Kupujemy krzesło do pracy przy biurku. Na co zwrócić uwagę? PORADNIK

 Kupujemy krzesło do pracy przy biurku. Na co zwrócić uwagę? PORADNIK

Uczeń czy student, który dużo czasu spędza nad książkami, koniecznie musi mieć fotel odciążający kręgosłup. To inwestycja w zdrowie w przyszłości.

Fot. Kulik System, materiały promocyjne

Każdy, kto wiele czasu spędza przy biuru – od uczniów, przez studentów, po osoby pracujące – powinien zadbać o odpowiednio dobrane krzesło. I nie chodzi tu tylko o komfort. Przede wszystkim o zdrowie kręgosłupa, któremu musimy zapewnić odpowiednie podparcie. Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesło lub fotel do biurka? Oto nasze rekomendacje.

Mija właśnie kolejna godzina twojej nieprzerwanej pracy w pozycji siedzącej? Nieistotne, czy są to godziny spędzony przed monitorem komputera, przy stole kreślarskim, nad książką czy w gabinecie dentystycznym albo kosmetycznym. Znasz to uczucie, kiedy próbujesz się skoncentrować na ważnym zadaniu, ale musisz walczyć z narastającym bólem pleców? Twój kręgosłup zdaje się krzyczeć „Dość! Przerwa! Czas na chwilę odpoczynku!”?

A może uczucie bólu kręgosłupa narasta już od pierwszych chwil pracy? Nieważne, czy masz 25 czy 55 lat, czy spędzasz siedząc 3 czy 13 godzin dzienne. W pracy w pozycji siedzącej musisz poszukać sprzymierzeńca, który pozwoli ci odciążyć te odcinki kręgosłupa, które są najbardziej przeciążone, czyli odcinek lędźwiowy i szyjny. Czy wiesz, że kiedy znajdujesz się w pozycji siedzącej, przy wadze 70 kg twój kręgosłup działa na dysk między kręgami L3 i L4 z naciskiem 140 kg na cm2?

Jak zatem pomóc sobie w tej sytuacji? Doktor Wilhelm Paul Ackermann, lekarz szwedzkiej rodziny królewskiej, zwykł mawiać: „Siedzenie jest sztuką. Prawidłowe siedzenie to dziedzina wiedzy”. Czym zatem powinny charakteryzować się właściwe siedzisko, krzesło czy fotel, by mogły nam pomóc odciążyć obolały kręgosłup? Taki fotel przede wszystkim pomaga w przywróceniu prawidłowego, fizjologicznego ułożenia kręgosłupa. Eliminuje naprężenie i zmęczenie mięśni. Jego zadaniem jest łagodzenie bólu w plecach spowodowanego długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji. Jak to uczynić? Chodzi przede wszystkim o aktywne i bezwysiłkowe wymuszenie przyjęcia poprawnej sylwetki, przy zapewnieniu profilaktyki i rehabilitacji kręgosłupa. Znaczenie ma tu nie tylko waga osoby siedzącej, ale i jej wzrost. Doboru odpowiedniego fotela dokonuje się głównie w oparciu o te dwa parametry. Rozwiązań w tym zakresie jest wiele.

 Fotel do gabinetu

Pracujesz i w pracy, i po godzinach? A może jesteś freelancerem, w pracy przez całą dobę? Zadbaj o swój kręgosłup i kup krzesło, które go odciąży.

Fot. Kulik System, materiały promocyjne

Począwszy od taboretów biurowych z wyprofilowanym pochylnym siedziskiem, które bezwarunkowo wymuszają prawidłową pozycję kręgosłupa i miednicy, przez bardziej zaawansowane rozwiązania, takiej jak krzesła Classic czy Classic Pro, które posiadają wygodne i ergonomiczne siedziska i oparcia, po fotele z serii Business czy Elegance, które umożliwiają już nie tylko płynną regulację wysokości siedziska, ale również regulację nachylenia oparcia oraz wysokości siedziska. Istotną cechą w fotelach z linii Elegance jest możliwość regulacji wysuwu siedziska. Zapytasz pewnie teraz: ale jak te wszystkie ustawienia wpłyną na ból mojego kręgosłupa? Otóż im więcej możliwości takiej regulacji, tym jej poziom będzie precyzyjny. Jeśli do tego dodamy możliwość regulacji zagłówka (w modelu Elegance), uzyskamy pełnię komfortu pracy.

Nie bez znaczenia jest także płynna regulacja podłokietników czy regulacja siedziska i oparcia w wielu pozycjach. Częstym mankamentem foteli dostępnych na rynku jest brak możliwości wielopłaszczyznowej regulacji fotela, bądź odbijanie oparcia fotela po zwolnieniu blokady, co kończy się silnym uderzeniem w plecy osoby siedzącej. Fotele Kulik-System zachowują możliwość płynnej regulacji.

Producent zadbał o najdrobniejsze szczegół w wykończeniu foteli, choćby taki jak możliwość dopasowania na etapie zamówienia kółek bądź podstawek odpowiednich do danej powierzchni, po której ma poruszać się fotel. Inny system przewidziany jest dla powierzchni miękkich jak dywany czy wykładziny, inny zaś do powierzchni o zwiększonej twardości, typu parkiet czy panele. Bez względu jednak na zastosowany system jezdny, chromowana podstawa zapewnia stabilność i bezpieczeństwo siedzenia w dowolnym ustawieniu fotele.

NIE PRZEGAP

 Fotele do biura

Klucz do sukcesu w biznesie tkwi w stworzeniu bezpiecznego i komfortowego miejsca pracy, czego podstawą są fotele Kulik-System. Pozwól, by i twój kręgosłup odczuł ten komfort.

Fot. Kulik System, materiały promocyjne

Fotele Kulik-System to jednak nie tylko profilaktyka i rehabilitacja kręgosłupa. To również nowoczesne i funkcjonalne wzornictwo. Dzięki zastosowaniu dwudziestu różnych tkanin w czterech grupach, każdy użytkownik znajdzie odpowiednie dla siebie wykończenia, dobierając nie tylko kolor, ale i fakturę czy gramaturę tapicerki.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Kulik-System

Kulik System Logo

Ocena: 5
Zdjęcia: Kulik System, materiały promocyjne

POLECANE ARTYKUŁY