Jak urządzić kuchnię bez górnych szafek. Galeria pomysłów

Kuchnia bez górnych szafek będzie wyglądała ciekawie i dość nietypowo. W urządzaniu kuchni ciągle dzieje się coś ciekawego. Teraz znikają górne szafki. Co w zamian? Jak urządzić kuchnię bez górnych szafek? Zobaczcie, jak ładne i praktyczne mogą być kuchnie, w których niczego nie ukrywamy. Ten trend w urządzaniu kuchni to dla zbieraczek skarbów kuchennych istny raj.

Kuchnia aranżacje
Kuchnia aranżacje
Kuchnia aranżacje
Kuchnia aranżacje
Kuchnia aranżacje

Kuchnia bez górnych szafek będzie wyglądała ciekawie i dość nietypowo. Taka aranżacja sprawdzi się zwłaszcza w kuchniach małych i otwartych na salon – wówczas kuchnia wyłącznie z dolnymi szafkami nie będzie wyglądała typowo „kuchennie” i stworzy spójną przestrzeń z salonem. Przyzwyczailiśmy się już do kuchni otwartych, połączonych z salonem i jadalnią. Zdawałoby się, że w takiej przestrzeni obecność kuchni trzeba zminimalizować. Wszystko, co nie jest dekoracją, schować, zamknąć za drzwiczkami, udawać, że w kuchni z salonem się nie gotuje. Otóż nie.

Zobacz: Jadalnia inspiracje: 12 pomysłów na aranżacje jadalni >>>

A więc jak urządzić kuchnię otwartą? Teraz niczego nie ukrywamy. Gotujemy w salonie, gotujemy przy gościach, a także z nimi. Nasze kuchnie przestały być urządzane na pokaz, mają coraz bardziej nieformalny charakter. W kuchni liczy się wygoda i dostosowanie wyposażenia do trybu życia domowników. Zatem nie dziwią akcesoria kuchenne na widoku. Mogą być taką samą ozdobą jak naczynia czysto dekoracyjne, wazony, patery itp. Talerze, kieliszki, makarony i herbaty ustawiamy na otwartych półkach wszelkiego rodzaju.

Polecamy: Mała kuchnia w bloku: jak urządzić? Inspiracje i 10 pomysłów >>>

Kuchnia bez górnych szafek: optyczne powiększenie

Mała kuchnia z projektem bez górnych szafek sprawi wrażenie dużo większej niż w rzeczywistości. Dzięki wolnemu miejscu nad szafkami kuchnia wyda się też bardziej przestrzenna. Szafki kuchenne może zastąpić regał z płyty gipsowo-kartonowej, lekka półka na wspornikach albo drewniana, wisząca „kaseta” na talerze i półmiski. Przymocuj do półek reling z haczykami, wtedy zmieści więcej rzeczy się. Powieś nie tylko narzędzia kuchenne, lecz także kubki i filiżanki. Twoja kuchnia zyska lekkość i modny wdzięk. Jeśli masz zmysł dekoratorski, szybko podchwycisz ten trend, bo daje spore pole do popisu.

Przeczytaj: Pomysły na MAŁĄ KUCHNIĘ: ciekawe rozwiązania z prawdziwych wnętrz [GALERIE ZDJĘĆ] >>>

Kuchnia bez górnych szafek: dodatkowe miejsce

Decydując się na projekt kuchni wyłącznie z dolnymi szafkami, warto zadbać, aby były dość obszerne i pojemne. Musimy w nich zmieścić wszystkie kuchenne przedmioty, które miałyby dodatkowe miejsce w szafkach górnych. Jeśli to nam się nie uda, pomyślmy o dodatkowym rozwiązaniu do przechowywania. Możemy w tym celu na przykład zaplanować zabudowę kuchenną na oddzielnej ścianie w kuchni lub dostawić do wnętrza ciekawą witrynę albo kredens.

Nie przegap: Mała kuchnia z pojemną zabudową. 10 pomysłów na aranżacje małej kuchni >>>

 

Kuchnia bez górnych szafek: dekoracja ściany nad kuchennym blatem

Pamiętajmy, że rezygnując z górnych szafek, zyskujemy dość dużą powierzchnię ściany, która warto odpowiednio udekorować. Jeśli planujemy zabezpieczyć ścianę nad blatem możemy wybrać na przykład jednolitą tapetę, którą do pewnej wysokości zabezpieczymy taflą szkła. Ładnie będzie się także prezentować zaimpregnowana cegła lub płytki. Mając do dyspozycji całą ścianę, możemy pomyśleć o ciekawych grafikach lub obrazkach. Inspiracje i pomysły znajdziesz w galerii zdjęć.

Przeczytaj też: Płytki do kuchni: 20 inspirujących przykładów >>>

Kuchnia bez górnych szafek: co jest modne

Modna teraz kuchnia bez górnych szafek nie jest dzisiejszym odkryciem. To stary pomysł w urządzaniu kuchni, niedawno odświeżony. Nam się wydaje bardzo atrakcyjny, bo gdy różne ładne rzeczy są na widoku, kuchnia staje się przytulniejsza i przyjaźniejsza, świadczy o miłej niefrasobliwości i fantazji właściciela. Ten trend w urządzaniu kuchni to dla zbieraczy skarbów kuchennych istny raj – wszędzie mogą poustawiać swoje dzbanuszki, miseczki, 32 koszyki różnej maści i kształtu, 26 talerzy od kompletu, jeden ładniejszy od drugiego, a także liczne słoje, puszki i pojemniki. Nareszcie ich uroda nie marnuje się w ciemnościach szafek. Wystawione na pokaz cieszą oczy i dobrze świadczą o upodobaniach. Sporo rzeczy wyląduje na blatach, więc pogódź się z tym, że będzie na nich trochę ciaśniej, ale w ten sposób możesz mieć piękniej w kuchni i wszystko w zasięgu ręki. Zarówno kuchnia aspirująca do stylu angielskiego, jak i kuchnia nowoczesna doskonale sprawdzą się bez wiszących szafek.

Więcej: 10x elegancka nowoczesna kuchnia. Piękne inspiracje do kuchni ZDJĘCIA >>>

Jak urządzić kuchnię? GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak możesz urządzić swoją kuchnię w dowolnym stylu. Oto inspirujące galerie zdjęć, które są ogromną skarbnicą pomysłów.

Zobacz: NOWOCZESNA KUCHNIA: 25 zdjęć i podpowiedzi jak ją dobrze urządzić >>>

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY