Styl shabby chic wywodzi się z Wielkiej Brytanii. W latach 90. minionego wieku podbił serca wielu Amerykanów. Teraz podbija nasze serca z upodobaniem zadamawiając się w polskich wnętrzach. Nazwa stylu mówi sama za siebie. Shabby to m.in. przechodzony, sfatygowany. Chic utożsamiany jest z elegancją. Moda na „ozdabianie" nowoczesnych wnętrz starymi i podniszczonymi meblami nie wydaje się mijać, a wręcz przeciwnie – zyskuje coraz więcej zwolenników.

Shabby chic, czyli królestwo białych mebli

Białe meble to swego rodzaju wyznacznik stylu shabby chic. Powinny być drewniane, naznaczone zębem czasu. Jeśli nie mają długiej historii – muszą być postarzone. W cenie są tutaj wszelkiego rodzaju przetarcia, cieniowania, czy spękania farby. Shabby chic to także metoda postarzania - może być przeprowadzona metodą decoupagu. Zależenie od sposobu, możemy użyć do tego farby (zarówno ciemnej, jak i jasnej) oraz woskowych świec, papieru ściernego i lakieru. Najpierw powierzchnię malujemy ciemną farbą akrylową, a po wyschnięciu ranty mebla przeciera się woskiem. Całość pokrywamy jasną warstwą, a kiedy mebel jest już całkowicie suchy, przecieramy go papierem ściernym gruboziarnistym. Końcowym etapem postarzania mebli, jest polakierowanie całości. W tym miejsce warto zauważyć, że meble utrzymane w stylistyce shabby chic idealnie wkomponują się we wnętrza urządzone w stylu retro oraz vintage. Jednak nie tylko! Świetnie zaprezentują się także w nowoczesnych wnętrzach, gdzie będą stanowiły niepowtarzalny kontrast dla reszty aranżacji.

Sprawdź też: Aranżacja pokoju dla dziecka w stylu shabby chic

 

Kolory we wnętrzu shabby chic

Paleta kolorów charakterystyczna dla stylu shabby chic wydaje się być nieco ograniczona. W palecie tej dominuje kremowa biel, pudrowy róż, złamane szarości, pastelowe błękity i rozbielone zielenie. To kolory, które przywodzą na myśl nieco babcine wnętrza, pełne naturalnego uroku i charakterystycznego klimatu. Styl ten z uwagi na dominującą kolorystykę, kojarzony jest z romantycznymi i sielskimi, nieco cukierkowymi wnętrzami, które dedykowane są przede wszystkim płci pięknej.

Wnętrza shabby chic: dodatki i dekoracje

Stylistyka shabby chic lubi stylizowane meble i dodatki. Wśród detali dominują oczywiście romantyczne koronki, falbanki i dziergane na szydełku serwetki. Dopełnieniem projektu wnętrz w stylu shabby chic są często motywy różane i ornamenty na wszelkiego rodzaju tkaninach - pościeli, obrusach, poduszkach. Im więcej dodatków z motywem kwiatowym czy roślinnym – tym lepiej. W stylizowanych wnętrzach spotkać możemy ozdobne doniczki, świeczniki i ceramiczne akcesoria w oczywistej kolorystyce.

Sprawdź też: Patynowanie mebli: metody postarzania mebli drewnianych!