Żółta kuchnia w skandynawskim wnętrzu: słoneczna aranżacja nowoczesnej kuchni z żółtą zabudową

Czy żółta kuchnia pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim? Projektantka Marta Matelier udowadnia, że jak najbardziej. Żółta zabudowa kuchenna autorstwa projektantki wpisana została w surową stylistykę skandynawskiego wnętrza kuchni otwartej na salon. Co wyszło z tej kompilacji? Musicie to zobaczyć!

Żółta kuchnia w skandynawskim wnętrzu
Żółta kuchnia w skandynawskim wnętrzu
Żółta kuchnia w skandynawskim wnętrzu

Żółta kuchnia i styl skandynawski to nieczęsto spotykany duet w ramach jednej aranżacji. Dojmująca biel kuchni i ewentualne pastele w typowych projektach w stylu skandynawskim wykluczyły już u podstaw żywe i jaskrawe odcienie i to w tak dominującej skali. Jednak projektantka Marta Matelier swoim projektem żółtej zabudowy kuchennej udowadnia, że styl skandynawski może być... słoneczny. Przyjrzyjmy się bliżej projektowi żółtej kuchni w stylu skandynawskim – do czego nawiązuje i jak porządkuje przestrzeń?

Żółta kuchnia na wymiar: założenia projektu kuchni

Projekt żółtej kuchni na wymiar w swoim głównym założeniu ujmować miał dwa aspekty: kolor i funkcję. Projektantka żywi głębokie przekonanie o terapeutycznym oddziaływaniu kolorów na nasze życie. Stąd wizja ciepłej, żółtej barwy w przestrzeni zabudowy kuchennej, z założenia miała wnosić pozytywny i optymistyczny nastrój w życie rodziny od samego rana. Aspekt funkcjonalny projektu żółtej kuchni na wymiar zakładał z kolei imperatyw pochowania wszystkich niezbędnych  sprzętów i naczyń kuchennych za gładkimi frontami, co wprowadza wrażenie ładu i harmonii do energetycznego i pełnego codziennego ruchu wnętrza kuchni. Żółte, gładkie fronty zabudowy kuchennej wykonano z lakierowanego MDF-u. Zabudowę pozbawiono dodatkowych uchwytów na rzecz dotykowego otwierania szafek „na klik”. Dzięki zminimalizowaniu podziałów i zachowaniu jak największych gładkich powierzchni, ściana z zabudową kuchenną nadal wygląda lekko. Czarne elementy kuchennego AGD, oświetlenia stołu (dla równowagi – białego) i designerskich krzeseł w kuchni, wprowadziły ruch i konieczny kontrast. To jednak dopiero faktury ścian i podłogi spinają projekt żółtej kuchni spójną klamrą stylistyczną. Chropowata struktura białej, oryginalnie wypalanej cegły na ścianie oraz reliefowy wzór na jasno-szarym gresie w strefie podłogi znakomicie zrównoważyły żółtą zabudowę i własnym matem wykończenia podkreśliły błyszczące fronty MDF-u. Blat kuchenny, wykonany z konglomeratu, barwą nawiązuje do kolorystyki białej cegły na ścianie szczytowej kuchni. Ceglaną ścianę widać także z przestrzeni salonu, skąd kolor żółty w projekcie kuchni jedynie nieznacznie przeziera. Utrzymanie zdrowych proporcji pomiędzy obydwiema „niedomkniętymi” przestrzeniami pozwoliło na zastosowanie tak różnych kolorów i rozwiązań formalnych zarówno w salonie jak i w kuchni.

Projekt żółtej kuchni w stylu skandynawskim: inspiracje i powiązania

Żółta zabudowa kuchenna we wnętrzu z białą cegłą na ścianie, z założenia koresponduje z tym samym materiałem, który zdobi ściany salonu. Kuchnia otwarta na eklektyczny salon, łączący inspiracje wnętrzami industrialnymi, barwami Maroka i oczywiście stylem skandynawskim, żółtym kolorem zabudowy nawiązuje do subtelnie (ale zauważalnie) przemyconego koloru żółtego w aranżacji salonu: w obrazie autorstwa projektantki, elementów wykończenia designerskiego żyrandola i (sezonowo) owocach na stole. Te z pozoru niezauważalne detale są niezwykle ważne w ogólnej koncepcji aranżacji wnętrz wzajemnie się przenikających, jak to często ma miejsce w projektach salonu z otwartą kuchnią czy salonu z aneksem kuchennym.

ZOBACZ: projekt salonu otwartego na żółtą kuchnię!

Projekt wnętrza:

Marta Matelier
www.matelier.com
marta@matelier.com

NIE PRZEGAP

Wyspa kuchenna w salonie
camera

Salonowa kuchnia czyli salon inaczej

LISTA ZAKUPÓW

Żółty stolik kawowy w szarym salonie
camera

Żółty kolor we wnętrzu: meble, dodatki, aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

żółty fotel w salonie
camera

Salon w stylu retro: biel, czerń i żółte akcenty

LISTA ZAKUPÓW

Żółta ściana w salonie
camera

Żółte ściany w mieszkaniu: 10 pomysłów na energetyczny kolor we wnętrzu

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło: M jak Mieszkanie 06/2015 Projekt wnętrza: Marta Matelier / www.matelier.com Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY