Pistolet do malowania ścian to urządzenie, które służy do malowania zewnętrznych elementów budynków, ścian wewnątrz pomieszczeń oraz do malowania karoserii samochodu. Na rynku znajdziemy również profesjonalne aparaty natryskowe grawitacyjne, z których często korzystają ekipy remontowe.

Jak działa pistolet do malowania?

Pistolet do malowania wyposażony jest w zbiornik na farbę górny lub dolny oraz elektryczną pompę natłokową. Na skutek działania ciśnienia farba jest wyrzucana z urządzenia poprzez dysze w postaci aerozolu. Umożliwia to uzyskanie jednolitego koloru. Pistolet do malowania może mieć dyszę okrągłą, która pozwala uzyskać okrągły strumień farby, albo dyszę płaską.

Pistolet do malowania elektryczny

Pistolet elektryczny świetnie sprawdzi się na zewnątrz domu. Można nim pomalować parkany, tynki, a nawet okna. Doskonale sprawdzi się w trakcie malowania powierzchni, w których korzystanie z wałków jest zwyczajnie niewygodne (np. pergoli).

..  Malowanie ścian bez tajemnic >>>

Pistolet do malowania natryskowego

Pistolety do malowania natryskowego umożliwiają malowanie większych powierzchni. Mogą pokryć farbą duże ściany (np. w salonie) albo wąskie elementy. W zależności od rodzaju dyszy (płaska czy środkowa) pozwalają dokładnie pomalować różne kształty.

Droższe pistolety do malowania natryskowego mogą mieć dodatkowe funkcje:

  • system zapobiegający przegrzewaniu – pozwala wyłączyć urządzenie, które się przegrzeje;
  • filtr ssący – zapobiega wałkowaniu się farby w grudki;
  • system odczepiania pojemnika na farbę – umożliwia szybkie dolanie farby;
  • pojemniki, które równomiernie dostarczają farbę do pistoletu – przydaje się zwłaszcza w czasie malowania sufitu.

Pistolet do malowania proszkowego

Ten rodzaj pistoletu do malowania umożliwia korzystanie z farby proszkowej. Pełni ona funkcję dekoracyjną, chroni powierzchnię przed ścieraniem się, działaniem czynników atmosferycznych czy przed korozją.

Pistolet do malowania proszkowego to pistolet profesjonalny, który przydaje się w pracy lakierników. Działa tak jak pistolety elektryczne: farba znajduje się w zbiorniku, z którego jest zasysana przez pompy i podawana do pistoletu.

..  Jak malować sufit? >>>

Czy pistolet nadaje się do malowania drewna?

Pistoletem do malowania można malować drewniane elementy czy meble. Pozwala on pokryć je w sposób jednolity, co może być trudne przy korzystaniu z tradycyjnych metod. Pistolety nadają się do malowania drewnianych altan, pergoli, tarasów, barierek. Warto jednak podkreślić, że na początkowym etapie mogą zużywać więcej farby niż w trakcie malowania wałkiem. Wynika to m.in. z umiejętności korzystania z tych urządzeń – pierwsze próby zawsze wychodzą bardziej nieporadnie niż kolejne.

..  Wybieramy impregnat do drewna >>>

Jaki pistolet do malowania wybrać?

Kupując pistolet do malowania, warto kierować się jego funkcjonalnością. W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy korzystać z pistoletu. Jeśli będzie nam służył do sporadycznego odświeżania różnych elementów domu, nie warto przepłacać za dodatkowe funkcje. Jeśli natomiast planujemy generalny remont mieszkania albo właśnie wykańczamy dom, warto zainwestować w droższe urządzenie. Pistolet, z którego będziemy często korzystać, powinien mieć system ochrony przed przegrzaniem, filtr ssący, a także system odczepiania pojemnika na farbę.