WZORY 2015: targi młodych projektantów już 26-27 września

2015-09-08 17:54

WZORY już 26-27 września w Centrum Kultury na ulicy Peowiaków 12 w Lublinie. Wzory to targi młodych projektantów, które promują świeży polski design oraz wspierają młodych artystów dając im możliwość pokazania i sprzedaży swoich prac, a także wyeksponowania ich w niebanalnych przestrzeniach. Zapoznajcie się z programem targów i sprawdźcie, jakie atrakcje będą towarzyszyły tegorocznym targom WZORY!

Targi WZORY 2015
Autor: archiwum

WZORY odbędą się 26-27 września w Centrum Kultury na ulicy Peowiaków 12 w Lublinie. Wówczas, Centrum Kultury stanie się rezydencją młodego polskiego wzornictwa. WZORY to przede wszystkim edukacja – pokazanie tego, czym jest design z praktycznej strony. Próba zmiany jego wizerunku, jako zjawiska drogiego i niedostępnego.

WZORY 2015: promocja świeżego polskiego designu

Targi WZORY to impreza, która ma na celu pomoc młodym artystom popularyzując walory sztuki użytkowej. WZORY służą spotkaniu - mają zniwelować dystans zbudowany na podstawie mitu o ekskluzywności designu, oraz pokazać szerokie spektrum najbardziej wartościowych, świeżych zjawisk w polskim wzornictwie. WZORY są absolutnie dla wszystkich. Są wydarzeniem darmowym i bogatym w atrakcje.

Program WZORY 2015:

  • Chalk & Chic - warsztat odnawiania starych mebli (sobota, godz.: 11:00- 14:00, Sala Czarna) - warsztat dla dorosłych. Chalk & Chic powstało z miłości do pięknych wnętrz i przedmiotów, potrzeby tworzenia oraz z chęci dzielenia się tym wszystkim z innymi. Prowadząca Joanna Ambroszczyk jest historykiem sztuki, a z zamiłowania dekoratorem wnętrz. Chętni będą mogli poznać i wypróbować najpopularniejsze techniki stylizacji i przekonać się, jak łatwo i szybko można zmienić brzydki mebel w coś bardzo pięknego!
  • Lubelska Szkoła Fotografii - warsztaty fotograficzne (sobota, godz.: 14:00-17:00, Sala Czarna) - warsztat dla dorosłych. Lubelska Szkoła Fotografii zaprasza na spotkanie z fotografią produktową. Podczas krótkich warsztatów prowadzacy warsztaty pokażą w jaki sposób, trzymając się podstawowych zasad techniki i kompozycji, uzyskać dobre kadry oraz podkreślić atrakcyjność produktów. Jeśli weźmiecie ze sobą swoje zdjęcia, możecie liczyć na indywidualne wskazówki i porady naszych wykładowców.
  • Szumne Beboki - szycie małych stworków z dziećmi (sobota, godz.: 11:00- 14:00, Sala Prób nr 4) - warsztat dla dzieci od lat 6. Szumne Beboki razem z najmłodszymi stworzą zabawki z filcu (buzie, serca, strzały): wykroją, zszyją, wypełnią antyalergicznym materiałem i przyozdobią. Uczestnicy warsztatów z dumą i uśmiechem będą mogli zabierać swojego Beboka do domu.
  • Mała Akademia Designu - "Zaprojektuj z dzieckiem pokój" - warsztat dla dzieci i dorosłych (sobota, godz. 11:00-14:00, korytarz, I piętro). Warsztaty będą podzielone na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy dowiedzą się, czym jest design dla dzieci. Zobaczą, jak można projektować wnętrza, jakie elementy należy brać pod uwagę i co w takim wnętrzu może się znaleźć. W części praktycznej dzieci wraz z rodzicami zaprojektują swój wymarzony pokój, tworząc makiety. Taka kooperacja pomoże we wspólnym spełnianiu marzeń o doskonałej domowej przestrzeni. Warsztaty prowadzą: Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka. MAD to nieformalna grupa skupiająca się na trzech aspektach: mieście w którym żyją, architekturze i designie. Prowadzą warsztaty dla dorosłych i dzieci realnie wpływając na otoczenie i zwiększając poczucie estetycznej współodpowiedzialności społecznej mieszkańców miasta.
  • Fundacja Dwa Ognie (sobota, godz.: 14:00-17:00, Sala Prób nr 4) - warsztat dla dzieci od lat 3. Warsztat kreatywny ''20 pomysłów na zabawę z pudełkiem" to interaktywne zajęcia dla dzieci i ich rodziców, łączące ćwiczenia plastyczne z zabawą. Głównym celem warsztatów jest stworzenie przyjaznej przestrzeni do kreatywnego spędzenia czasu ze swoim dzieckiem i zacieśniania więzi rodzinnych. Dając ponieść się wyobraźni, wspólnie z dziećmi będziemy szukać nowych wzorów i użyteczności dla zwykłych pudełek, które potem każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu.
  • Monika Mincewicz illustration - przestrzenne ilustracje (sobota, godz.: 11:00-14:00, Sala Prób nr 4) - warsztat dla dzieci i dorosłych. Monika Mincewicz zajmuje się ilustracją, grafiką i fotografią artystyczną. W czasie jej warsztatu będzie można wykonać trójwymiarową ilustrację miasta lub pejzażu z tekturki do fragmentu tekstu. Następnie prace zostaną sfotografowane lustrzanką i uwiecznione w postaci gotowej ilustracji. Warsztat będzie się składał z następujących części: rozplanowanie ilustracji, szkic, wycinanie i przyklejenie kolejnych elementów, sfotografowanie całości.
  • Piękne Panie - warsztaty eco-designu "maKULaTURA - czyli papier zniesie wszystko" (niedziela godz.: 11:00-14:00, Sala Prób nr 4) - warsztat dla dzieci i dorosłych. Warsztaty twórczego wykorzystania papieru i pokrewnych surowców ekologicznych używanych każdego dnia w domu, biurze, szkole. Warsztat będzie wariacją na temat odkrywania nowych, zaskakujących możliwości papieru i próbą poszukania innych sposobów powtórnego wykorzystania makulatury. Poznamy proces powstawania surowca i związane z tym procesy ekologiczne, odkryjemy tajemnice papierowego świata, a potem sami zaprojektujemy i wykonamy papierowe dekoracje do domu.
  • Pracownia Igły 4 słonie i Suzie Q - warsztaty szycia i tradycyjnego ozdabiania tkanin przez stemplowanie (niedziela, godz.: 14:00-17:00, Sala Prób nr 4) - dla dzieci i dorosłych. Pracownia będzie przenosić ludowe wzory na materiał, który można później przemienić w torbę, sukienkę, poduszkę lub inny użytkowy drobiazg, a potem ozdobić go stemplami.
  • Fundacja Form i Kształtów Izy Rutkowskiej - Pluszowy Pałac Kultury – stanie na wirydażu przez czas trwania wydarzenia. Szczypta Warszawy w Lublinie w wersji z przymrużeniem oka. Pluszowy pałac do zabawy dla dzieci pozwoli się przytulić, ale też będzie można po nim poskakać!

Wykłady i prezentacje:

  • Mała Akademia Designu (niedziela, godz.: 13.00-14.00, Sala Czarna). Podczas prezentacji członkowie MAD opowiedzą o swojej projektach, zrealizowanych we współpracy z m.in: Warsztatami Kultury, Centrum Kultury, Klasztorem oo. Dominikanów, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Galą czy Lubelskim Instytutem Designu.'
  • Lubelski Instytut Designu (LID) (niedziela, godz.: 17.30 – 19.00, Sala Kinowa). Debata: „Design odpowiedzialny społecznie" moderują: dr Joanna Hołda – dyrektor Lubelskiego Instytut Designu, Piotr Skrzypczak – Stwoarszyszenie Homo Faber udział biorą: Katarzyna Cebulak – projektantka (Mudo Design), Anna Wojewódka – architektka, urbanistka, Paweł "Breshke" Czyżewski – projektant.
  • Słoma z Dąbrówki i Nicole Grospierre Słomińska - Rodzinny Dom Kultury Pokoju i Efektywne Mikroorganizmy (sobota, godz.: 15:00-16:30, Sala Kinowa). Słoma opowie o akcji społecznego finansowania i rzetelnym budownictwie naturalnym. W Dąbrówce buduje Rodzinny Dom Kultury Pokoju który powstaje dzięki społecznym metodom finansowania i jest tworzony przy użyciu jak najbardziej naturalnych i rzetelnych metod.
  • Fundacja I2 panel dyskusyjny o możliwościach dotacji unijnych (sobota, godz.: 13:00-15:00, Sala Kinowa). Dyskusję poprowadzą Przemysław Czerwiński - prezes zarządu Fundacji I2 oraz Aneta Rozwadowska-Jachacz - ekspert Fundacji I2

Wystawy:

  • Wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie (korytarz, II piętro). Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór ostatnio powstałych prac z pracowni meblarstwa, plecionkarstwa, projektowania oraz projektowania zabawek z drewna. Oprócz eksponatów, integralną część ekspozycji stanowić będą przykłady dokumentacji projektowych, w których ukazany jest sam proces powstawania tych prac, widoczne są obszary twórczych penetracji oraz techniki, metody i warsztat pracy młodych projektantów.
  • Wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie (korytarz, II piętro). Wystawa prac dyplomowych ze specjalności: snycerstwo, tkanina artystyczna, reklama wizualna.
  • Wystawa prac studentów wydziału artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej,(korytarz II piętro)
  • Wystawa Lublin Lithography (sobota-niedziela, godz.:10:00 - 20:00, Sala Mała). Wystawa jest zbiorem około dwudziestu grafik wykonanych w technice litografii. Stara się odpowiedzieć na pytanie, czy grafika, litografia i inne techniki manualne mają jeszcze jakikolwiek sens w erze komputerów i druku cyfrowego. Efektem poszukiwań jest zestaw grafik powstałych w pięciu pracowniach: w Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Katowicach oraz Poznaniu.