Płytki do kuchni: najmodniejsze rodzaje płytek do kuchni!

Płytki kuchenne potrafią "zrobić" wnętrze. Źle dobrane rozproszą nawet dobrze zaplanowany wystrój. Co położyć nad blatem kuchennym, by dodać prostej kuchni charakteru? Jak dobrze wybrać płytki do kuchni: poradnik. Oto najciekawsze propozycje i rodzaje płytek kuchennych!

Hiszpańskie płytki w aranżacji kuchni
Pastelowa mozaika na ścianie nad blatem
Fornir, miedź i koronki w projekcie kuchni
Kolory Maroka i styl skandynawski w aranżacji salonu
Mozaika cementowa w salonie z wyspą

Kiedy już wykluczyliśmy opcję szkła nad blatem, tapety w kuchni czy okładzin kamiennych z łupka lub marmuru, czas przyjrzeć się możliwościom aranżacyjnym jakie zapewniają wnętrzu kuchni dobrze dobrane płytki kuchenne. Płytki do kuchni potrafią "zrobić wnętrze" lub przeciwnie - kompletnie zniszczyć nawet dobry pomysł na kuchnię. Dlatego tak ważne jest, by przed ich wyborem dobrze poznać rodzaje i właściwości płytek kuchennych.

Płytki do kuchni: płytki typu metro (z fazą lub ręcznie formowane)

Klasyczne, białe płytki do kuchni w kształcie prostokątnych kafli z łagodną fazą w ostatnich latach zdominowały polskie wnętrza. Płytki, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym ścianom paryskiego metra, sprawdzają się w wielu kuchennych stylistykach, stając się jednym z bardziej uniwersalnych rozwiązań wśród płytek na ścianie w kuchni.

Sprawdź też: glazura - wybieramy materiały wykończeniowe >>>

Popularność tego rozwiązania wiąże się też ze spójną stylistyką płytek typu metro ze stylem vintage – wypalane i szkliwione płytki są łudząco podobne do kafli piecowych, charakterystycznych dla wyposażenia kamienic czynszowych i dawnych dworów. Pewną odmianą prostokątnych płytek szkliwionych mogą stanowić ręcznie formowane i wypalane kafle. Pozbawione fazy, za to o zróżnicowanej fakturze tworzą dekoracyjną przestrzeń ściany nad blatem w kuchni.

Płytki do kuchni: płytki cementowe

Płytki cementowe w jaskrawych kolorach i o fantazyjnych wzorach, to zawsze silny akcent kolorystyczny na ścianie nad blatem w kuchni. Przyjemnie ożywia, ociepla i nadaje dynamiki prostym rozwiązaniom kuchennym. Płytki cementowe do kuchni, z uwagi na swoją dekoracyjność, mogą występować fragmentarycznie – wyłącznie wokół „strefy mokrej” w kuchni, czyli w okolicach zlewu i zmywarki, lub jako jaskrawy „chodnik” w przestrzeni podłogi w kuchni. Intensywne wzory płytek cementowych (z motywami roślinnymi, geometrycznymi, elementami orientalnymi) możemy zestawiać w wielu konfiguracjach. Jako motyw przewodni ich wyboru możemy wybrać kolor (różne wzory płytek w jednej gamie kolorystycznej), motyw (wyłącznie płytki z motywem np. florystycznym) lub postawić na jednolite płytki lub samą tylko bordiurę z nich ułożoną.

Hiszpańskie płytki w aranżacji kuchni
camera

Otwarta kuchnia: hiszpańskie płytki we wnętrzu

LISTA ZAKUPÓW

NIE PRZEGAP

Płytki do kuchni: płytki azulejos

Charakterystyczny niebieski kolor motywów rodzajowych, historycznych, mitologicznych bądź religijnych na płytkach azulejo rozpoznawalny jest dziś na całym świecie. Orientalne, architektoniczne i rodzajowe motywy na kaflach azulejo wywodzą się z portugalsko-mauretańskiej tradycji dekoracji. Zachwycają precyzją światłocienia ręcznego malunku, finezją roślinnych i geometrycznych wzorów, dekoracyjnością i niepowtarzalnością. Błękitne płytki azulejo to także świetny pomysł na wkomponowanie w aranżację kuchni sentymentalnej pamiątki z wakacji w Portugalii i zatrzymać wakacje na dłużej. 

Czytaj więcej: Egzotyczna uroda portugalskich płytek azulejo

Płytki azulejo i styl śródziemnomorski
camera

Płytki azulejo we współczesnych wnętrzach GALERIA ZDJĘĆ

LISTA ZAKUPÓW

Płytki do kuchni: płytki gresowe

Cięższe, zarówno w wyglądzie jak i w obróbce, wielkoformatowe płytki gresowe (np. 50 x 50 cm) to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie na ścianę nad blatem w kuchni. Nie znaczy, że mniej atrakcyjne. Większy format płytek gresowych optycznie minimalizuje konieczne przy płytkach na ścianie podziały. Widoczne linie fug często „zagęszczają” przestrzeń ściany, co nie zawsze dobrze wygląda przy fornirowanych frontach kuchennych (z wyraźnym rysunkiem usłojenia drewna) czy frontach drewnianych z deskowanym lub płycinowym opracowaniem. Duży format płytek gresowych i najmniejsza możliwa fuga (nie dajmy się nabrać na rozwiązania „bezfugowe”) pozwoli na uzyskanie ciekawej i jednolitej powierzchni ściany nad blatem w kuchni. Jeśli wybierzemy gres o subtelnej, koronkowej fakturze, zyskamy ponadto malarskie opracowanie ściany w kuchni, zmieniające się pod wpływem kąta padania światła – dziennego lub sztucznego. Rozwiązanie stworzone dla romantycznych minimalistów, dodające kuchni unikalnej charyzmy przy gładkich i jednolitych, nowoczesnych frontach szafek.

Projekt kuchni: LORENS Pracownia Architektury i Designu
camera

Beżowa kuchnia z naturalnych materiałów: fornir, miedź i koronki

LISTA ZAKUPÓW

Płytki do kuchni: płytki heksagonalne

Płytki heksagonalne (czy inaczej w kształcie plastra miodu) to trend wciąż świeży w naszych kuchniach. Układane na różne sposoby (w jednym kolorze, w zestawieniu kontrastujących kolorów,  fragmentarycznie lub na całej przestrzeni ściany) oryginalnie budują przestrzeń ściany nad blatem lub podłogi w kuchni. Interesującym rozwiązaniem dla kuchni otwartych na salon jest propozycja podłogi kuchennej z heksagonalnych płytek, które „wkradają się” w przestrzeń drewnianej podłogi salonu. Taki sposób jednocześnie łączy i klarownie wydziela strefy – kuchenną i wypoczynkową – w salonie z otwartą kuchnią.

Geometryczne płytki w kuchni
camera

Wzorzyste płytki podłogowe: modny element wykończeniowy

LISTA ZAKUPÓW

Płytki do kuchni: płytki o nieregularnych kształtach

Decydując się na płytki do kuchni w jednolitym kolorze (np. białym) możemy urozmaicić ścianę nad blatem komponując płytki o zróżnicowanych kształtach (np. prostokątne z kwadratowymi), lub układając je w nietypowy sposób, np. prostokątne płytki układane w jodełkę, jak parkiet. Taki sposób na ścianę w kuchni wygeneruje oczywiście nieco większy nakład ilościowy płytek, jednak efekt jaki uzyskamy dzięki nieszablonowemu potraktowaniu klasycznych płytek do kuchni, nie pozostawi wątpliwości że była to dobra decyzja.

Płytki do kuchni: kolorowa fuga i malowanie płytek

Czasem, aby ściana nad blatem z płytkami nabrała świeżego wyglądu, wystarczy subtelny trik z kolorem fug. Sprawdzi się on przy jednobarwnych płytkach kuchennych o ciekawym wzorze (np. marokańskiej koniczyny) lub w kształcie klasycznych kafli typu „metro”. W tym przypadku szeroka fuga może stać się zaletą. Wyróżniona kontrastującym względem koloru płytek odcieniem fugi, podkreśli oryginalny kształt płytek lub nieregularność faktury wypalanych kafli. Jeśli płytki nad blatem w kuchni chcielibyśmy jedynie odświeżyć, gdyż ich stan techniczny jest nadal bez zarzutu, wykorzystajmy do tego celu dedykowane płytkom kuchennym farby do płytek. Jest to świetny sposób na szybki i tani remont kuchni i jej kompletną metamorfozę.

Ocena: 5
Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY