Dywan do pokoju dziecięcego powinien pokrywać jak największą część podłogi, ale nie należy go wsuwać pod meble. Dzięki temu w każdej chwili będzie go można zwinąć i wytrzepać albo zawieźć do pralni. Podpowiadmy, jak wybrać dywan dla dziewczynki i chłopca. Dywan z pewnością zapewni większy komfort zabawy dziecku, które większość czasu spędza na podłodze, a także zamortyzuje ewentualne upadki.

Dywan do pokoju dziecięcego: jaki wybrać?

Spód dywanu dla dzieci powinien być podgumowany – po to by dywan w sposób niekontrolowany nie przesuwał się po podłodze. To zapewni bezpieczeństwo maluchowi i nam. Materiał, z jakiego wykonany będzie dywan do pokoju dziecięcego, nie powinien wywoływać alergii. Dlatego lepiej zrezygnować z dywanu wełnianego lub z domieszką wełny, choć dywany wełniane są bardzo odporne na zabrudzenia, na ścierania i na wgniecenia, a lekko odkształcone włókno szybko wraca do swojej poprzedniej formy. Jednak dywany wykonane z wełny są silnym alergenem. Gdy dziecko moczy dywan, możemy mieć problem z szybkim pozbyciem się specyficznego i niezbyt przyjemnego zapachu wełny. Z tych powodów wielu specjalistów odradza wybór dywanu wełnianego do pokoju dziecka. Nie uczulają za to dywany wykonane z tworzyw sztucznych – przede wszystkim z akrylu.

Zobacz też: Jak urządzić mieszkanie dla alergika? >>>

Dywan dla dziecka akrylowy

Dywany akrylowe wyjątkowo łatwo się konserwuje i czyści. Są odporne na mole, grzyby i bakterie, z tego powodu są one zalecane do pokojów alergików. Dywany dla dzieci z akrylu japońskiego mają szczególne właściwości antyalergiczne. Mogą natomiast tracić kolory, są wrażliwe na działalność promień słonecznych.

Dywan do pokoju dziecięcego: długość włosia

Dywan do pokoju dziecięcego powinien mieć raczej krótki włos – dywany z wysokim runem trudniej się czyści, a między włoskami dywanu w pokoju dziecięcym mogą się znaleźć np. plastelina, resztki jedzenia itp. Dlatego łatwość czyszczenia dywanu to jedno z bardzo ważnych kryteriów doboru go do pokoju dziecka. Długie włosie dywanu utrudnia też np. zabawy samochodzikiem czy klockami.

Nie przegap: Drewniany domek w pokoju chłopca >>>

Dywan dla dziewczynki kontra dywan dla chłopca

Co do wzornictwa – wybór wzorów dywanów do pokoju dziecięcego jest olbrzymi, dlatego łatwo dopasować dywan do wystroju pomieszczenia. Warto pamiętać, że dywan ma ozdobić pokój, zapewnić dziecku wygodę przy zabawach na podłodze i być łatwy w czyszczeniu.

Tradycyjne kolory do pokoju dziewczynki to przede wszystkim róż. Aby nieco przełamać dominację tego koloru, warto wybrać dywan szary - może mieć różowe akcenty albo w pastelowych kolorach. Dziewczynka na pewno się ucieszy, jeśli wybierzemy dywan z nadrukiem, przedstawiający bajkowe postaci czy plenery.

Dywan dla chłopca może np. przypominać tor wyścigowy albo boisko do piłki nożnej. Świetnie sprawdzi się też dywan wielokolorowy, pobudzający wyobraźnię chłopca. Polecane kolory to niebieski, zielony czy czerwony.

Pokój dziecka: inspiracje w GALERIACH ZDJĘĆ

Jak urządzić pokój dziecka? Jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować pokój dla chłopca lub pokój dla dziewczynki, poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.