Jak urządzić pokój dzienny? Wybieramy meble i dodatki do pokoju dziennego!

Jak urządzić pokój dzienny? Wybierz z nami wymarzone meble i dodatki do pokoju dziennego! Skorzystaj z naszych porad: od czego zacząć przy urządzaniu pokoju dziennego, na co zwrócić uwagę, jak dobierać poszczególne elementy wyposażenia? Podpowiadamy, jak nie zwariować w świecie dodatków i  mebli do pokoju dziennego, i wybrać to, co dla nas najlepsze!

Fotel w stylu skandynawskim
kanapa w salonie
Klasyczny stolik kawowy
Wygodny fotel
Kuchnia z salonem zdjęcia

Kiedy już określiliśmy i dokonaliśmy ostatecznego wyboru co do koloru ścian, stolarki okiennej i drzwiowej oraz gatunku i koloru podłogi w pokoju dziennym, możemy przejść do urządzania go meblami i dodatkami. Jak nie pogubić się w bogatych ofertach producentów mebli i dodatków do pokoju dziennego? Skorzystaj z naszych porad, jak urządzić pokój dzienny meblami i dodatkami bez ryzyka pomyłki!

Zobacz: Dekoracje wnętrz: 12 inspiracji na dodatki do salonu w stylu minimalistycznym >>>

Dodatki do pokoju: wybór elementów wyposażenia

Prędzej czy później przy urządzaniu pokoju dziennego nadchodzi upragniony moment: wybieramy meble i dodatki! - aspekt, od którego bardzo często MYLNIE zaczynamy aranżację pokoju dziennego. Oczywiście, warto mieć jakąś wizję na temat wymarzonej kolorystyki lub stylu mebli już na etapie wyboru stolarki okiennej i podłogi do pokoju dziennego. Niemniej strefy podłogi i mebli powinny być wzajemnie dograne, zestawione i obmyślone przed rozpoczęciem prac w tym temacie. Stosując się do zasady równowagi, starajmy się urządzać poszczególne strefy pokoju dziennego rozsądnie, eliminując przedmioty, co do których wartości dekoracyjnych bądź funkcjonalnych nie jesteśmy do końca przekonani. Czasem wazon od Cioci Jadzi bądź zapyziały stolik kawowy potrafią zniweczyć cały misterny plan aranżacji wymarzonego pokoju dziennego.

Koniecznie przeczytaj: Projekt pokoju: jak urządzić jasny pokój dzienny >>>

Dodatki do pokoju: meble wypoczynkowe

Meble wypoczynkowe to absolutny must have w pokoju dziennym. Warto zapamiętać zasadę, że komplet wypoczynkowy nie musi być kompletem sensu stricto. Pojedyncze meble, składające się na ów komplet (np. narożnik/sofa i fotel(e)) możemy śmiało dobierać w różnych sklepach, mogą różnić się kolorem i formą, a nawet stylem. Liczy się tylko to, aby razem potrafiły współegzystować w przestrzeni pokoju dziennego i tworzyć naszą własną, miłą oku, i skrojoną na miarę wygodną kompozycję. Często rezygnujemy z zakupu danej sofy, gdyż ma w komplecie nie odpowiadające nam fotele. Próbujemy na siłę zgrać ze sobą odcienie beżu wszystkich mebli i obic tapicerskich w pomieszczeniu, bądź staramy się na siłę wcisnąć w niewielką przestrzeń pełen meblarski „garnitur” – zarzućmy te praktyki! Kierujmy się zasadą, że każdy przedmiot w naszym pokoju dziennym ma obowiązek nam się podobać. Każdy!

Więcej: Wygodne fotele do salonu: wybieramy praktyczne i dekoracyjne meble >>>

Kolejnym kryterium jest wzajemne koegzystowanie wybranych przez nas przedmiotów w przestrzeni pokoju dziennego. Nie muszą mieć identycznej tapicerki czy zagłówka. Wybrany przez nas fotel do czytania może mieć stylowy charakter i obicie z buduarowego, bordowego aksamitu. Co ciekawe - a jakże - pasuje do niego niechybnie nowoczesny narożnik o prostej formie (skrajność) i monochromatycznym, surowym obiciu w szarości. Kontrastowe zestawienie przepychu aksamitu / weluru z prostotą i technicznymi właściwościami „drelichowego”, lnianego bądź bawełnianego obicia narożnika, wprowadzi nutkę awangardy i nieoczywistego komfortu użytkowania obu mebli wypoczynkowych.

Przeczytaj: Sofa w salonie: 20 pomysłów na kolorową kanapę w salonie >>>

Jeśli nie wiemy jak dobrać do takich własnoręcznie zmontowanych "zestawów", w doborze drobnych mebli i dodatków (lampy podłogowej, stolika kawowego, oświetlenia) stawiajmy na prostotę i dobry design. Przedmioty zaprojektowane w latach 50., 60. i 70. XX wieku cechuje ponadczasowy styl, który nie ma prawa się znudzić i stanowi ozdobę każdego, nawet najbardziej eklektycznego pokoju dziennego. Można je wyszukać na licznych aukcjach internetowych bądź w coraz popularniejszych pracowniach – sklepach renowacji designerskich mebli. Bez względu na gabaryty pokoju dziennego warto postawić na meble wypoczynkowe opracowane pełnoplastycznie (z każdej strony). Daje nam to dodatkową możliwość aranżacji w przypadku ewentualnego przemeblowania pokoju dziennego (wysunięcia sofy bądź narożnika na środek pokoju dziennego, zamiast przy ścianie) lub transferu mebla do innego pomieszczenia o np. zdecydowanie większej przestrzeni ekspozycyjnej (jeśli się przeprowadzimy). Dobrze jest również nabyć mebel wypoczynkowy w jednolitej kolorystyce. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać dodatki i w zależności od nastroju wyeksponować prostotę i minimalizm wnętrza bądź przeciwnie – eklektyzm i różnorodność kolorów i faktur. Wyjątek stanowią meble tapicerowane patchworkowo, które stanowią główny punkt dekoracyjny pokoju dziennego. Ich wielobarwność i bogata estetyka wymaga z kolei stonowanego otoczenia i monochromatycznej kolorystyki ścian oraz dodatków.

Polecamy: Tkaniny we wnętrzach. Kolorowy, tapicerowany zagłówek >>>

 

Dodatki do pokoju: regały, witryny, meble pod RTV

Dobór pozostałych elementów umeblowania pokoju dziennego dostosować musimy do przestrzeni pozostałej po wstawieniu wybranych uprzednio mebli wypoczynkowych (narożnika/sofy, fotela/foteli, pufy, szezlonga itd.). Nie upierajmy się, aby mieć w swojej przestrzeni wszystkie możliwe meble dedykowane do pokoju dziennego. Skupmy się raczej na indywidualnych potrzebach i posiadanych już rzeczach, którym zapewnić musimy miejsce do składowania i ewentualnie prosty do nich dostęp. Odpowiedzmy sobie na pytania: czy posiadamy więcej książek czy płyt; czy mamy sterty nieuporządkowanych dokumentów, czy bogatą kolekcję pamiątek z licznych podróży? Jeśli w naszych zasobach dominują książki, dokumenty i kolekcje płyt, warto zapewnić im ekspozycyjną i wygodną w utrzymaniu witrynę lub regał. Jeśli kolekcja jest obszerna, warto ją też atrakcyjnie wyeksponować. Chcąc się zabezpieczyć przed negatywnymi skutkami zbierającego się na książkach kurzu (częste sprzątanie i kłopoty zdrowotne dla alergików), warto zabezpieczyć naszą biblioteczkę regałem ze szklanymi drzwiczkami. Dzięki temu domowa biblioteczka cieszy oko, ma zapewniony łatwy dostęp do poszczególnych "eksponatów", a my nie musimy co chwila ścierać kurzu.

Zobacz również: Aranżacja pokoju dziennego: jak urządzić domową biblioteczkę? >>>

Takie praktyczne podejście do problematyki aranżacji pokoju dziennego, uwzględnione na etapie planowania, zaoszczędzi nam masę pracy podczas późniejszego użytkowania wnętrza. Podobne postępowanie tyczy się chęci zaprezentowania w pokoju dziennym pamiątek z podróży – aby nie zginąć pod tonami kurzu zbierającymi się na egzotycznych rzeźbach i figurkach, oraz by nie zgubić idei ich ekspozycji, warto zebrać je w jednym miejscu (np. w przeszklonej witrynce), umiejętnie podświetlonej ledowym oświetleniem. To pozwoli na atrakcyjną ekspozycję naszych zbiorów, wydzieli odrębną strefę w pokoju dziennym i uchroni użytkowników przed atakami kurzu na eksponatach, na które byłyby narażone w trakcie ekspozycji otwartej (np. na półkach). Takie drobiazgi docenia się zwłaszcza w czasie sobotnich porządków. Regały na książki, witryny na pamiątki lub z funkcją barku oraz meble na sprzęt RTV również nie muszą być traktowane wprost i jednoznacznie. Szafką pod telewizor nie musi być nazwany w ten sposób mebel w katalogu salonu meblowego, a np. niska komódka z licznymi szufladkami w typie bibliotecznych szaf katalogowych. Stolikiem kawowym może być poddana wstępnej obróbce, uzupełniona o szklany blat i kółka skrzynia po owocach bądź podobnie opracowana euro-paleta. Znakomicie sprawdzą się też wspomniane klasyki designu połowy XX-wieku. Dodatkowym plusem takiego stolika może być relatywnie niska cena i satysfakcja z własnoręcznego odnowienia mebla. Wszystko, w co włożymy chęci, pracę i wysiłek, zaprocentuje nam na przyszłość.

Nie przegap też: Klasyczny pokój dzienny: 17 inspiracji na wystrój salonu >>>

Jak urządzić salon - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz inspirujące aranżacje salonów w różnych stylach. Śmiało możesz zainspirować się pomysłami z naszych galerii! 

Zobacz też: Jak urządzić mały pokój: aranżacja małego pokoju >>>

 

 

NIE PRZEGAP

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Fritz Hansen

POLECANE ARTYKUŁY