonana na zamówienie. Do tego nowoczesna ceramika łazienkowa, proste lustro w dyskretnej ramie i szafka wnękowa o jasnoszarych frontach dopełniają gustownej aranżacji małej łazienki na antresoli.