Wnętrze w stylu retro: mieszkanie miłośników PRL-u

2016-09-06 12:16

Właściciele 89-metrowego mieszkania w Warszawie to prawdziwi miłośnicy PRL-u. Do pomocy przy projekcie wnętrza zaprosili pracownię Dziurdzia Projekt, która w nowoczesnym apartamencie pomysłowo odtworzyła klimat wnętrz z lat sześćdziesiątych.

Właściciele 89-metrowego mieszkania w Warszawie na co dzień prowadzą muzeum PRL-u. Zamiłowanie do stylistyki lat 60. wkradło się również do ich życia prywatnego i własnych czterech kątów. Projektu wnętrza mieszkania pod hasłem "retro" podjęła się pracownia Dziurdzia Projekt we współpracy z architektką wnętrz Pauliną Margasińską.

Wnętrze w stylu retro: szalone lata 60.

Właścicielom zależało, aby przestrzeń wnętrza mieszkania miała charakter otwarty, dlatego projektantka zaproponowała wybicie ściany pomiędzy salonem i kuchnią. Część wyposażenia w klimacie retro pochodzi z kolekcji właścicieli, inne zostały znalezione na targach staroci. Projektantki aranżując mieszkanie w stylu vintage wykorzystały welurowe materiały do obicia mebli, ponieważ kojarzą się z estetyka lat sześdziesiątych. W salonie w roli głównej wystepują perełki vintage, czyli fotele 366 zaprojektowane przez Józefa Mariana Chierowskiego. Od kilku sezonów przeżywają renesans popularności, więc nie mogło ich zabraknąć w koncepcji wnętrza inspirowanego myślą projektową z czasów PRL. Zieleń ściany w salonie nawiązuje do kolorystyki kojarzonej ze stylem retro oraz atrakcyjnie eksponuje plakaty graficzki Magdaleny Paszewskiej oraz Longstory.

Zobacz też: Jak urządzić wnętrze w stylu retro >>>

Wnętrze w stylu retro: kuchenne rewolucje

Czarny jadalniany stół oddzielający strefę kuchenną od dziennej, współgra z pomalowaną na czarno ścianą nad blatem. W jej tło "wtapiają" się dwie długie półki, które zamontowano zamiast wiszących szafek. W ten sposób zabudowa kuchenna nie tylko wygląda lekko, ale pozwala również na ustawienie ładnych kuchennych dodatków i szkła. Właścicielom zależało na dużym stole jadalnianym, do którego dobrano krzesła z lat 60. Kropką nad i pomieszczenia jest industrialna lampa z małym uszczerbkiem, która podkreśla retro charakter całego wnętrza.

Autor projektu: www.dziurdziaprojekt.com

  • Dobry pomysł: jedna ściana we wnętrzu pomalowana na wyrazisty kolor nie zmniejszy optycznie pomieszczenia, a doda mu charakteru. Otwarte półki w kuchni, na których możemy eksponować kolekcje porcelany czy gadżetów kuchennych.
  • Gdzie kupić? Meble i dodatki w stylu retro znajdziemy na portalach aukcyjnych, ale także na stronach specjalizujących się w wyszukiwaniu wzornictwa vintage np. Yestersen, Odwzorowanie, Miejsce, Komplet . Zanim kupimy warto dopytać sprzedawcę o stan wystawionej na sprzedaż rzeczy. Jeżeli zdjęcia budzą naszą wątpliwość poprośmy o przesłanie nowych, lepszych fotografii.