Styl skandynawski w aranżacji wnętrz: naturalny urok

2016-09-26 13:36

Styl skandynawski uwiódł Polaków: funkcjonalną prostotą, bezpretensjonalną swobodą wyzwalającą z męczącej pogoni za doskonałością. A także lekkością, którą w magiczny sposób nadaje wnętrzom. Choć Skandynawia kojarzy się z chłodem, to skandynawskie wnętrza są ciepłe i przytulne. Mieszkania urządzone w tym stylu to kompromis pomiędzy estetyką a praktycznością. Styl skandynawski jest dziś nie tylko modny – w domu urządzonym zgodnie z jego zasadami mieszka się przede wszystkim komfortowo.

Spis treści

  1. Jak urządzić skandynawskie wnętrze
  2. Styl skandynawski: światło i kolor w aranżacji wnętrz
  3. Styl skandynawski: funkcja przede wszystkim
  4. Styl skandynawski: moc tekstyliów
  5. Styl skandynawski: drewno i naturalne materiały
  6. Czym tradycyjna wersja różni się od nowoczesnej?

Kochamy design i wnętrza rodem ze Skandynawii. Świadczy o tym nie tylko popularność skandynawskich sklepów w Polsce, ale też liczba blogów wnętrzarskich specjalizujących się w dodatkach do domu sprowadzanych ze Szwecji czy Danii. Co sprawia, że wzornictwo z północy tak bardzo przypadło nam do gustu? Jedną z tajemnic sukcesu może być uniwersalność: styl skandynawski nadaje się zarówno do miejskiego apartamentu, jak i domku za wsią. Styl skandynawski nawiązuje do przyrody, preferuje naturalne materiały, pasuje więc do otoczenia pól i lasów, a jednocześnie przemawia do serc mieszczuchów tęskniących za większym kawałkiem żywej zieleni niż skwer za oknem. Styl skandynawski jest też ponadczasowy (oto paradoks: mamy wielką modę na coś, co z założenia nie poddaje się modom!), łączy harmonijnie nowoczesność i tradycję, nowe ze starym.

Jak urządzić skandynawskie wnętrze

Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, musimy - po prostu musimy - wprowadzić przynajmniej kilka przedmiotów ze „śladami użytkowania”. Niekoniecznie szacowne antyki, wystarczą np. stół i szafka po babci. Taki zabieg w aranżacji skandynawskiego wnętrza jest niezbędny dla uzyskania efektu stylowej autentyczności. Warto też pamiętać, że skandynawski wystrój wnętrza odznacza się swobodą, lecz unika udziwnionych i obładowanych dekoracją rzeczy - woli proste, o formie wynikającej z funkcji. W dodatku ogranicza ich liczbę – lubi wolną przestrzeń, dzięki czemu skandynawskie wnętrza robią wrażenie przejrzystych. Przy tym nie są zimne – wręcz przeciwnie, bardzo „ludzkie”, bo jest w nich miejsce i na rękodzieło (wyroby rzemieślnicze, domowe robótki), i na rzeczy budzące emocje, np. fotografie rodzinne, rysunki dzieci itp. Styl skandynawski polecamy przez cały rok: latem, bo wprowadza wakacyjny nastrój do wnętrza, na jesień, gdyż jest ciepły i przytulny. Pasuje do zimy, ponieważ kojarzy się z ośnieżonym lasem. I jest też świetny na wiosnę – „odchudza”. Styl skandynawski dzięki bieli, światłu i wolnej przestrzeni ujmuje wnętrzom optycznego ciężaru. Wyglądają cudownie lekko.

Styl skandynawski: światło i kolor w aranżacji wnętrz

Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę w skandynawskich wnętrzach, jest światło - mieszkania urządzone w tym stylu są bowiem wyjątkowo jasne. Do powstania stylu skandynawskiego wyraźnie przyczynił się klimat Północy - krótkie dni, brak słońca. Dlatego światło odgrywa w tym stylu niezwykle ważną rolę. W ciągu dnia domy oświetlone są przez możliwie największą ilość światła dziennego. Dlatego w aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim zapomnij o firankach. Okna są najczęściej odsłonięte, tak by wpadało przez nie jak najwięcej dziennego światła, przestrzeń zaś otwarta, by promienie słoneczne, których na Północy jest deficyt, mogły sięgać jak najdalej w głąb mieszkania. Dom łączy się z otaczającą go naturą również przez dekoracje o przyrodniczych motywach.

Zobacz też: Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim >>>

Skandynawskie wnętrza cechują się świetlistością nie tylko dzięki dbałości o odpowiednią ilość światła we wnętrzu, ale również dzięki świetlistym kolorom. Styl skandynawski uwielbia jasne, naturalne barwy. Skandynawska biel, kojarząca się z czystością, lekkością i prostotą, jest kolorem doskonale odbijającym światło, który sprawia, że nawet kiepsko oświetlone wnętrza zyskują na jasności i robią wrażenie optycznie powiększonych. Dlatego wnętrza urządzone w stylu skandynawskim robią wrażenie olśniewająco jasnych. Zawdzięczają to obecności wielu białych sprzętów i dodatków, często też na biało malowane są ściany i podłogi. W „morzu białym” wybijają się ciemniejsze wysepki: rzeczy utrzymane w naturalnym odcieniu drewna, czy plamy koloru w dodatkach oraz fragmenty w kolorach szarym lub zgaszonym niebieskim.

Styl skandynawski: funkcja przede wszystkim

Projektanci urządzający wnętrza w stylu skandynawskim w pierwszej kolejności szukają ich funkcji. Stawiając na funkcjonalizm wnętrza, nie ma w nim miejsca na zbędne rozwiązania. Wszystko podyktowane jest logiką. We wnętrzach skandynawskich meble i dodatki mają służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. "Piękne i funkcjonalne" – definicja ta jest doskonałą kwintesencją skandynawskich aranżacji.

Styl skandynawski: moc tekstyliów

Styl skandynawski nie jest ani zbyt ascetyczny, ani też przesycony zbędną ilością dodatków. Wnętrza są przytulne, lecz zachowują estetyczny umiar. Bardzo ważną rolę odgrywają w nich tekstylia. Za ich pomocą wnętrza skandynawskie w krótkim czasie potrafią zupełnie zmienić wygląd. Od wzorów i tekstyliów w dużej mierze zależy jaką odsłonę stylu skandynawskiego uzyskamy. Mogą to być wyraźne, kolorowe wzory, motywy kwiatów lub geometryczne formy często spotykane w żywych, mocnych barwach. Możemy także postawić na delikatną, subtelną wersję tego stylu, w której najczęściej spotkamy jasne, pastelowe odcienie. Wystrój skandynawski, mimo że oszczędny, uwielbia stylowe akcesoria.

Styl skandynawski: drewno i naturalne materiały

Styl skandynawski jest stylem będącym blisko natury. Szuka rozwiązań naturalnych i jednocześnie ekologicznych. W skandynawskich domach króluje drewno, obecne pod różnymi postaciami. Najczęściej spotkamy je w roli okładzin: podłóg lub ścian, a także pod postacią mebli i dodatków. Ten ciepły, naturalny materiał dodaje wnętrzom skandynawskim przytulności. Najlepiej zastsować drewno takie, które wygląda na zabrane bezpośrednio z tartaku lub lasu. Z kawałków pnia można samodzielnie zrobić stół à  la drwal; gałąź, którą wichura zwaliła na ziemię, posłuży jako dekoracja albo wieszak. Do surowego drewna w stylu skandynawskim dodajemy surowe płótno, grubo tkane, odznaczające się zgrzebnym, szorstkim wdziękiem. Futro w tym siermiężnym towarzystwie wcale nie kojarzy się z dekadenckim luksusem, tylko ze zdrowym, bliskim kontaktem z przyrodą.

Czym tradycyjna wersja różni się od nowoczesnej?

Tradycyjna wersja stylu skandynawskiego jest bardziej sielska i przytulna, łączy naturalne drewno z ludowymi akcentami i dość masywnymi formami mebli. Nowoczesny styl skandynawski to nic innego jak złoty środek między nowoczesną formą wnętrz a tradycjami skandynawskimi. Do takich wnętrz wkrada się więcej różnorodnych materiałów oraz form. Jednocześnie wnętrza takie zwykle są bardziej minimalistyczne niż tradycyjna odsłona stylu skandynawskiego. Formy mebli są zdecydowanie lżejsze i delikatniejsze, jednak we wnętrzach takich wciąż wyraźnie wyczuwalna jest idea urządzenia się zgodnie z duchem skandynawskim. Mile widziane są meble vintage - zarówno w porządnym stanie, jak i w wersji shabby (odrapane lub pomalowane tak, że na pierwszy rzut oka widać, iż robił to amator, i to pierwszy raz w życiu). Do stylu skandynawskiego pasują też sprzęty w duchu industrialnym, np. proste lampy o okrągłych, metalowych abażurach czy magazynowe szafki - byle tylko nie raziły oczu lśniącą nowością.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE