Baśniowa ceramika, czyli fiński design pełen magii

Taika, czyli po fińsku magia, to kolekcja ceramiki i akcesoriów zaprojektowanych dla marki Iittala przez cenionego artystę oraz projektanta Klausa Haapaniemi. Seria Siimes wyróżnia się bogactwem kolorów, wzorów, a do kuchni pozwala kreatywnie wprowadzić solidną porcję wiosny. Czas więc odwiedzić ten baśniowy świat z północy!

Taika, czyli po fińsku magia
Seria Taika Siimes
Seria Taika Siimes
Seria Taika Siimes
Seria Taika Siimes

Taika Siimes – bajkowy design na stole

Połączenie magii (fiń. Taika) z… cieniem (fiń. Siimes) – już sama nazwa serii brzmi intrygująco i otwiera szerokie pole do interpretacji. Tak jak w przypadku znanych już, wcześniejszych projektów z kolekcji Taika barwne rysunki nawiązują do fińskiego folkloru i kultury Wschodu. W końcu projektant – Klaus Haapaniemi – już od dziecka interesował się baśniami, a nawet tworzył własne. Miłośnicy Muminków odnajdą w ceramice Taika Siimes ornamentalne formy znane z ilustracji do ulubionych opowieści. Do tego dochodzi sporo wyrazistych kolorów. Na naczyniach pojawiają się leśne zwierzęta, owady przypominające pąki egzotycznych kwiatów oraz wykonane z ogromną precyzją dekoracje roślinne. Wszystko to znajduje się na białym tle, więc możemy bez problemu podziwiać urodę rysunków, delektując się kawą, herbatą albo smakując ulubione dania.

Klaus Haapaniemi

Fiński artysta i projektant (rocznik 1970) obecnie mieszka w Londynie, gdzie wspólnie z Mią Wallenius prowadzi swoją firmę. Od dziecka fascynował się światem baśni – zarówno fińskich, jak i rosyjskich. Podziwiał kostiumy teatralne szyte przez babcię, twórczość rosyjskiego rysownika Iwana Bilibina, a także… czeskiego „Krecika”! Rozpoznawalność zyskał dzięki tkaninom – projektował dla takich marek modowych, jak Marimekko, Diesel, Dolce & Gabbana czy Levi's. Seria ilustracji na ceramice Taika przyniosła sławę zarówno jemu, jak i marce Iittala. Świat baśni i niczym nieskrępowanej wyobraźni wciąż jest mu bliski – Haapaniemi narysował chociażby bajkę dla dzieci „Samuraj Neko” (do której historię dopisała Rosa Liksom). Stale też dodaje nowe projekty do kolekcji Taika.

Pomysł na kuchnię pełną kolorów

Naczynia z serii Taika Siimes tworzą gotową zastawę stołową. W komplecie znajdują się:

  • kubek 0,4 l;
  • filiżanka do kawy 0,2 l;
  • spodek;
  • miseczka 0,6 l;
  • talerz płaski;
  • talerz głęboki.

Serię możesz też uzupełnić uroczą ścierkę kuchenną Taika Siimes, wykonaną z mieszanki bawełny i lnu (wym. 47x70 cm).

Ceramikę o solidnych ściankach można bezpiecznie myć w zmywarce, a także używać w kuchence mikrofalowej.

Produkty z serii Taika Siimes kupisz w Fabryce Form, www.fabrykaform.pl

NIE PRZEGAP

 Baśniowa ceramika, czyli fiński design pełen magii

Inne naczynia z kolekcji Taika

Fot. Iittala

Ocena: 0
Zdjęcia: Fabryka Form

POLECANE ARTYKUŁY