Projekt kuchni: kuchnia otwarta czy zamknięta? Oto jest pytanie!

2014-09-09 17:42

Projekt kuchni to niełatwe zadanie. Kuchnia, nazywana sercem domu, jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Dla jednych będzie ona jedynie miejscem spożywania codziennych posiłków, ale dla innych może być wnętrzem utożsamianym z bezcennymi chwilami spędzonymi w gronie rodziny podczas uroczystych obiadów. Bez względu na to czym jest dla nas to wnętrze, projekt kuchni powinien być przede wszystkim funkcjonalny, praktyczny oraz estetyczny. Podpowiadamy w jakich wnętrzach sprawdzi się projekt kuchni otwartej, a kiedy lepiej zaplanować ją jako zamknięte, osobne pomieszczenie.

Spis treści

  1. Projekt kuchni, a charakter wnętrza
  2. Projekt kuchni otwartej: przestrzeń i uniwersalnizm
  3. Projekt kuchni zamkniętej: kuchnia w stylu tradycyjnym

W wielu domach to kuchnia jest centrum rodzinnego życia. Wokół kuchennego stołu toczą się zawzięte dyskusje, rodzinne rozmowy i spotkania towarzyskie. Dla innych, jest to jedynie wnętrze o charakterze roboczym, w którym przygotowujemy codzienne posiłki. Projekt kuchni powinien być zatem uzależniony od naszych codziennych przyzwyczajeń i zachowań, a także możliwości przestrzennych. Zatem jaki charakter nadać swojej kuchni? Postawić na kuchnię otwartą czy może zaprojektować ją jako zamknięte wnętrze?

Projekt kuchni, a charakter wnętrza

Projekt kuchni to niemałe wyzwanie, dlatego warto rozpocząć go od dokładnego przeanalizowania przeznaczenia tego wnętrza. Kuchnie otwarte na salon cieszą się coraz większą popularnością i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić w najbliższym czasie. Rozwiązanie to najbardziej doceniane jest przez właścicieli małych wnętrz i kawalerek. Zaprojektowanie kuchni jako części strefy dziennej pozwala na znaczne zaoszczędzenie przestrzeni oraz optyczne powiększenie niewielkiego wnętrza. Wydaje się, że jeśli dysponujemy większą przestrzenią, która umożliwia nam zaprojektowanie kuchni zamkniętej – lepiej to zrobić. W rzeczywistości jednak projekt kuchni powinien być ściśle dopasowany do oczekiwań i potrzeb lokatorów oraz od stylu życia jaki prowadzą.

Projekt kuchni otwartej: przestrzeń i uniwersalnizm

Projekt kuchni otwartej zakłada połączenie kuchennego wnętrza z salonem, tworząc w ten sposób przestronną przestrzeń dzienną wraz z kuchnią, najczęściej w postaci aneksu kuchennego. Takie rozwiązanie wydaje się idealne dla osób, które cenią sobie przestrzeń i porządek. Otwarcie kuchni jest także doceniane przez osoby, które nie lubą samotności nawet podczas picia porannej kawy czy robienia porządków. Otwarta przestrzeń umożliwia nam utrzymywanie stałego kontaktu z pozostałymi domownikami. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku osób, dla których kuchnia jest strefą typowo jadalnią, gdzie każdego dnia przygotowujemy aromatyczny obiad składający się z dwóch dań. Decydując się zatem na kuchnię otwartą pamiętajmy, że musi ona mieć charakter niezwykle ergonomiczny i przemyślany. Świetnym rozwiązaniem w projekcie kuchni otwartej na drugiej pomieszczenie, będzie przemyślana zabudowa kuchenna. Estetycznie zaprezentują się sprzęty, które zostaną ukryte za estetycznymi frontami, nie przytłaczającymi jednak przestrzeni dziennej, typowo wypoczynkowej. Wzajemne przenikanie się wnętrz o dwóch zupełnie różnych funkcjach, czyli kuchni i salonu, wymaga od nas także spójnej stylistyki, która nie wprowadzi do wnętrza niepotrzebnego chaosu.

Projekt kuchni zamkniętej: kuchnia w stylu tradycyjnym

Jeśli marzy nam się jednak kuchnia jako osobne, bardziej intymne pomieszczenie, zdecydujemy się na projekt kuchni zamkniętej. Wnętrza o takim charakterze są najczęściej projektowane w tradycyjnych domach. Kuchnia zamknięta daje nam szerokie pole do popisu w kwestii aranżacji wnętrza. Możemy urządzić ją według własnych upodobań, niezależnie od stylistyki pozostałych pomieszczeń. W kuchniach typu zamkniętego, zazwyczaj decydujemy się na sprzęty wolnostojące, które nie wpływają na estetykę części dziennej i nie muszą być ukryte za kuchenną zabudową. Kuchnia odizolowana od części dziennej mieszkania to także królestwo osób kochający gotowanie i kuchenne eksperymentowanie, ponieważ zamknięcie pomieszczenie zapobiega przedostawaniu się kuchennych zapachów po innych wnętrzach domu. Decydując się na kuchnię zamkniętą w wyraźny sposób zaznaczamy jej funkcję i oddajemy jej miano domowego królestwa gotowania.