Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Fot. Mariusz Bykowski

Pralki mają różną ładowność oraz wymiary. Bieliznę, można do nich wkładać zarówno z przodu, jak i od góry. W jaki sposób, wśród takiej różnorodności wybrać tą właściwą?

Na rynku dostępne są pralki o różnej ładowności – od 3 do 6 kg suchej bielizny (3; 3,5; 4; 4,5; 5; 5,5 i 6 kg). Bieliznę można wkładać do pralek z przodu lub od góry. Te ładowane od przodu mają zwykle wysokość 85 cm, szerokość 60 cm i głębokość od 33 do 60 cm. Pralki ładowane od góry mają najczęściej wysokość 85 cm, szerokość 40 cm i głębokość 60 cm. Pralki 3-, 3,5-kilogramowe mają niewielkie wymiary, dlatego można je ustawić nawet w małej łazience lub kuchni. Można do nich ładować bieliznę i z przodu, i od góry. Są również pralki w wersji do zabudowy. Jak wśród takiej różnorodności wybrać tą właściwą?

Elementy pralki

Bębny pralek wykonane są ze stali nierdzewnej. W pralkach ładowanych od góry mają własną klapę zamykającą. Bęben obraca się w zbiorniku, który może być zrobiony ze stali nierdzewnej, z tworzywa sztucznego lub ze stali emaliowanej. Tworzywo sztuczne używane do produkcji zbiorników to polipropylen występujący pod różnymi nazwami handlowymi. Zbiorniki z tworzywa sztucznego są tańsze od tych ze stali nierdzewnej. Zbiorniki ze stali nierdzewnej i z tworzywa są odporne na korozję, a emaliowane – mniej. Nowością na rynku są pralki z bębnem umieszczonym pod kątem, ułatwiającym wkładanie i wyjmowanie bielizny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Design pralki ostatnio stał się tak samo ważny jak jej możliwości techniczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Pralki parowe z kolekcji firmy LG Electronics wyglądają bardzo efektownie.

Obudowa pralek, kolory

Obudowa pralki wykonana jest zazwyczaj ze stali ocynkowanej i lakierowanej lub – rzadziej – ze stali emaliowanej. Niektóre pralki są podwójnie zabezpieczane przed korozją. Warstwa lakieru pokrywa zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę obudowy. Tradycyjny kolor pralek to biel, choć zdarzają się modele w innym kolorze, np. beżowe, inox (stali nierdzewnej). Blaty pralek mogą być stalowe – tak jak obudowa – lub laminowane. Drzwiczki pralek ładowanych z przodu mogą otwierać się na prawą lub lewą stronę (czasem istnieje możliwość zmiany drzwiczek prawych na lewe lub odwrotnie). Niektóre mają specjalne zawiasy – otwierają się wtedy bardzo szeroko, nawet pod kątem 180°. Coraz częściej producenci oferują pralki z dużym otworem wsadowym (drzwi o średnicy 30 cm). Okienko w drzwiczkach może być szklane lub z tworzywa sztucznego. W niektórych modelach pralek jest zabezpieczone przed nadmiernym nagrzaniem. Drzwiczki otwiera się ręcznie lub za pomocą specjalnego przycisku na panelu sterującym. W niektórych modelach pralek przycisk do otwierania jest tak duży, że można je otwierać nawet kolanem. Obudowa drzwiczek zrobiona jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub – w droższych modelach – ze stali nierdzewnej.

Obsługa pralki

Oznaczenia na panelu sterującym powinny być czytelne, aby nie trzeba było często korzystać z instrukcji. Na panelu znajdują się nie więcej niż trzy pokrętła. Służą one do ustawiania programu, temperatury i liczby obrotów. W niektórych typach pralek obroty i temperatura są przypisane do cyklu prania – nie można ich dowolnie ustawiać. W nowych modelach pralek obsługa jest maksymalnie uproszczona. Użytkownik określa rodzaj pranych tkanin i ewentualnie stopień ich zabrudzenia. Resztę wykonuje pralka: wybiera czas i sposób prania, czas płukania i sposób wirowania. Na wyświetlaczu znajdującym się na panelu sterującym pojawiają się różne informacje, na przykład: pozostały czas prania, nieprawidłowości w dozowaniu środków piorących, opóźnienie startu lub rodzaj usterki.

Pojemnik na detergenty

W pralkach ładowanych z przodu jest to wysuwana lub obrotowa szufladka znajdująca się z przodu pralki. Zależnie od typu pralki może mieć od jednej do czterech komór. Te najbardziej rozbudowane umożliwiają automatyczne pobieranie proszku do prania wstępnego i zasadniczego, płynu zmiękczającego oraz odplamiacza. W pralkach ładowanych od góry pojemnik na detergenty znajduje się z boku bębna lub w dodatkowej klapie (drzwiczkach) zamykającej zbiornik.

Filtr i zawór bezpieczeństwa

Filtr, zwany samoczyszczącym, znajduje się najczęściej z przodu pralki. Nie wymaga częstego czyszczenia, zatrzymuje bowiem tylko większe zanieczyszczenia – guziki, spinki, agrafki, monety. Drobne elementy i włókna pompa może przepompować. Wybierając pralkę warto zwrócić uwagę, czy dostęp do filtra jest łatwy, to znaczy, czy podczas jego czyszczenia będzie można zebrać resztki wody do naczynia, czy wypłyną one na podłogę. Pralka może być wyposażona w elektryczny zawór bezpieczeństwa, zamontowany na przewodzie doprowadzającym wodę do pralki. Zawór reaguje na podciśnienie – odcina dopływ wody do urządzenia, gdy w wężu doprowadzającym wodę lub w samym urządzeniu powstanie nieszczelność. Podobną funkcję pełni inny zawór, zamykany sygnałem elektrycznym uruchamianym przez unoszący się pływak. Pływak znajduje się w wanience na dole pralki. Unosi się, gdy nadmiernie wzrośnie w niej poziom wody. Większość pralek ma również zabezpieczenie przeciwprzelewowe. Pompa pralki uruchamia się automatycznie, gdy woda w zbiorniku osiągnie zbyt wysoki poziom.

Programy

Każda pralka ma co najmniej trzy podstawowe programy prania: do tkanin bawełnianych, mieszanych i syntetycznych. Możliwości urządzeń zwykle są jednak znacznie większe.

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY