Łagodne, stonowane barwy neutralne stosujemy w aranżacji wnętrz, gdy szukamy spokoju, wypoczynku, a zarazem przestrzeni, światła i dalekich perspektyw. Ich siłą jest uniwersalizm – pasują prawie do każdego wnętrza, z łatwością można je wpisać zarówno w styl minimalistyczny, jak i klasyczny czy art déco. To kolory ścian i wnętrz porządkujące przestrzeń, budujące w nim wrażenie czystości i bezpieczeństwa. Ponieważ powiększają optycznie pomieszczenia, szczególnie lubimy je w aranżacji niewielkich wnętrz.

Neutralna aranżacja wnętrz: jasne kolory ścian

Wiele barw, które uchodzą za neutralne ma swoje korzenie w przyrodzie – to barwy kamieni, drewna, ziemi. Kolory naturalne to biele, szarości, beże. W kolorach ścian i aranżacji wnętrz Stosuje się odcienie kości słoniowej, miodowy, słomkowy, piaskowy. Za neutralne uznaje się również kolory sztucznych materiałów, takich jak szkło, metal czy cement. Należą one do tej samej tonacji kolorystycznej co kolory naturalne, dzięki czemu tworzą ze sobą harmonijne, stonowane i  nieagresywne kompozycje. Jakkolwiek byśmy ich nie łączyli, każda z tych barw idealnie pasuje do pozostałych. Rozbielone, delikatne barwy neutralne zaznaczają swoją obecność we wnętrzu, ale nie dominują w nim, dlatego budują świetne tło dla mebli i obrazów oraz przedmiotów dekoracyjnych.

Kolory ścian: jak stosować w aranżacji wnętrz

Jasne kolory ścian oddalają je od siebie i odbijają więcej światła, co sprawia, że aranżacja wnętrza nabierają przestronności. Dlatego neutralne barwy warto stosować w niewielkich pomieszczeniach, szczególnie wtedy, gdy zależy nam, aby je optycznie powiększyć. Do aranżacji wnętrz niedoświetlonych, z małymi oknami lub usytuowanymi od północy warto wprowadzić jasne barwy – najlepiej biele, złamane odcieniem wanilii lub kremu, które dodadzą wnętrzu brakującego światła. Największą właściwość rozjaśniania i wywoływania złudzenia przestronności ma kolor ścian biały, zwłaszcza jeśli w jego gamie będzie utrzymany cały wystrój.

Jasne kolory ścian a faktura

Niedoskonałości ścian łatwiej ukryć pod kolorami lekkimi, o niewielkim nasyceniu lub materiałami z bogatszą strukturą. Warto też wiedzieć, że na powierzchniach gładkich kolor ścian będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych, fakturowych – ciemniejszego i mniej intensywnego. Kolory neutralne uznaje się za spokojne, wytworne i relaksujące, niekiedy w aranżacji wnętrz mogą wydawać się jednak mdłe i monotonne – zwłaszcza na dużych  powierzchniach ścian czy podłóg. By przełamać to wrażenie, wprowadza się kolorystyczne akcenty, które dodadzą pomieszczeniu wyrazistości.  Odrobina innego koloru w aranżacji wnętrza odświeża neutralne barwy i zwiększa wrażenie obecności światła.

Warto pamiętać: Neutralne jasne kolory w aranżacji wnętrz tolerują bałagan – nawet gdy pomieszczenie nie jest zbyt uporządkowane, nie odczuwamy tego tak wyraźnie jak we wnętrzu,  gdzie dominują ciemne barwy.