Dywan do pokoju dziecięcego powinien pokrywać jak największą cześć podłogi, ale nie należy go wsuwać pod meble. Dzięki temu w każdej chwili będzie go można zwinąć i wytrzepać albo zawieźć do pralni. Podpowiadmy jak wybrać dywan dla dzieci. Dywan z pewnością zapewni większy komfort zabawy dziecku, które większość czasu spędza na podłodze, a także zamortyzuje ewentualne upadki.

Dywan dla dzieci: jaki wybrać?

Spód dywanu dla dzieci powinien być podgumowany – po to, by dywan w sposób niekontrolowany nie przesuwał się po podłodze. To zapewni bezpieczeństwo maluchowi i nam. Materiał z jakiego wykonany będzie dywan do pokoju dziecięcego nie powinien wywoływać alergii. Dlatego lepiej zrezygnować z dywanu wełnianego lub z domieszką wełny. Co prawda dywany wełniane są bardzo odporne na zabrudzenia, na ścierania i na wgniecenia, a lekko odkształcone włókno szybko wraca do swojej poprzedniej formy. Jednak dywany wykonane z wełny są silnym alergenem. Gdy dziecko moczy dywan, możemy mieć problem z szybkim pozbyciu się specyficznego i niezbyt przyjemnego zapachu wełny. Z tych powodów wielu specjalistów odradza wybór dywanu wełnianego do pokoju małego dziecka. Nie uczulają dywany wykonane z tworzyw sztucznych – przede wszystkim z akrylu.

Dywany akrylowe wyjątkowo łatwo się konserwuje i czyści. Są odporne na mole, grzyby i bakterie, z tego powodu są one zalecane do pokojów dzieci alergicznych. Dywany dla dzieci z akrylu japońskiego mają szczególne właściwości antyalergiczne. Mogą natomiast tracić kolory, są wrażliwe na działalność promień słonecznych.

Dywan do pokoju dziecięcego powinien mieć raczej krótki włos – dywany z wysokim runem trudniej się czyści, a między włoskami dywanu w pokoju dziecięcym może się znaleźć np. plastelina, resztki jedzenia itp. Dlatego łatwość czyszczenia dywanu to jedno z bardzo ważnych kryteriów doboru go do pokoju dziecka. Długie włosie dywanu utrudnia też np. zabawy samochodzikiem czy klockami.

Co do wzornictwa – wybór wzorów dywanów do pokoju dziecięcego jest olbrzymi, dlatego łatwo dopasować dywan do wystroju pomieszczenia. Warto pamiętać, że dywan ma ozdobić pokój, zapewnić dziecku wygodę przy zabawach na podłodze i być łatwy w czyszczeniu.