Feng shui w domu i mieszkaniu WIDEO PORADNIK: feng shui w urządzaniu wnętrz - CO TO OZNACZA, JAK TO ZROBIĆ

 Feng shui po europejsku

Fot. Radosław Wojnar

Feng shui to sztuka kształtowania otoczenia tak, aby domownikom sprzyjało szczęście, powstała w Chinach. Jej stosowanie nie wymaga jednak orientalnej aranżacji wnętrz. Istotne są zasady feng shui, których przestrzeganie wpływa pozytywnie na naszą psychikę, a także kolory.

Feng shui liczy ponad dwa tysiące lat, ale wciąż rozwija się i dopasowuje do warunków współczesnego życia. Warto te zasady wykorzystać w aranżacji wnętrz. Podstawą pozostają chińskie pojęcia dobrej energii chi, złej shar chi oraz podział na żywioły, które oddziałują na siebie: wodę, ziemię, drewno, metal i ogień. Poszczególnym żywiołom odpowiadają m.in. wybrane strony świata, rzeczy i istoty ożywione oraz dziedziny ludzkiego życia. Południowy wschód łączy się np. z żywiołem drzewa i sferą dobrobytu, a południowy zachód odpowiada za związki uczuciowe. Aby wnętrze pozytywnie wpływało na życie mieszkańców, feng shui radzi aranżować wybrane partie domu w zgodzie z naturą żywiołu oraz przyciągać do nich dobrą energię, unikając jednocześnie tej złej. Nawet jeśli jesteśmy zagorzałymi racjonalistami, wypróbujmy kilka sposobów!

Sypialnia według zasad feng shui

Sypialnia jest miejscem, które zarówno chińska, jak i europejska tradycja wiąże ze sferą uczuciową i erotyczną. Osobom, które pragną stworzyć udany związek, feng shui doradza ozdobienie pokoju symbolami budzącymi skojarzenia z dobraną parą. Mogą to być na przykład figurki ptaków albo dwa ozdobne, jednakowe wazony. Światło świec przyciąga dobrą energię, a przy okazji tworzy nastrojową atmosferę.
Obrazy, które wybieramy, by zdobiły nasze wnętrze, niech kojarzą się nam z radością i przyjemnością. Feng shui odradza wizerunki agresywne lub niepokojące zarówno pod względem formy, jak i treści. Korzystny wpływ wywierają przedstawienia kwiatów, owoców i sielskich krajobrazów.

Salon

Warto dobierać sprzęty i dodatki o obłych kształtach i płynnych liniach, unikać natomiast kanciastych form oraz ostrych krawędzi. Meble do siedzenia powinny być wygodne i stabilne, najlepiej z oparciem. Te zasady są szczególnie godne polecenia, gdy w domu jest małe dziecko.

NIE PRZEGAP

Zasady Feng Shui: Kuchnia i jadalnia

Miejsce spotkań żywiołów, czyli ognia i wody, urządzamy szczególnie starannie. Według feng shui najlepsze są drewniane szafki i gazowe kuchenki. Ważna jest sterylna czystość oraz troska o to, by wszystkie palniki płyty gazowej pozostawały całkowicie sprawne. Kuchenka i zlew nie powinny znajdować się obok siebie, a jeżeli nie ma innego wyjścia, warto je rozgrodzić choćby niewielkim, ale drewnianym elementem. Kuchenka nie może też stać za blisko lodówki (to samo głoszą nowoczesne zasady racjonalnego i energooszczędnego urządzenia kuchni!). W przypadku gdy sprzęty te stoją naprzeciw siebie, dobrze jest ustawić pośrodku drewniany stół. Noże i inne ostre akcesoria chowamy do szuflady, co nie tylko będzie zgodne z regułami feng shui, ale sprawi też, że pomieszczenie stanie się bezpieczniejsze dla dzieci.

Zasady Feng Shui: Siadajmy do stołu

Nie ustawiajmy go na wprost wyjścia z kuchni. Feng shui radzi wybrać okrągły stół - kwadratowy może stanowić źródło kłótni. Jako uzupełnienie mile widziane są: błyszcząca zastawa z polerowanego metalu lub ze szkła oraz wiszące obok lustro. Lustrzane odbicie jedzenia kojarzy się z podwojeniem bogactwa właścicieli. Światło, zarówno naturalne, jak i sztuczne, przyciąga i wzmacnia dobrą energię. Z tego samego powodu uznaniem cieszą się przedmioty o połyskliwej powierzchni. Nie przesadzajmy jednak z ich liczbą - feng shui to sztuka umiaru.

Zasady Feng Shiu: Trzeba sprzątać

Feng shui nie toleruje bałaganu. Wszystko powinno lśnić czystością i znajdować się we właściwym miejscu. Chaos otoczenia wywołuje zamęt w myślach i uczuciach domowników oraz stwarza problemy z koncentracją. Wyrzućmy też zbędne rupiecie, aby zrobić w naszym życiu miejsce na nowe przeżycia.

Wideo: feng shui zasady

Ocena: 0
Tekst: Joanna Dobkowska Zdjęcia: Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY