Ponadczasowa prostota

W przestrzeni, która funkcjonuje zgodnie ze stylem życia domowników, ich codzienność staje się prostsza i atrakcyjniejsza. Popularny w architekturze wnętrz styl skandynawski stworzono z myślą o tych, dla których wielofunkcyjność równa się luksus, ceniących prostą elegancję i pomysłowość, kochających łono natury. Uniwersalny, funkcjonalny i przyjazny, sprawdza się zarówno w małych, jak i przestronnych mieszkaniach.Typowy dla tego nurtu minimalizm zyskuje ciepły, sprzyjający spokojowi i relaksowi klimat, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, takich jak drewno, bawełna, len czy filc, a także – uporządkowanej i harmonijnej aranżacji.
Styl skandynawski wyróżnia przede wszystkim ponadczasowa, oczyszczająca i zarazem powiększająca wnętrze biel. Dodatkowo okna bez zasłon czy firan dodają mu większej jasności i przestronności, dzięki światłu dziennemu.

Centrum domu

Dla przestrzeni urządzonej w duchu skandynawskim najbardziej charakterystycznym meblem jest obszerny stół drewniany (znajdujący się najczęściej w pobliżu kuchni lub wręcz dostawiony do wyspy kuchennej), z wiszącą nad nim dużą, jasną lampą (lub kilkoma), doskonale wpisującą się w minimalizm takiego wnętrza. Odpowiednio dobrane wyposażenie kuchni  harmonijnie łączy się z jadalnią lub salonem w jedną wielofunkcyjną, lecz spójną przestrzeń.
Poza bielą ścian funkcję integrującą pełni drewniana podłoga – zarówno gładka (bielona lub nie), jak i o strukturze nadającej jej lekko surowy charakter. (...)

 Grażyna Pogorzelska
Więcej w katalogu Urządzamy dom i mieszkanie 2014/2015.