Jak odnowić stare meble - renowacja mebli drewnianych krok po kroku

2023-06-27 13:19

Meble drewniane to dość częsty element wystroju polskich mieszkań i domów. Niestety po latach użytkowania nawet te z najlepszego drewna mogą ulec mniejszym lub większym zniszczeniom. Nie oznacza to jednak, że od razu meble powinniśmy wymieniać na nowe. Jak odnowić stare meble z drewna? Dowiedz się więcej o renowacji mebli krok po kroku w naszym artykule.

Spis treści

  1. Jak odnowić stare meble z drewna: lakiery
  2. Jak odnowić stare meble: czym są lakierobejce i do czego są potrzebne?
  3. Renowacja mebli drewnianych: odpowiednie oleje i woski
  4. Jak odnowić stare meble - przydatne wskazówki:
  5. Odnowa mebli (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Co zrobić, gdy ulubione drewniane meble po latach użytkownia się zniszczyły? Jeżeli jesteśmy do nich bardzo przywiązani, to kupno nowych nie wchodzi w grę. Podpowiadamy, jak odnowić stare meble, by zyskały nowe życie i służyły nam przez kolejne lata. W cyklu zrób to sam prezentujemy sposób na renowację mebli drewnianych. Przed zabraniem się do pracy przygotuj: pace do papieru ściernego, metalową szpachelkę, płaski pędzel i miękką ściereczkę.

Czytaj też: Jak usunąć plamy z drewna? Domowe sposoby na czyszczenie drewna

Drewno to szlachetny, ale niezwykle wymagający materiał. Surowe nie jest odporne na wilgoć, zabrudzenia i nadmierne nasłonecznienie. Aby długo służyło, musi być odpowiednio zabezpieczone. Wśród środków ochrony drewnianych powierzchni prym wciąż wiodą lakiery. Po latach drewniane elementy też można dosyć szybko odnowić. I choć ta czynność nie jest skomplikowana, dobranie odpowiedniego preparatu może okazać się trudne.

Nie przegap: Konserwacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno i meble ogrodowe drewniane

Jak odnowić stare meble z drewna: lakiery

    • Używa się ich do wielu wyrobów drewnianych, takich jak podłogi, meble, okna czy boazeria.
    • Tworzą bezbarwną twardą powłokę, chroniąc drewno niczym pancerz.
    • Pozwalają uzyskać powierzchnię z połyskiem, matową, półmatową albo przypominającą drewno niczym niezabezpieczone.
  • Zazwyczaj nanosi się dwie lub trzy warstwy lakieru, z czego pierwsza to lakier podkładowy, zapewniający lepszą przyczepność do podłoża i zabezpieczający drewno przed zmianą barwy.

Jak odnowić stare meble: czym są lakierobejce i do czego są potrzebne?

Aby przy okazji renowacji mebli drewnianych nadać im ciekawy kolor, warto wybrać lakierobejce łączące cechy bejcy i lakieru. Zapobiegają one występowaniu sinizny drewna i uodporniają je na szkodliwe warunki atmosferyczne, zwłaszcza na promieniowanie UV.  Co więcej, uwypuklają one rysunek słojów. Lakierobejcami wykańcza się m.in boazerię, schody, drewniane drzwi i ramy okienne. Można kupić lakierobejce akrylowe, alkidowe, poliuretanowe i alkidowo-uretanowe. Mają one takie same właściwości jak lakiery o jednakowym składzie chemicznym. Są nieco droższe od swoich bezbarwnych odpowiedników.

Czytaj też: Drewniane meble do salonu: antyki kontra nowoczesne meble do salonu!

Renowacja mebli drewnianych: odpowiednie oleje i woski

Przy renowacji starych mebli bardzo ważnym jest też ostatni etap, czyli wykończenie drewna. Oleje i woski zawierają mniej szkodliwych substancji niż lakiery, bejce, impregnaty i farby. Zarówno woskowane, jak i olejowane powierzchnie wymagają regularnej konserwacji. Oleje nadają drewnu delikatny poblask i pogłębiają jego barwę. Nasączają je, ale nie tworzą powłoki na jego powierzchni. Chronią drewno przed wnikaniem wody, jednocześnie pozwalając mu oddychać. Niestety, uwypuklają nierówności podłoża. Większość olejów nie barwi drewna, można jednak kupić takie, które je rozjaśnią albo podkoloryzują. Woski w przeciwieństwie do olejów tworzą cienką powierzchniową powłokę. Bardziej jednak uodporniają drewno na zabrudzenia oraz wilgoć.

Nie przegap: Zrób to sam: renowacja starego drewna. Renowacja podłóg i mebli

Jak odnowić stare meble - przydatne wskazówki:

  • Jeśli nałożymy więcej warstw lakieru, niż zaleca producent, możemy uzyskać inny efekt niż ten, którego oczekiwaliśmy, na przykład powłoka, która miała być matowa, będzie błyszcząca.
  • Jeżeli zdecydujemy się na użycie bejcy, należy pamiętać o tym, że im więcej razy pomalujemy nią drewno, tym ciemniejszy będzie jego odcień.
  • Przed lakierowaniem lub impregnowaniem drewniana powierzchnia powinna być wyszlifowana i odpylona. Czasem producenci zalecają, aby przed pokryciem jej lakieremlub lakierobejcą nanieść preparat gruntujący.

Odnowa mebli (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Istnieje wiele sposobów, aby nadać nowego życia starym meblom - od zwykłego przełożenia stojących na nich rzeczy po kompletne metamorfozy. Z galerii zdjęć zamieszczonych poniżej dowiedz się, jak ciekawie odświeżyć wnętrza bez potrzeby kupowania nowych mebli.

Renowacja mebli. Jak odnowić stare meble?
Nasi Partnerzy polecają