Aranżacja jadalni: jadalnia to nie tylko stół i krzesła. Na wyposażenie wnętrza jadalni składa się wiele istotnych elementów. Wyjątkowego klimatu temu miejscu mogą nadać drobne dodatki i akcesoria. Podpowiadamy jak zaaranżować przestrzeń wokół stołu – centralnego miejsca każdego domu. Inspirujemy jak urządzić jadalnie w różnych stylach.

Wyrazista jadalnia, czyli dozwolony mix materiałów

Tkanina, drewno, metal to sprawdzone trio w jadalni. Dwa pierwsze elementy ocieplają wnętrze. Trzeci wnosi do niego nowoczesność. Jeśli chcesz stworzyć aranżację jadalni wyrazistą, zaskakującą, „bogatą wewnętrznie”, wybierz kontrastowe kolory oraz motywy do jadalni, np. rustykalny obrazek obok krzesła o industrialnym w kształcie.

Aranżacja jadalni w stronę loftu

Jeśli podobają ci się jadalnie wielofunkcyjne, wpisujące się w klimat open space’u, postaw w urządzaniu jadalni na metaliczne szarości, biel oraz proste kształty. W takim wnętrzu długi stół sprawdzi się także w roli biurka, a niska szafka pomieści zarówno naczynia, jak i książki. Zafunduj krzesłom pokrowce – ochronią meble przed zabrudzeniem, wprowadzą akcenty kolorystyczne do jadalni.

Aranżacja jadalni w stylu naturalnym

Masywny drewniany stół przyda się, gdy masz liczną rodzinę lub często podejmujesz gości. Aby biesiadnicy nie trącali się łokciami, każdy z nich potrzebuje 60 cm długości blatu. Urządzając jadalnię wokół stołu zarezerwuj minimum 80-centymetrowe przejście (niezbędne także do odstawiania krzeseł).

Pastelowa jadalnia, czyli lekko i z klimatem

Jeśli z braku miejsca dostawiasz stół do ściany, stwórz pionową kontynuację blatu. Powieś ceramikę, obrazki czy tablicę magnetyczną. Aby stół można było powiększyć, kup taki z wysuwanym lub podnoszonym blatem. Lekki, umożliwiający „podróżowanie” po mieszkaniu. Do tego ażurowe krzesła i aranżacja jadalni lekka i elegnacka gotowa!

Jak urządzić jadalnię w stylu klasycznym

Okrągły stół w jadalni mieści więcej osób niż kwadratowy. Elegancko się prezentuje. Nawiązuje do jadalni w tradycyjnym stylu. Strefę stołu możesz zaznaczyć dywanem oraz światłem. Urządzając tak jadalnię pamiętaj tylko, by lampa wisiała centralnie nad blatem, a dywan wystawał kilkadziesiąt centymetrów poza jego krawędź (dzięki temu nie będzie utrudniał przesuwania krzesła).