Jak zrobić legowisko dla psa, gdzie umieścić i jak o nie dbać?

 pies

Jak miejsce w domu będzie najlepsze na legowisko dla psa? Warto o to zadbać, zwłaszcza jeśli nie chcemy by pies wylegiwał się na kanapie.

Fot. Łukasz Zandecki

Wygodne legowisko dla psa to ważna sprawa. Właściwie dobrane i ulokowane w odpowiednim miejscu w domu zapewni czworonogowi wypoczynek. Legowisko dla psa powinno też być zrobione z odpowiednio dobranego materiały - trwałego i łatwego do utrzymania w czystości.

Urządzając wnętrza, właściciele czworonogów powinni pomysleć, gdzie zrobić legowisko dla psa. Warto, by pies w mieszkaniu miał swoje miejsce.

Legowisko dla psa: materiał i rozmiar

Materiał, z którego wykonane będzie psie posłanie, powinien być nie tylko miękki i przyjemny w dotyku (skóra psa, choć porośnięta sierścią, jest w rzeczywistości wrażliwsza niż skóra ludzka), ale przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości i wodoodporny. Powinien też być odporny na zadrapania pazurami. Właściciele psów zachwalają legowiska pokryte materiałem o nazwie kodura, jak też materiał suedine, który w dotyku przypomina meszek. Dość popularna jest też alcantara (inaczej antara). Równie ważny jest materiał, z którego zrobiono wypełnienie legowiska dla psa. Powinien on być wytrzymały oraz odporny na odkształcenia. Obecnie większość producentów stosuje do tego kulki silikonowe. Produkowane są one z wysokiej jakości włókna poliestrowego ze sporą domieszką silikonu, któremu zawdzięczamy sprężystość i nieodkształcanie się legowiska dla psa.

Nie przegap: Jak usunąć sierść zwierząt z kanapy? >>>

Legowisko dla psa powinno być na tyle duże, by zwierzak mógł się na nim swobodnie wyciągnąć na całą długość i wciąż cały znajdował się na posłaniu. Choć psy często śpią zwinięte w kłębek, to równie często wyciągają się i rozciągają podczas snu – posłanie musi zapewniać psu wygodę bez względu na to, jaką pozycję przyjmie podczas snu. Warto też zainwestować w większe legowisko dla psa, bo wiele psów przechowuje w nim swoje zabawki, ukochane gryzaki itp. Jeśli w domu są dwa zaprzyjaźnione zwierzaki – sypiające blisko siebie – trzeba kupić takie posłanie, by mieściły się oba.

Gdzie umieścić legowisko dla psa w mieszkaniu?

Wybór miejsca, w którym umieścimy psie legowisko, to ważna sprawa, bo jeśli miejsce będzie źle wybrane – pies nie będzie spał i odpoczywał na swoim posłaniu, a zmuszony do tego, będzie się męczył. Legowisko powinno przede wszystkim znaleźć się z dala od wszelkich ciągów komunikacyjnych – aby wędrujący ludzie nie przeszkadzali zwierzakowi, a pies nie zawadzał ludziom. Dobrze będzie umieścić posłanie w cichym i spokojnym kącie, z dala od kaloryferów, okien i drzwi. Nie umieszczamy psiego posłania również w pobliżu głośników ani telewizora, by nie drażnić psa hałasami. Nie lokujemy również legowiska dla psa w pomieszczeniach, gdzie stale świeci światło. Jeśli pies ma zwyczaj wędrować za nami po domu – czasem potrzebuje 2-3 legowisk w miejscach, gdzie przebywamy najdłużej.

Zobacz też: Dizajnerskie mebelki dla psa i kota >>>

Legowisko dla psa powinno więc znaleźć się w dosyć spokojnym miejscu, żeby czworonóg o każdej porze dnia i nocy mógł się położyć i spać, ewentualnie odpoczywać. W miejscu gdzie nie będzie mu ani zimno, ani gorąco, więc nie przy kaloryferze ani przy drzwiach.

 legowisko dla psa

Warto też pomyśleć o wykończeniu ścian, w miejscu gdzie ma być legowisko dla psa. Ściany pomalowane zwykłą farbą szybko się brudzą.

Fot. Marcin Czechowicz

Legowisko dla psa: jak czyścić posłanie dla psa?

Legowisko dla psa należy regularnie odkurzać, a jeśli zostanie ubłocone, zamoczone i ubrudzone – prać i suszyć w przewiewnym miejscu. Nawet jeśli pies jest czyścioszkiem i nie dochodzi do zabrudzeń np. błotem, to z powodów higienicznych posłanie należy prać przynajmniej raz w miesiącu. Nie należy pozwalać psu spać na mokrym posłaniu, ponieważ grozi mu to – tak samo jak ludziom – chorobami stawów. Dlatego warto mieć zapasowe posłanie dla psa – może mniej idealne niż to zasadnicze, ale konieczne na czas jego prania i czyszczenia.

Zwierzęta w mieszkaniu - GALERIE ZDJĘĆ z poradami

Jak zadbać o zwierzęta w mieszkaniu? Zobacz zdjęcia i porady w galeriach.

Pies w naszym domu
camera

Pies w domu czyli na co warto zwrócić uwage wybierając materiały wykończeniowe

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Śmiałek Zdjęcia: Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY