Jeśli właśnie kupiliście mieszkanie, planujecie jak wykończyć dom, przeprowadzacie gruntowny remont lub po prostu zastanawiacie się gdzie najlepiej montować włączniki i gniazdka, aby docelowo jak najwygodniej korzystać ze wszystkich sprzętów elektronicznych w domu - ten artykuł jest dla Was! Dobry plan dotyczący osprzętu elektrycznego to podstawa. Jeśli przewidzicie odpowiednio wcześniej rozmieszczenie większości sprzętów "prądożerczych" w domu lub mieszkaniu, ich użytkowanie będzie dziecinnie proste, a zmora widocznego okablowania i niekończących się przedłużaczy odejdzie w czeluści niepamięci.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

Gdzie montować włączniki i gniazda: wygodne on & off

Łączniki do sterowania oświetleniem najwygodniej umieścić wewnątrz pomieszczenia, tuż przy wejściu, w miejscu w którym możemy włączyć światło do pomieszczenia, do którego dopiero zamierzamy wejść. Idealnym do tego miejscem jest sprawdzone przez lata, intuicyjne i utrwalone tradycją miejsce na ścianie przy drzwiach wejściowych, od strony klamki, na wysokości ok. 140 cm nad podłogą i w odległości mniej więcej 15 cm od otworu drzwiowego. Pamiętać należy o odpowiedniej liczbie otworów na włączniki i wyłączniki w domowej aranżacji oświetleniem. Liczba gniazd i wypustów oświetleniowych (tzw. puszek) zależy zazwyczaj od standardu wyposażenia. Komfortowa liczba gniazd waha się w przedziale od 7 do 11 sztuk, zaś liczba wypustów - od 2 do 3.

Włączniki i gniazdka elektryczne: montaż gniazd do pracy

Gniazda wtykowe montowane być powinny na różnej wysokości - w zależności od pomieszczenia, do którego są dedykowane, ich przeznaczenia i intensyfikacji użytkowania danego gniazda. I tak:

► gniazda wtykowe do podłączenia drobnych AGD w kuchni montowane być powinny na ścianie, powyżej poziomu szafek, czyli ok. 100-120 cm nad płaszczyzną podłogi,

► gniazda wtykowe do wolnostojącej lodówki montuje się zazwyczasj ok. 30-100 cm nad płaszczyzną podłogi,

► gniazda wtykowe do zmywarki winny znajdować się ok. 30-50 cm nad płaszczyzną podłogi.

Gniazda do podłączenia sprzętu do zabudowy dobrze jest zamontować na ścianie za sąsiednią szafką, a w jej tylnej ściance pozostawić otwór umożliwiający łatwy do nich dostęp. Można także zainwestować w specjalne gniazda elektryczne chowane w blacie.

Gdzie montować włączniki i gniazda: bez spięć!

Osobne obwody instalacyjne (jednofazowe) powinny zasilać oprawy sufitowe i naścienne. Osobna ścieżka powinna obsługiwać gniazda wtykowe dedykowane do przełączania drobnych AGD (czajnika elektrycznego, miksera, tostera, kawiarki itp.) oraz sprzętów elektrycznych o większych gabarytach i mocy, tj. zmywarka, chłodziarko-zamrażarka czy pralka. Oddzielne obwody (trójfazowe, zakończone puszką) instaluje się do płyty ceramicznej (zwykłej lub indukcyjnej) i ewentualnie elektrycznego podgrzewacza wody o dużej mocy.