Jak urządzić kuchnię: mała kuchnia i fototapeta 3D

Mała kuchnia to wyzwanie. Jak urządzić kuchnię, aby wydawała się optycznie większa? Fototapeta jest właśnie jednym z takich rozwiązań. Dlatego w kuchni urządzonej w klubowym stylu na jednej ze ścian przykleliliśmy trójwymiarową fototapetę.

Kuchnia z trójwymiarową fototapetą
Kuchnia z trójwymiarową fototapetą

Mała kuchnia to przede wszystkim wyzwanie ergonomiczne. Jak urządzić kuchnię, zwłaszcza tak małą? Ale nowa aranżacja kuchni to poczucie przestrzeni. Kiedy ściany nie chcą ustąpić nawet na milimetr, a w nowoczesnym, wyrazistym charakterze wnętrza nie mieszczą się delikatne odcienie, dodatkowy wymiar w kuchni zapewni nam zaledwie kilka iluzjonistycznych sztuczek, jak trójwymiarowa fototapeta na ścianie.

Jak urządzić kuchnię: barowa aranżacja małej kuchni

Stan wyjściowy to naprawdę mała kuchnia, właściwie niewielki aneks kuchenny. Nowa aranżacja kuchni zmieniła wiele. Dolne szafki w kolorze mocnej czerwieni wydają się magicznie lewitować - to zasługa wysokiego cokołu z blachy odbijającego surową szarą posadzkę. Górnych szafek nie ma wcale - została tylko inspirowana barowymi rozwiązaniami niewielka półka o obłych krawędziach. Zawieszona na lekko odsuniętym od ściany panelu oklejonym fototapetą z trójwymiarowym dynamicznym wzorem, stwarza dodatkowy plan i zwodzi oczy. Jej obecność w kuchni niweczy bowiem wrażenie, że panel, za którym umieszczono świetlówki, to okienna roleta o oryginalnym wzorze sąsiadująca z parapetowym ogródkiem.

Jak urządzić kuchnię: trójwymiarowa fototepa i kolory ścian

W tworzeniu złudzeń oprócz dosłownych chwytów istotna jest także wolność od natłoku detali i akcesoriów: szafki otwierane jedynie dotknięciem ręki oznaczają brak uchwytów, a błyszcząca powierzchnia frontów odbija światło i okoliczne meble jak tafla barwionego szkła, co sprawia że mała kuchnia staje się przejrzysta, i optycznie bardzie przestrzenna. Wnętrze kuchni zyskało oddech dzięki mocnemu akcentowi kolorystycznemu i prostemu fotograficznemu trikowi - jego hermetyczny, mocny styl bilansują świeże, żółte i zielone dodatki oraz zastępujące klasyczne płytki glazury trawy i zioła.

Jak urządzić kuchnię: optycznie powiększona mała kuchnia

  • Postawić na błyszczące powierzchnie: lśniące fronty szafek, lustrzane drzwi kuchenki, stalowe dodatki, które odbijają przedmioty zgromadzone w kuchni, zwielokrotniając jej przestrzeń.
  • Na jednej ze ścian kuchni przykleić trójwymiarową fototapetę - wydruk stworzy wrażenie głębi.
  • W niewielkiej odległości od ściany zamontować ściankę z kartongipsu i podświetlić ją od tyłu. Sączące się światło optycznie powiększy przestrzeń.
  • Ściany kuchni pomalować na biało albo na inny jasny kolor.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Aleksandra Stępnikowska Projekt: Mikołaj Wojciechowski Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY