Papierowa wiklina: jak zrobić? Dekoracje i dodatki z wikliny papierowej

2018-08-17 15:23

Wiklina papierowa to ekologiczny materiał DIY, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest dość twardy, a zarazem elastyczny, dlatego doskonale nadaje się do wyplatania domowych drobiazgów. Przeczytaj, jak zrobić papierową wiklinę krok po kroku oraz do jakich dekoracji i dodatków można ją wykorzystać.

Papierowa wiklina
Autor: GettyImages Papierowa wiklina to cienkie rurki z papieru (najczęściej gazet) do wyplatania domowych drobiazgów

Spis treści

  1. Papierowa wiklina dla początkujących
  2. Jak zrobić wiklinę papierową krok po kroku?
  3. Dekoracje i dodatki z papierowej wikliny

Papierowa wiklina dla początkujących

Wyplatanie ozdób z papieru stanowi doskonały sposób na spożytkowanie makulatury – zwłaszcza niepotrzebnych już gazet. Możemy do tego wykorzystywać zarówno wielobarwne kartki, jak i czarno-białe. Co więcej, papierowa wiklina jest na tyle sztywna i solidna, że można ją pomalować farbą czy bejcą.

Papierowa wiklina dla początkujących może się wydawać trudnym zajęciem. Nie zawsze za pierwszym razem uda się nam wypleść idealny drobiazg, ale nie warto się poddawać! Przede wszystkim należy przygotować dobrą bazę, a więc rurki z papieru – czyli właśnie papierową wiklinę. Powinny być sztywne, a zarazem w miarę elastyczne.

Jak zrobić wiklinę papierową krok po kroku?

Wykonanie papierowej wikliny, czyli bazy do wyplatania, nie jest skomplikowane, ale wymaga precyzji i sporej uwagi. Należy to zwyczajnie wyćwiczyć!

Do zrobienia wikliny z papieru potrzebować będziemy:

  • kolorowych gazet (lub czarno-białych, wedle uznania);
  • patyczka do szaszłyków;
  • kleju do papieru (polecamy ten w sztyfcie);
  • nożyczek.

Gazetę tniemy na długie paski – każdy o szerokości ok. 5 cm (średnio powinny wychodzić 4 paski z kartki A4, którą tniemy wzdłuż dłuższego boku). Każdy z pasków należy posmarować klejem w prawym górnym rogu. Ważne, by nie smarować samego rogu – w przeciwnym razie patyczek, za pomocą którego będziemy skręcać papierowe rurki, przyklei się do papieru.

Patyczek do szaszłyków przykładamy do papieru pod kątem, a następnie zaczynamy bardzo ciasno skręcać (zwijać) papierowe rurki. W trakcie nie trzeba używać kleju – zwijanie papieru pod kątem zapewni mu trwałość i sztywność. Dopiero gdy rurka papierowa (a więc witka „wikliny”) jest gotowa, sklejamy jej końcówkę.

Przygotowywanie papierowych witek jest dość czasochłonne, ale róbmy to dokładnie i precyzyjnie. Przełoży się to na urok i solidność drobiazgów, które będziemy wyplatać. Jeśli skończona rurka zacznie się odwijać, lepiej zacząć pracę od początku – klej w tej sytuacji niewiele pomoże.

Dobra rada: papier zwijajmy na twardej powierzchni - drewniany blat czy nawet podłoga będą odpowiednie.

..  Wianek świąteczny z papierowej wikliny KROK PO KROKU >>>

Dekoracje i dodatki z papierowej wikliny

Co można zrobić z papierowej wikliny? Właściwie: cokolwiek, co przyjdzie nam do głowy. Warto zacząć od rzeczy prostszych do wyplecenia, np. podstawek pod talerze (wystarczy ciasno, spiralnie zwinąć rurki papierowe, sklejając je ze sobą – tu właściwie nie ma klasycznego „plecenia”). A oto najpopularniejsze dodatki dla domu wykonane z papierowej wikliny:

Kosz z papierowej wikliny – na tyle modny, że możemy nawet kupić gotowiec! Lepiej jednak zrobić taki koszyczek samodzielnie. Najprościej wykorzystać do tego sztywne pudełko, które posłuży jako wzór, a przede wszystkim „stelaż”.

Wianek z papierowej wikliny – można go zrobić na bazie długiej papierowej tuby. Świetny zwłaszcza w wersji na Boże Narodzenie. Jeśli wykorzystamy wielobarwny papier, wystarczy tylko dodać do wianka wstążkę i gotowe.

Choinka, gwiazda i inne ozdoby świąteczne – choinka z papierowej wikliny, zwłaszcza w grupie kilku, ciekawie ozdobi stół, blat szafki czy parapet. Co ważne, możemy ją też pomalować – na zielono, złoto, srebrno bądź na inny ulubiony kolor. Prosta w wykonaniu będzie też gwiazda świąteczna z papierowej wikliny. Na Wielkanoc zaś możemy się skusić na wyplatane koszyczki i jajka.

..  Jak zrobić kwiaty z bibuły? DIY krok po kroku >>>

Sonda
Ile masz w domu roślin?
Ozdoby świąteczne – girlanda