Urządzając wnętrza właściciele czworonogów powinni pomysleć, gdzie zrobić legowisko dla psa. Pies w mieszkaniu powinie mieć swoje miejsce.

Legowisko dla psa: materiał i rozmiar

Materiał, z którego wykonane będzie psie posłanie powinien być nie tylko miękki i przyjemny w dotyku (skóra psa, choć porośnięta sierścią, jest w rzeczywistości wrażliwsza, niż skóra ludzka), ale przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości i wodoodporny. Materiał, z którego zrobione jest psie posłanie powinien też być odporny na zadrapania pazurami. Właściciele psów zachwalają legowiska pokryte materiałem o nazwie kodura, jak też materiał suedine, który w dotyku przypomina meszek. Dość popularna jest też alcantara (inaczej antara). Równie ważny jest materiał, z którego zrobiono wypełnienie legowiska dla psa. Powinien on być wytrzymały oraz odporny na odkształcenia. Obecnie większość producentów stosuje do tego kulki silikonowe. Produkowane są one z wysokiej jakości włókna poliestrowego ze sporą domieszką silikonu, któremu zawdzięczamy sprężystość i nieodkształcanie się psiego legowiska.

Legowisko dla psa powinno być na tyle duże, by zwierzak mógł się na nim swobodnie wyciągnąć na całą długość i wciąż cały znajdował się na posłaniu. Choć psy często śpią zwinięte w kłębek to równie często wyciągają się i rozciągają podczas snu – posłanie musi zapewniać psu wygodę bez względu na to jaką pozycję przyjmie podczas snu. Warto też zainwestować w większe legowisko, bo wiele psów przechowuje w nim swoje zabawki, ukochane gryzaki itp. Jeśli w domu są dwa zaprzyjaźnione zwierzaki – sypiające blisko siebie – trzeba kupić takie posłanie, by mieściły się oba.

Gdzie ulokować legowisko dla psa w mieszkaniu?

Wybór miejsca, w którym umieścimy psie legowisko to ważna sprawa, bo jeśli miejsce będzie źle wybrane – pies nie będzie spał i odpoczywał na swoim posłaniu, a zmuszony do tego, będzie się męczył. Legowisko powinno przede wszystkim znaleźć się z dala od wszelkich ciągów komunikacyjnych – aby wędrujący ludzie nie przeszkadzali zwierzakowi, a pies nie zawadzał ludziom. Dobrze będzie umieścić posłanie w cichym i spokojnym kącie, z dala od kaloryferów okien i drzwi. Nie umieszczamy psiego posłania również w pobliżu głośników ani telewizora, by nie drażnić psa hałasami. Nie lokujemy również legowiska dla psa w pomieszczeniach, gdzie stale świeci światło. Jeśli pies ma zwyczaj wędrować za nami po domu – czasem potrzebuje 2-3 legowisk w miejscach, gdzie przebywamy najdłużej – w moim przypadku pies ma 3 legowiska – w kuchni, oraz w dwóch  sypialniach: mojej i syna.

Legowisko psa powinno więc znaleźć się w dosyć spokojnym miejscu, żeby czworonóg o każdej porze dnia i nocy mógł się położyć i spać, ewentualnie odpoczywać. W miejscu gdzie nie będzie mu ani zimno ani gorąco, więc nie przy kaloryferze, ani przy drzwiach.

Psie legowisko: czyszczenie

Psie posłanie należy regularnie odkurzać, a jeśli zostanie ubłocone, zamoczone i ubrudzone – prać i suszyć w przewiewnym miejscu. Nawet jeśli pies jest czyścioszkiem i nie dochodzi do zabrudzeń np. błotem, to z powodów higienicznych posłanie należy prać przynajmniej raz w miesiącu. Nie należy pozwalać psu spać na mokrym posłaniu – grozi mu to – tak samo jak ludziom – chorobami stawów. Dlatego warto mieć zapasowe posłanie – może mniej idealne niż to zasadnicze, ale konieczne na czas jego prania i czyszczenia.