Wiosna to dobry czas do zmiany aranżacji okna. Szukamy nowych pomysł na ładne dekoracje okien. Intensywne, gorące promienie słoneczne nie zawsze są pożądane we wnętrzu, zwłaszcza w pomieszczeniach o południowej ekspozycji. Stąd wielka popularność różnego typu rolet. Rolety, jako dużo wygodniejsze od zasłon, są ponadto dedykowane pod konkretne potrzeby użytkownika: możemy kupić rolety materiałowe / rolety okienne zaciemniające z funkcją krycia, rolety rzymskie – podwieszane, dekoracyjnie uchylające rąbka przestrzeni, czy rolety firanowe – mgliście przepuszczające dzienne światło. A co jeśli chcielibyśmy w aranżacji okna jednocześnie uzyskać efekt pośredni między roletą a firanką?

Rolety harmonijkowe i aranżacja okna: współczesne 2 w 1

Rolety harmonijkowe typu dzień i noc to specjalny rodzaj rolet wykonanych z charakterystycznej tkaniny w poziome, naprzemiennie transparentne i zaciemniające pasy. Dwie warstwy materiału przesuwając się między sobą, pozwalają na płynną regulację ilości wpadającego do wnętrza światła, bez konieczności podnoszenia rolety. Mechanizm takich rolet sprawdza się szczególnie wtedy, gdy domownikom zależy na pełnym zaciemnieniu pokoju (w nocy, podczas poobiedniej drzemki, na czas snu dziecka) lub zatrzymaniu uciążliwego światła wpadającego do wnętrza w trakcie nauki lub pracy.

Rolety harmonijkowe: zalety montażowe

Do zalet rolet harmonijkowych dzień i noc należą również łatwy montaż i demontaż, oraz różne warianty gabarytowe. Rolety mini można zamontować bezpośrednio na skrzydle okna, bez wywiercania w nim otworów. Użytkowanie ułatwia również dedykowane prowadzenie żyłkowe.

Rolety jak partyczne dekoracje okien

Kiedy chcemy wypocząć w ciągu dnia i razi nas światło słoneczne z zewnątrz, typowe zasłony materiałowe czy rolety z jasnych, cienkich tkanin mogą nie spełnić swojego zadania. Rolety harmonijkowe typu dzień i noc pozwalają w pełni regulować ilość wpadającego do wnętrza światła, bez względu na porę roku i dnia.