Łącząc tradycję z nowoczesnością nie powinniśmy obawiać się, że pomieszamy style. O to przecież tutaj chodzi. Najważniejsze jest umiejętne wyczucie stylu i proporcji. W eklektycznej kuchni nie powinny być połączone w równych proporcjach stare rzeczy z nowymi. Najlepiej gdy większość jest nowoczesna, a jedna lub dwie rzeczy, ale kluczowe dla aranżacji kuchni eklektycznej, są stare. Może być też odwrotnie, gdy w starym domu cała zabudowa kuchenna jest stara, i wstawienie nowoczesnej lodówki i reszty AGD wprowadzi nowoczesne zamieszanie do starych sprzętów.

Gdzie pasuje kuchnia eklektyczna? 

Kuchnie eklektyczne znakomicie sprawdzają się w starych kamienicach i domach lub w nowoczesnych apartamentach, w których mamy do dyspozycji sporą przestrzeń. Stare meble typu kredens lub bufet potrzebują miejsca wokół siebie. Dobrze gdy kuchnia jest duża, połączona z jadalnią lub możemy połączyć kuchnię z salonem. Także budownictwo powojenne z małymi i niskimi pomieszczeniami raczej średnio nadaje się do tworzenia wnętrz eklektycznych.

Co  łączyć w kuchni eklektycznej?

Stare z nowym w kuchni eklektycznej można łączyć na dwa sposoby. Po pierwsze oprócz jednego starego sprzętu, który występuje w roli głównej cała reszta jest wyjątkowo nowoczesna. Szafki kuchenne wykonane z błyszczącego mdf-u, a AGD wykończone aluminium lub stalą. Drugim sposobem jest wykończenie kuchni w stylu klasycznym lub rustykalnym, uzupełnione dodatkowo jakimś naprawdę starym elementem, na przykład kredensem czy komodą. AGD wtedy powinno być stylizowane na stare W kuchniach eklektycznych nowoczesnych znakomicie sprawdza się stary bufet przerobiony na wyspę lub na niską zabudowę, w której umieszczony jest zlew czy płyta ceramiczna. Dobrym pomysłem, stosowanym od jakiegoś czasu, jest łączenie nowoczesnych krzeseł z transparentnego tworzywa w kształcie krzeseł z epoki ludwikowskiej ze starymi stołami. Natomiast w kuchniach eklektycznych z przewagą elementów starych takich jak piec chlebowy czy piec kaflowy znakomicie pasują nowoczesne AGD i oświetlenie.

Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią i starymi meblami nie obawiajmy się łączenia stylów. Mieszajmy je śmiało pamiętając jednak o zachowaniu proporcji pomiędzy nowym i starym. Tak urządzone wnętrza odwdzięczą się lekkością i staną się bardzo ciekawe.