Łazienka to przestrzeń, z której korzystamy każdego dnia. Projekt łazienki obejmuje zazwyczaj wannę lub prysznic, niewielką umywalkę, toaletę oraz meble łazienkowe, będące idealnym miejscem do przechowywanie kąpielowych akcesoriów. Zapominamy jednak o rozwiązaniach zapewniających bezpieczne korzystanie z łazienki przez najmłodszych członków rodziny. O czym musimy pamiętać urządzając łazienkę dla dzieci?

Łazienka dla dzieci: projekt idealny

Projektując łazienkę dla dzieci, warto pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach, dzięki którym dbałość o higienę najmłodszych będzie nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim w pełni bezpieczna. Z idealną sytuacją mamy do czynienie wówczas, gdy funkcjonalność i bezpieczeństwo idą w parze z ciekawym i oryginalnym pomysłem na wystrój łazienki dla dzieci. Wesoła kolorystyka, ceramika łazienkowa z postaciami z ulubionych kreskówek czy kosmetyki kąpielowe o zapachu gumy balonowej - wszystko to pomoże urządzić estetyczną łazienkę, z której chętnie będą korzystać najmłodsi. Urządzając wnętrze kąpielowe z myślą o dzieciach, warto zadbać o to, by miały one łatwy i bezpieczny dostęp do wszystkich sanitariatów. Idealnym rozwiązaniem jest wyposażenie łazienki w niski, antypoślizgowy podest, który ułatwi dzieciom dostęp np. do wysoko zlokalizowanej umywalki.

Łazienka dla całej rodziny: klasyka z bajkowym akcentem

Pamiętajmy, że wystrój łazienki musi być na tyle uniwersalny, by sprawdził się przez najbliższe lata. Krótko mówiąc - łazienka musi rosnąć wraz z dzieckiem. Dość ryzykownym rozwiązaniem wydaje się aranżacja łazienki w klimacie ulubionej kreskówki dziecka czy postaci z bajki. Warto zatem urządzić łazienkę dość neutralnie, a jedynie za pomocą kolorowych, dziecięcych akcesoriów łazienkowych wprowadzić do wnętrza zabawny i wesoły klimat. W tym celu możemy wybrać kolorowe zasłony prysznicowe, czy dywaniki i maty łazienkowe. Wówczas, unikniemy drastycznych remontów, a kiedy dziecko dorośnie - stylistykę wnętrza z łatwością zmienimy, wprowadzając do niej nieco „poważniejsze" dekoracje. Myśląc o łazience dla dzieci, często wyobrażamy sobie wnętrza skąpane w kolorach tęczy. Czasem, warto jednak postawić na kolorystyczny minimalizm. Jako wiodącą barwę wnętrza wybierzmy uniwersalne i stonowane odcienie, do których z łatwością dobierzemy ciekawe dodatki. Pamiętajmy o ogromnej sile detalu - to on może wyznaczać styl wnętrza i decydować o jego charakterze.

Projekt łazienki dla dzieci: bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętajmy, że projekt łazienki stworzony z myślą o maluchach to nie tylko wystrój. Na pierwszym miejscu zawsze powinno stać bezpieczeństwo - zadbajmy o to, by było na jak najwyższym poziomie. W przypadku najmłodszych, idealnie sprawdzą się blokady drzwi czy szuflad mebli łazienkowych, a także specjalne nakładki na niebezpieczne kanty szafek. Wszelkie środki czystości trzymajmy w miejscu niedostępnym dla dzieci. Jeśli pozwala nam na to projekt łazienki, zrezygnujmy we wnętrzu z wszelkiego rodzaju stopni i progów. Płytki brodzik bez kabiny prysznicowej zniweluje ewentualne niebezpieczeństwo potknięcia. Absolutnym niezbędnikiem aranżacji łazienki dla dzieci są maty antypoślizgowe. Te, sprawdzą się zarówno pod prysznicem, jak i będą doskonałym zabezpieczeniem wyjścia z wanny. Szeroka gama akcesoriów łazienkowych stworzonych z myślą o najmłodszych użytkownikach pozwoli nam urządzić estetyczną, praktyczną, a przede wszystkim bezpieczną łazienkę dla dzieci.