Wystrój jak w hipsterskiej knajpie - skomentował znajomy. 70 metrów w stylu industrialnym

2023-03-15 14:13

Zamieszkali w jednej z najzieleńszych dzielnic Warszawy. Magda, Igor, Borys zwany Bobasem i pies Droopi. Tuż przy rezerwacie przyrody, 50 metrów do Jeziorka Czerniakowskiego. Przed domem ogródek, a w środku… Kontynuacja w stylu eko? Nic z tych rzeczy. „Niezły wystrój. Jak w hipsterskiej knajpie” – podsumował wnętrze znajomy.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki WYSPA NIEBEZLUDNA Zupełnie nie wiadomo kiedy, stała się sercem mieszkania.Tutaj domownicy gotują, jedzą, rysują, pracują. Stąd jest dobry widok na bawiącego się Bobasa. – Otwarta kuchnia to ogromna zaleta – mówią właściciele – bo stanowi element życia społecznego – na przykład podczas odwiedzin znajomych czy rodziny. Minus? Jeśli nie pilnuje się porządku i nie chowa od razu naczyń do zmywarki, nie wygląda to najlepiej.

Oto chodziło! Nie na darmo przez dwa miesiące szukali inspiracji. Szukali czegoś, co zachwyci obydwoje. W końcu trafili na projekt firmy Scavolini – Diesel Social Kitchen. – Jego eklektyzm i plastyczność spodobała się Magdzie, a wykorzystanie drewna, metalu i betonu przypadło do gustu mnie – wyjaśnia Igor. Postanowili pójść w tym kierunku.

– Właściciele byli bardzo zaangażowani w projekt – potwierdza Kasia Jaskulska, projektantka. – Marzyli o wnętrzu w stylu industrialnym, z dużą ilością betonu i metalu, o chłodnej kolorystyce, opartej na gamie szarości i czerni. Aranżację ociepliła akcentami koloru żółtego i miedzi oraz drewnem – „z przeszłością”, noszącym ślady użycia.

Wnętrze trzeba było doświetlić, bo loggia mieszkania wyżej nieco je zaciemnia. Projektantka postawiła na biel, lustra i dużo zróżnicowanego oświetlenia: reflektorki na szynach, kinkiety i masywne lampy przemysłowe w części dziennej. Wrażenie robią metalowe przegrody. – Mają przesłaniać, ale jednocześnie przepuszczać światło i nie ograniczać przestrzeni – tłumaczy Kasia. Zostały wykonane na zamówienie – dobrałam kształt profili metalowych, rodzaj siatki, kolor. Z tych samych profili powstały podwieszane szafki kuchenne, konstrukcja wyspy i szafki pod telewizorem, meble i elementy wyposażenia łazienki. Dzięki temu wystrój całego mieszkania ma spójny charakter.

Fajne miejsca przyciągają fajnych ludzi. Na poprzednim osiedlu Magda i Igor mieli sąsiadów, z którymi często chodzili na spacery z psami. Potem przypadkiem dowiedzieli się, że też kupili mieszkanie nad Jeziorkiem. Okazało się, że w tym samym budynku, na tym samym piętrze, drzwi w drzwi! – Często się spotykamy, gramy w planszówki, bawimy się z dzieciakami (mają synka młodszego od naszego). No i oczywiście nadal chodzimy na spacery z psami – śmieją się.

Przestrzeń wspólna

Dzięki otwarciu kuchni na salon udało się uzyskać aż 34 metry przestrzeni. Na ścianie za telewizorem położono beton dekoracyjny. Właściciele śmieją się, że „taki dla biedniejszych”. – Znaleźliśmy bardzo dobrego artystę, który ręcznie wydłubywał niektóre dziury – sama zabawa. To kawał dzieła sztuki – mówią.

W pewnym momencie (jeszcze na etapie projektu) Igor doszedł do wniosku, że regał pod telewizorem jest za długi. – Już miałem prosić o skrócenie o jedną trzecią, ale się okazało, że pan Metalowiec właśnie go wyspawał i pomalował proszkowo. Teraz to supermiejsce na zabawki Bobasa.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki

Poczytaj mi, mamo

Lampka, puf i kącik do czytania gotowy. Przytulności dodaje mu okładzina na ścianie. W założeniu miała to być czytelnia Magdy i Igora, ale w praktyce niezwykle często rozgaszcza się tu ich synek. Na razie w kręgu jego zainteresowań są tylko dolne półki. – Już teraz wyobrażam sobie, że Bobas dorastając, będzie sięgał do coraz to ciekawszych książek – uśmiecha się Igor.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki
Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki

Kable w tunelu

Obydwoje uważają, że to wspaniałe rozwiązanie, zwłaszcza gdy w domu jest małe dziecko. – Teraz, mając Bobasa, rozumiemy, jak dobrą decyzją było podwieszenie telewizora, a jeszcze lepszą zrobienie tunelu, żeby kable nie ciągnęły się na zewnątrz – mówią.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki

Klimaty znad Wisły

Metalowo-szklane górne szafki wypatrzyli w knajpce na Powiślu. Zapytali o wykonawcę i tak dotarli do pana Bogdana z Łomianek (autora wszystkich metalowych elementów w mieszkaniu).  Fronty dolnych są zbite z desek. Kolor betonowego blatu projektantka dobrała do płytek podłogowych.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki

Miał być dym

– Już na etapie inspiracji mieliśmy w planach oryginalne wiszące lampy, które znalazłem na zdjęciach jakiegoś loftu – mówi Igor. – Długo szukaliśmy czegoś podobnego, ale nic nas w pełni nie przekonywało. Zależało nam na lampach w dymionym szkle. Gdy projektantka zaproponowała Brokis Shadows, po prostu się w nich zakochali.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki

Pół na pół

Część szafek jest zamknięta, ma fronty ze zbrojonego szkła, część otwarta. – Takie rozwiązanie to ostatnio silny trend w projektowaniu kuchni – wyjaśnia Kasia. Blat kuchenny i okładzinę ściany nad nim wylano z betonu, pod wymiar.

Mieszkanie w stylu loftowym
Autor: Marcin Grabowiecki

Od deski do deski

– Głównym elementem wystroju jest tu okładzina ścienna z postarzanych desek, ze śladami po pile – wyjaśnia projektantka. Z tych samych desek skonstruowano podwieszany sufit – maskuje mocowanie zasłon, ładnie „zamyka” ścianę z okładziną.

Sypialnia
Autor: Marcin Grabowiecki

Koła w ruch!

Nawet w skandynawskim pokoiku Borysa (proj. Marietty Janiszewskiej) nie zabrakło industrialnego motywu – „poplamionej” tapety w zębate koła. – Przejrzeliśmy tysiące wzorów i nigdzie nie znaleźliśmy nic równie pięknego jak w Wall&decò. Tylko goście ciągle mówią: „Ooo, chyba coś wam zacieka” – śmieją się właściciele.

Pokój dziecka
Autor: Marcin Grabowiecki
Tapeta w pokoju dziecka

Dziś nie wykleja się nią całego pomieszczenia tak jak kiedyś – wystarczy ozdobić jedną ścianę, a pozostałe pomalować na kolory zaczerpnięte z tapety.

1. Kolory i wzory. Wybór jest ogromny na tyle, że warto wyeliminować ostre róże i błękity. Skonsultujmy wzór z dzieckiem, rozważmy spokojne i przytulne pastele – nie rozpraszające malucha, pasujące do mebelków. Do dużego pokoju wzór może być większy, do małego lepszy będzie mniejszy. Motywy edukacyjne dla starszego dziecka – mile widziane.

2. Materiał. Papierowe są najtańsze, ale i najmniej trwałe. Papierowe na flizelinie są mocniejsze, a przy tym nieco wyciszają wnętrze. Tapeta do pokoju dziecięcego nie powinna zawierać winylu ani innych szkodliwych substancji i barwników.

3. Jak kłaść. Na oczyszczoną i zagruntowaną ścianę, zaczynając od jej rogu. Pamiętajmy, że łatwiej położyć tapetę flizelinową, bo wtedy klejem smarujemy tylko ścianę (przy papierowych musimy również tapetę, a to niesie ryzyko namoknięcia i rozwarstwienia się papieru). Przyklejony pas tapety dociskajmy na całej powierzchni ściereczką, by usunąć pęcherzyki powietrza.

Dobra organizacja

Właścicielom marzyła się łazienka z oknem, więc urządzili ją w… kuchni. – Po zmniejszeniu komina, udało się zwiększyć powierzchnię zabudowy meblowej i zmieścić w niej pralkę, a także część gospodarczą, miejsce na deskę do prasowania, ręczniki czy kosmetyki – wylicza architektka. Magda z Igorem bardzo sobie cenią tę „pakowność” oraz to, że trudno zrobić tu bałagan.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki
Łazienka w stylu industrialnym
Katarzyna Jaskulska, K/Koncept, kkoncept.com
Katarzyna Jaskulska, K/Koncept, kkoncept.com

Kluczem był dobór odpowiednich materiałów o surowym charakterze, jak płytki o fakturze betonu czy metal, oraz utrzymanie kolorystyki w tonacji szarości i czerni. Elementy drewniane (blat pod umywalką i zabudowa meblowa), wykonane na zamówienie z postarzanych desek, dodały wnętrzu przytulności. Kinkiety w formie żarówek i oprawy wiszące, dekoracyjnie oplecione wokół profilu u sufitu, swą prostotą nawiązują do oświetlenia przemysło-wego. Sufit podwieszany nad wanną to siatka zgrzewana w stalowej ramie. Przepuszczone przez siatkę światło jest miękkie i rozproszone. Industrialnego charakteru dodaje również przesuwny parawan wannowy, z profili metalowych, między które zostało wstawione przydymione szkło. Całość jest spójna z charakterem i kolorystyką pozostałych pomieszczeń mieszkania, na czym mi szczególnie zależało.

Plan mieszkania
Autor: Kama Kowacz Powierzchnia mieszkania: 70 m²
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE