Zielona ściana i beton. Funkcjonalne i stylowe dwupokojowe mieszkanie

2020-12-29 20:17

Karolina odbyła sentymentalną podróż do dzieciństwa. Przywiozła z niej kolory, materiały i wyjątkowy klimat. Te inspiracje wykorzystała, urządzając swoją współczesną kawalerkę.

Nowa kuchnia i łazienka – zmiana układu funkcjonalnego

Historia kamienicy w centrum Warszawy, w której mieszkają Karolina i Marcin, sięga lat międzywojennych. Sądząc po śladach zburzonych bocznych skrzydeł, została zniszczona w czasie wojny, a następnie odbudowana. Najprawdopodobniej wtedy podzielono większe mieszkania na mniejsze, czego pozostałościami są płytkie wnęki w ścianach i nie do końca funkcjonalne układy pomieszczeń. To właśnie zmiana planu 40-metrowego mieszkania była głównym założeniem remontu. Karolina i Marcin wyburzyli ściany między pokojem i dawną łazienką, w miejscu której powstał aneks kuchenny. Odzyskany przez likwidację oddzielnej kuchni pokój przeznaczyli na sypialnię, łazienkę i toaletę.

Wystrój kawalerki – lekkie meble o spójnym designie

W salonie połączonym z aneksem kuchennym jedna ze ścian jest w kolorze głębokiej, ciemnej zieleni. Na posadzce w całym mieszkaniu wykonano cementową wylewkę pokrytą żywicą cienkowarstową. Część wypoczynkową od kuchennej oddziela stół dosunięty do pleców lekkiej sofy, którą w razie potrzeby łatwo przesunąć, aby było więcej miejsca dla gości. Na niewielkiej przestrzeni stanęły także lampa i gazetnik – prototypy elementów z serii Nuno. Karolina zaprojektowała je dwa lata temu wraz z koleżanką z roku, Agnieszką Rycymbel, podczas studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zabudowa w kuchni i sypialni oraz szafka w łazience również są autorstwa gospodyni – meble miały być proste i spójne, stąd kolorystyka przewijająca się w całym mieszkaniu: ciemna zieleń i naturalne drewno. Zarówno w łazience, jak i w toalecie, Karolina i Marcin zrezygnowali z tradycyjnych płytek. Rolę półeczek na kosmetyki grają wykute w ścianie wnęki.

.. Ciemna zieleń: hit kolorystyczny we wnętrzach >>>

Styl inspirowany wspomnieniami z dzieciństwa

Ciemnozielona ściana, betonowa posadzka i duża liczba roślin nawiązują do dzieciństwa właścicielki. – Mój rodzinny dom był typową polską „kostką”, ale miał pewne detale. One zapadły mi w pamięć – opowiada. – Polne kamienie zanurzone w betonie, tworzące jedyną w swoim rodzaju elewację budynku, betonowy plac, na którym stały proste krzesła i donice z kwiatami, w tle sosnowy las – wspomina. Przeniosła więc prostotę elementów do swojego mieszkania. Z tą różnicą, że kiedyś wynikała ona z braku materiału w sklepach, a dziś – z sentymentu.

Podłoga z żywicy – jak ją zrobić?

Kiedyś podłoga z żywicy była spotykana tylko w miejscach użyteczności publicznej, dziś coraz częściej gości w mieszkaniach. Zarówno w wersji gładkiej, polerowanej, jak i zupełnie surowej. Pierwszym krokiem do wykonania takiej podłogi jest przygotowanie betonowego podłoża. Nowa wylewka betonowa musi dojrzewać ok. 4 tygodni, zanim pokryjemy ją żywicą. Po tym okresie jej powierzchnię należy zeszlifować i odkurzyć, a następnie zagruntować odpowiednim preparatem. Starą posadzkę z betonu trzeba umyć, odtłuścić i zagruntować. Żywicę cienkowarstwową nanosimy na podłogę wałkiem (tak samo jakbyśmy pokrywali ją farbą). Po dwu-, drzykrotnym pomalowaniu i wyschnięciu posadzka jest gotowa.

.. Nowoczesna podłoga z żywicy. Zalety i właściwości [WIDEO] >>>

Zielona ściana i beton. Funkcjonalna, stylowa kawalerka

Autor: Mariusz Bykowski

Łazienka bez płytekTradycyjne powierzchnie pokryte płytkami i te z nałożoną masą (mikrocement, stiuk lub inne żywiczne) są dość podobne. Różnią się jedynie tym, że ceramika została zaimpregnowana w procesie wypału i pokryta szkliwem, a masy trzeba zabezpieczyć dopiero po nałożeniu. To właśnie dobór odpowiedniego impregnatu o wysokiej jakości jest kluczowy. Do naszej łazienki wybraliśmy akrylowo-polimerowy wosk na bazie wody. Impregnację należy powtarzać co dwa lata – mówi Karolina Kulis, projektantka i właścicielka mieszkania.

Zobacz inne nieduże i funkcjonalne mieszkania

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień