Projekt kuchni i pomysły na konkretne rozwiązania to dzieło architektki Anny Kołtyś-Dąbrowskiej. Zgodnie z założeniami aranżacja kuchni miała być przede wszystkim wygodna. Zaproponowała w kuchni połączonej z salonem pełną zabudowę kuchenną (szafki dolne, blat stołu i wysokie towery z forniru wenge jasne oraz szafki górne z białej płyty MDF), dzięki czemu nie ma kłopotu z bałaganem - mnóstwo schowków w kuchni pozwala ukryć każdy przedmiot.

Spójna aranżacja: kuchnia z salonem

Jasne kolory w kuchni i dobre oświetlenie sprawiają, że nieduża kuchnia wydaje się większa. Dzięki jednolitej dyskretnej zabudowie kuchnia otwarta na salon stanowi jego dopełnienie. Meble kuchenne pozbawione uchwytów i otwierane „na klik” (mechanizmy firmy Blum) są bardzo wygodne, mają jednak jeszcze inne zadanie. - Upraszczają i porządkują bryłę zabudowy, co sprawia, że aranżacja kuchni pasuje stylistycznie do salonu. A to ważne, gdy kuchnia z salonem tworzą jedną przestrzeń w mieszkaniu. Aranżacja kuchni nawiązuje też kolorystycznie, bo salon jest utrzymany w białej tonacji - wyjaśnia projektantka kuchni Anna Kołtyś-Dąbrowska.

Kuchnia z salonem: projekt i zabudowa kuchni

Meble kuchenne z frontami z forniru wenge jasne oraz z białego MDF-u kryją niemal wszystkie sprzęty z wyjątkiem piekarnika. Pod nim mieści się zmywarka, tuż obok lodówka z zamrażarką. Tylko drzwi tych urządzeń mają uchwyty. Biel ścian i frontów górnych szafek dodają aranżacji kuchni lekkości. Stół w kuchni ma wiele zadań, choć rzadko bywa suto zastawiany. Częściej można zobaczyć na nim laptop i stosy papierów niż półmiski z potrawami. Aby mógł stanąć właśnie w tym miejscu, między kuchnią a salonem trzeba było wyburzyć ścianę, która ograniczała powierzchnię obu wnętrz. - Dzięki temu zabiegowi stworzyliśmy jadalnię, czyli przytwierdzony do ściany blat wsparty na jednej nodze. Wyższy niż tradycyjny, daje wrażenie lekkości. Jest łącznikiem pomiędzy kuchnią a salonem i delikatnie wydzielił obie te przestrzenie - tłumaczy architektka wnętrz. Kolejnym optycznym zabiegiem w aranżacji kuchni jest powiązaniem obu stref przez szarość tapety osłoniętej taflą hartowanego szkła (nad blatem kuchennym). Taka sama tapeta pojawia się na słupie, na którym wisi telewizor. A to już część salonu. Kuchnia z saloenm są ze sobą spójne także dlatego, że podłogę w kuchni wyłożono takimi jak w salonie dębowymi deskami.