Antresola w mieszkaniu czyli jak wykorzystać wyjątkową wysokość wnętrza?

Antresola w mieszkaniu, nazywana też półpiętrem to pomysł idealny we wnętrzach wysokich. Małych i dużych. Antresola w mieszkaniu jest doskonałym miejscem do aranżacji przytulnej sypialni lub zacisznego biura domowego. Albo biblioteki. Zobaczcie pomysły na aranżację antresoli w mieszkaniu!

Biuro domowe architektów na półpiętrze w mieszkaniu
Nowojorski loft Woronicza Qbik
Szklana balustrada na antresoli w domu w stylu nowoczesnym
Antresola w kawalerce w stylu vintage
Woronicza Qbik w wersji industrialnej: loft aranżacja

Antresola w mieszkaniu, jeśli pozwoli na to wysokość wnętrza oraz rozmieszczenie okien i drzwi, może być rewelacyjnym pomysłem na aranżację pokoju dziennego lub pokoju dziecka. Antresola w mieszkaniu idealnie sprawdzi się zarówno w lofcie jak i w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu rustykalnym. Jednak szczególnie efektownie antresola w mieszkaniu wygląda w stylu industrialnym z widocznymi, wręcz wyeksponowanymi belkami konstrukcyjnymi, pomalowanymi na czarno. Na wygodnym półpiętrze można zaaranżować zaciszne biuro domowe, bibliotekę lub właśnie sypialnię na antresoli.

Kiedy antresola w mieszkaniu będzie wygodna? 

Zbudowanie antresoli w mieszkaniu będzie możliwe tylko przy odpowiedniej wysokości wnętrza, zdecydowanie ponad przeciętnej, oraz przy odpowiednim rozmieszczeniu okien. Budując antresolę musimy bowiem zostawić możliwość pełnego otwarcia okna i wygodnego do niego dostępu. Półpiętro nie może także dzielić okna. Potrzebna wysokość zależy natomiast od przeznaczenia antresoli. Idealnie jest wtedy kiedy oba poziomy, czyli pod i nad antresolą, mają przynajmniej 2,20m wysokości. Wtedy na półpiętrze można zaaranżować wygodne biuro domowe lub sypialnię. Jeśli natomiast na antresoli w niewielkim pokoju nastolatka ma znaleźć się tylko miejsce do spania z materacem, na który wchodzi się bezpośrednio ze schodów lub drabiny, wystarczy znacznie mniej. Jednak 1,5m wysokości wydaje się niezbędnym minimum ze względu na odpowiednią cyrkulację powietrza – inaczej na antresoli będzie po prostu duszno. Antresola, zgodnie z definicją, musi być otwarta na przestrzeń wnętrza, z którego została wydzielona. Pamiętajmy więc o zamontowaniu odpowiedniej balustrady. To samo dotyczy schodów prowadzących na antresolę – balustrada zapewni niezbędne bezpieczeństwo. Antresola w mieszkaniu zazwyczaj jest zbudowana ze słupów konstrukcyjnych, belek podtrzymujących i podłogi. Planując budowę antresoli w mieszkaniu dobrze jest skonsultować swój pomysł z doświadczonym wykonawcą lub konstruktorem, który będzie w stanie ocenić okalające ściany i wytrzymałość stropu.  

Zobacz też: 15 powodów dla których drabina sprawdzi się jako dekoracja wnętrza

Jak zaaranżować antresolę w mieszkaniu? 

Najczęściej na antresoli w mieszkaniu aranżujemy sypialnię (najbardziej popularne rozwiązanie), biuro domowe lub biblioteką. W zależności od wielkości powierzchni jaką dysponujemy tak powstała sypialnia to tylko łóżko, czasem mieszczą się tam też półki na książki, garderoba, a czasem nawet łazienka. Przy naprawdę sporej powierzchni sypialni na półpiętrze udaje się wygospodarować miejsce na mini salonik z wygodnymi fotelami lub szezlongiem. Biuro domowe urządzone na antresoli to zazwyczaj biurko z miejscem na komputer/drukarkę i półki albo szafki na potrzebne dokumenty i materiały biurowe. Aranżując biuro domowe na antresoli pamiętajmy więc o potrzebnej instalacji elektrycznej. Natomiast bibliotekę na antresoli możemy zorganizować na dwa sposoby. Może to być tradycyjne półpiętro z miejscem na regały ale może to być antresola okalająca pokój dookoła – forma galerii. Jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, przydające szyku każdemu nietuzinkowemu wnętrzu.

Czytaj też: poddasze z antresolą w mieszkaniu pary architektów

Biuro domowe architektów na półpiętrze w mieszkaniu
camera

Aranżacje i zdjęcia antresola w mieszkaniu

LISTA ZAKUPÓW

Co sprawi, że antresola w mieszkaniu będzie miejscem wygodnym? 

Pamiętajmy, że antresola znajduje się w górnej części pomieszczenia. Jest tam wiec cieplej niż na dolnym poziomie. Czasem warto więc zainstalować na antresoli (zwłaszcza jeśli całość mieści się na poddaszu) klimatyzację. Docenimy ją, zwłaszcza w sypialni, latem. Pamiętajmy też o potrzebnym oświetleniu. Antresola w mieszkaniu ma zazwyczaj niższą wysokość niż regularny pokój więc sprawdzą się tutaj lampy podłogowe i kinkiety. Oczywiście z żarówkami typu LED – unikniemy w ten sposób dodatkowego dogrzewania… No i oczywiście w kwestii wygody nie możemy zapomnieć o schodach. Muszą być wygodne i bezpieczne, z  balustradą. Jeśli prowadzą do sypialni nie mogą być strome i wąskie – grozi to wypadkiem w nocy. Warto wtedy zainstalować delikatne oświetlenie w ścianie, tzw. wall way’e. Kierujmy się zasadą, że im częściej korzystamy z półpiętra tym schody muszą być wygodniejsze.

Zobacz też: mieszkanie z antresolą w stylu skandynawskim

Łóżko- domek
camera

Łóżko - antresola do pokoju dziecka: najciekawsze sposoby aranżacji

Autor: Seart

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski, Daniel Rumiancew, Piotr Mastalerz, Materiały prasowe Ghelamco, Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY