Styl skandynawski w aranżacji wnętrz: naturalny urok

2016-09-26 13:36

Styl skandynawski uwiódł Polaków: funkcjonalną prostotą, bezpretensjonalną swobodą wyzwalającą z męczącej pogoni za doskonałością. A także lekkością, którą w magiczny sposób nadaje wnętrzom. Choć Skandynawia kojarzy się z chłodem, to skandynawskie wnętrza są ciepłe i przytulne. Mieszkania urządzone w tym stylu to kompromis pomiędzy estetyką a praktycznością. Styl skandynawski jest dziś nie tylko modny – w domu urządzonym zgodnie z jego zasadami mieszka się przede wszystkim komfortowo.

Kochamy design i wnętrza rodem ze Skandynawii. Świadczy o tym nie tylko popularność skandynawskich sklepów w Polsce, ale też liczba blogów wnętrzarskich specjalizujących się w dodatkach do domu sprowadzanych ze Szwecji czy Danii. Co sprawia, że wzornictwo z północy tak bardzo przypadło nam do gustu? Jedną z tajemnic sukcesu może być uniwersalność: styl skandynawski nadaje się zarówno do miejskiego apartamentu, jak i domku za wsią. Styl skandynawski nawiązuje do przyrody, preferuje naturalne materiały, pasuje więc do otoczenia pól i lasów, a jednocześnie przemawia do serc mieszczuchów tęskniących za większym kawałkiem żywej zieleni niż skwer za oknem. Styl skandynawski jest też ponadczasowy (oto paradoks: mamy wielką modę na coś, co z założenia nie poddaje się modom!), łączy harmonijnie nowoczesność i tradycję, nowe ze starym.

Jak urządzić skandynawskie wnętrze

Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, musimy - po prostu musimy - wprowadzić przynajmniej kilka przedmiotów ze „śladami użytkowania”. Niekoniecznie szacowne antyki, wystarczą np. stół i szafka po babci. Taki zabieg w aranżacji skandynawskiego wnętrza jest niezbędny dla uzyskania efektu stylowej autentyczności. Warto też pamiętać, że skandynawski wystrój wnętrza odznacza się swobodą, lecz unika udziwnionych i obładowanych dekoracją rzeczy - woli proste, o formie wynikającej z funkcji. W dodatku ogranicza ich liczbę – lubi wolną przestrzeń, dzięki czemu skandynawskie wnętrza robią wrażenie przejrzystych. Przy tym nie są zimne – wręcz przeciwnie, bardzo „ludzkie”, bo jest w nich miejsce i na rękodzieło (wyroby rzemieślnicze, domowe robótki), i na rzeczy budzące emocje, np. fotografie rodzinne, rysunki dzieci itp. Styl skandynawski polecamy przez cały rok: latem, bo wprowadza wakacyjny nastrój do wnętrza, na jesień, gdyż jest ciepły i przytulny. Pasuje do zimy, ponieważ kojarzy się z ośnieżonym lasem. I jest też świetny na wiosnę – „odchudza”. Styl skandynawski dzięki bieli, światłu i wolnej przestrzeni ujmuje wnętrzom optycznego ciężaru. Wyglądają cudownie lekko.

Styl skandynawski: światło i kolor w aranżacji wnętrz

Pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę w skandynawskich wnętrzach, jest światło - mieszkania urządzone w tym stylu są bowiem wyjątkowo jasne. Do powstania stylu skandynawskiego wyraźnie przyczynił się klimat Północy - krótkie dni, brak słońca. Dlatego światło odgrywa w tym stylu niezwykle ważną rolę. W ciągu dnia domy oświetlone są przez możliwie największą ilość światła dziennego. Dlatego w aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim zapomnij o firankach. Okna są najczęściej odsłonięte, tak by wpadało przez nie jak najwięcej dziennego światła, przestrzeń zaś otwarta, by promienie słoneczne, których na Północy jest deficyt, mogły sięgać jak najdalej w głąb mieszkania. Dom łączy się z otaczającą go naturą również przez dekoracje o przyrodniczych motywach.

Zobacz też: Aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim >>>

Skandynawskie wnętrza cechują się świetlistością nie tylko dzięki dbałości o odpowiednią ilość światła we wnętrzu, ale również dzięki świetlistym kolorom. Styl skandynawski uwielbia jasne, naturalne barwy. Skandynawska biel, kojarząca się z czystością, lekkością i prostotą, jest kolorem doskonale odbijającym światło, który sprawia, że nawet kiepsko oświetlone wnętrza zyskują na jasności i robią wrażenie optycznie powiększonych. Dlatego wnętrza urządzone w stylu skandynawskim robią wrażenie olśniewająco jasnych. Zawdzięczają to obecności wielu białych sprzętów i dodatków, często też na biało malowane są ściany i podłogi. W „morzu białym” wybijają się ciemniejsze wysepki: rzeczy utrzymane w naturalnym odcieniu drewna, czy plamy koloru w dodatkach oraz fragmenty w kolorach szarym lub zgaszonym niebieskim.

Styl skandynawski: funkcja przede wszystkim

Projektanci urządzający wnętrza w stylu skandynawskim w pierwszej kolejności szukają ich funkcji. Stawiając na funkcjonalizm wnętrza, nie ma w nim miejsca na zbędne rozwiązania. Wszystko podyktowane jest logiką. We wnętrzach skandynawskich meble i dodatki mają służyć człowiekowi, a nie odwrotnie. "Piękne i funkcjonalne" – definicja ta jest doskonałą kwintesencją skandynawskich aranżacji.

Styl skandynawski: moc tekstyliów

Styl skandynawski nie jest ani zbyt ascetyczny, ani też przesycony zbędną ilością dodatków. Wnętrza są przytulne, lecz zachowują estetyczny umiar. Bardzo ważną rolę odgrywają w nich tekstylia. Za ich pomocą wnętrza skandynawskie w krótkim czasie potrafią zupełnie zmienić wygląd. Od wzorów i tekstyliów w dużej mierze zależy jaką odsłonę stylu skandynawskiego uzyskamy. Mogą to być wyraźne, kolorowe wzory, motywy kwiatów lub geometryczne formy często spotykane w żywych, mocnych barwach. Możemy także postawić na delikatną, subtelną wersję tego stylu, w której najczęściej spotkamy jasne, pastelowe odcienie. Wystrój skandynawski, mimo że oszczędny, uwielbia stylowe akcesoria.

Styl skandynawski: drewno i naturalne materiały

Styl skandynawski jest stylem będącym blisko natury. Szuka rozwiązań naturalnych i jednocześnie ekologicznych. W skandynawskich domach króluje drewno, obecne pod różnymi postaciami. Najczęściej spotkamy je w roli okładzin: podłóg lub ścian, a także pod postacią mebli i dodatków. Ten ciepły, naturalny materiał dodaje wnętrzom skandynawskim przytulności. Najlepiej zastsować drewno takie, które wygląda na zabrane bezpośrednio z tartaku lub lasu. Z kawałków pnia można samodzielnie zrobić stół à  la drwal; gałąź, którą wichura zwaliła na ziemię, posłuży jako dekoracja albo wieszak. Do surowego drewna w stylu skandynawskim dodajemy surowe płótno, grubo tkane, odznaczające się zgrzebnym, szorstkim wdziękiem. Futro w tym siermiężnym towarzystwie wcale nie kojarzy się z dekadenckim luksusem, tylko ze zdrowym, bliskim kontaktem z przyrodą.

Czym tradycyjna wersja różni się od nowoczesnej?

Tradycyjna wersja stylu skandynawskiego jest bardziej sielska i przytulna, łączy naturalne drewno z ludowymi akcentami i dość masywnymi formami mebli. Nowoczesny styl skandynawski to nic innego jak złoty środek między nowoczesną formą wnętrz a tradycjami skandynawskimi. Do takich wnętrz wkrada się więcej różnorodnych materiałów oraz form. Jednocześnie wnętrza takie zwykle są bardziej minimalistyczne niż tradycyjna odsłona stylu skandynawskiego. Formy mebli są zdecydowanie lżejsze i delikatniejsze, jednak we wnętrzach takich wciąż wyraźnie wyczuwalna jest idea urządzenia się zgodnie z duchem skandynawskim. Mile widziane są meble vintage - zarówno w porządnym stanie, jak i w wersji shabby (odrapane lub pomalowane tak, że na pierwszy rzut oka widać, iż robił to amator, i to pierwszy raz w życiu). Do stylu skandynawskiego pasują też sprzęty w duchu industrialnym, np. proste lampy o okrągłych, metalowych abażurach czy magazynowe szafki - byle tylko nie raziły oczu lśniącą nowością.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021