Łódź Design Festival, który odbył się w październiku, przygotowano z rozmachem. To już 5 edycja tej ważnej imprezy. Złożyły się na nią wystawy, wykłady, warsztaty, konkursy (wśród nich „make me!” dla młodych dizajnerów), panele, przeglądy portfolio i szkół artystycznych odbywające się pod hasłem – „Change!”. Organizatorzy ogłaszają, że właśnie dokonuje się wielka zmiana w myśleniu o projektowaniu. Warto było przekonać się, co przez to rozumieją. Festiwalem w dniach 20-30.10 żyło całe miasto, którego przestrzeń „opanowały” imprezy towarzyszące.

Łódź Design Festival: czas na zmianę

Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu - Zmiana!- miało podkreślać zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, a zatem i w myśleniu o projektowaniu. W Polsce świadczą one o dojrzewaniu i rozwoju rynku, w jakim twórca i jego projekt funkcjonują. W szerszej perspektywie, akcentują ewoluujące społeczne potrzeby, a razem z nimi oczekiwania w stosunku do designu i projektantów. Przed designerami stają nowe wyzwania: projektować i produkować mniej, lecz mądrzej, lokalnie zamiast globalnie, ponadczasowo zamiast „trendy”. Podstawowym założeniem programowym festiwalu było prezentowanie najnowszych międzynarodowych zjawisk w designie i zestawianie ich z polskim wzornictwem. Podczas każdej edycji specyfikę wystaw oraz kierunek, w jakim kuratorzy zmierzają, tworząc subiektywną selekcję prezentowanych obiektów, wyznacza myśl przewodnia. Zmiana! była punktem wspólnym dla dwóch wystaw prezentowanych w ramach Programu Głównego: Przekierowanie oraz NeoFarm.

Młodzi projektanci: wypromuj się!

Jednym z celów, jaki konsekwentnie realizują organizatorzy festiwalu, jest promocja młodych, uzdolnionych projektantów. Z tej okazji już po raz czwarty został wyłoniony zwycięzca konkursu make me!, który otrzymał nagrodę w wysokości 20.000 zł, ufundowaną przez Ceramikę Paradyż – Mecenasa Głównego festiwalu. Firma ta już od 4 lat, czyli od początku istnienia festiwalu, wspiera jego organizatorów i co rok zaskakuje nowymi pomysłami. Projekty laureatów można było oglądać na pokonkursowej wystawie w trakcie festiwalu.

„make me! to nie tylko konkurs, ale jeden z fundamentów Łódź Design Festival i jego wizytówka. Już po raz czwarty młodzi projektanci w wieku od 20 do 30 lat będą mieli szansę na zaprezentowanie swoich pomysłów oraz poddanie ich fachowej ocenie i krytyce jury” - podkreśla Michał Piernikowski, wicedyrektor Łódź Art Center - organizatora festiwalu.

Kolejnym kluczowym wydarzeniem był Przegląd Szkół, który pozwala na nawiązanie współpracy między uczelniami, konfrontację programów i metod nauczania, wymianę myśli i doświadczeń. Daje unikatową możliwość promocji uczelni i przedstawienia przez nią swoich osiągnięć. Wystawy i pokazy multimedialne prezentują prace najzdolniejszych, często debiutujących studentów. W tym roku tematem wystawy Przeglądu Szkół była „Tkanina”. Organizatorzy postanowili przyjrzeć się temu, czym jest tkanina współcześnie i jakie są kierunki jej rozwoju. Niewiele jest rzeczy w naszym codziennym otoczeniu o tak długiej historii, jak tkanina. Towarzyszy nam od ośmiu tysięcy lat, zaspakaja potrzeby praktyczne, a równocześnie spełnia funkcje dekoracyjne i artystyczne. Nieustannie ewoluuje, zachowując swoją tożsamość: wykorzystuje coraz to nowe tworzywa i technologie, odpowiada na zmieniające się ludzkie potrzeby i oczekiwania.

Poznajemy Łódź

Nieodłącznym elementem festiwalu Łódź Design są wystawy towarzyszące, dla których swoją przestrzeń otwierają liczne galerie, muzea, kluby, instytucje kultury i inne niezwykłe miejsca w mieście. Dzięki zaangażowaniu i współpracy partnerów festiwalu Łódź ponownie stanie się polską stolicą designu. Część wydarzeń odbywa się w przestrzeniach, które na co dzień są niedostępne. To niebywała okazja do poznania historii i nieznanych zakątków Łodzi.

www.lodzdesign.com