Styl skandynawski: ekologiczne farby a styl życia

2014-06-20 15:29

Styl skandynawski to nie tylko znany na całym świecie ponadczasowy design. Ekologia w każdym aspekcie, także farb, to element stylu życia, zgodnego z ochroną środowiska naturalnego. Styl skandynawski, to nie tylko oszczędzanie wody i prądu ale także świadome zakupy. Warto starać się o projekty wnętrz uwzględniające ochronę środowiska naturalnego.

Spis treści

  1. Styl skandynawski, a skład preparatów używanych do wykończenia wnętrz
  2. Styl skandynawski, czyli recykling i świadome zakupy

Styl skandynawski sprawia, że Skandynawowie od lat cieszą się zasłużoną opinią najbardziej ekologicznych społeczeństw w Europie. Na północy zawsze normą był styl życia, w którym poszanowanie środowiska naturalnego stoi na równi z potrzebami człowieka. Dotyczy to wszystkich sfer życia, również urządzania i projektów wnętrz. Do tej pory w Polsce nie interesowało nas mieszkanie w domu ekologicznym, teraz jednak nasze wybory coraz częściej uwzględniają skąd dana rzecz pochodzi, z czego jest wyprodukowana, czy są to materiały naturalne, pochodzące z plantacji dobrze zarządzanych i wreszcie czy są produkowane z poszanowaniem środowiska naturalnego. Warto zacząć od czytania etykiet produktów, a zmieniając wystrój wnętrza warto zastanowić się czy stare meble na pewno wyrzucać na śmietnik, czy jeszcze mogą się komuś przydać, albo czy można je jakoś odnowić lub przerobić. Dzięki takiemu podejściu każdy z nas będzie mógł mieć wpływ na poszanowanie środowiska naturalnego i stworzenie domu ekologicznego.

Styl skandynawski, a skład preparatów używanych do wykończenia wnętrz

Styl skandynawski, to  przede wszystkim materiały naturalne. Zwracajmy więc uwagę, czy tkaniny z których wykonane są zasłony i obicia mebli są naturalne czyli na przykład z bawełny lub lnu. Proces produkcyjny takich tkanin nie niszczy tak środowiska naturalnego jak produkcja tkanin sztucznych, z materiałów ropopochodnych. W dodatku kiedy w końcu wyrzucimy taką tkaninę, będzie zalegała w środowisku naturalnym przez tysiące lat. Dotyczy to także zakupu materiałów wykończeniowych, jak farb i lakierów. Wybierając farbę do wnętrz nie kierujmy się tylko kolorem czy ceną, ale sprawdzajmy ile zawiera w sobie związków lotnych. Według dyrektywy unijnej LZO nie może przekraczać 30g/1litr. Alternatywą są farby ekologiczne tworzone ze skandynawską koncepcją „Green Revolution”. Według niej preparaty powinny mieć maksymalnie obniżoną zawartość LZO lub wręcz zerową.

Styl skandynawski, czyli recykling i świadome zakupy

Dom ekologiczny, to przemyślane zakupy ale również rozsądne gospodarowanie tym co już mamy. Zanim kupimy nowe meble czy inne elementy dekoracyjne, dobrze się zastanówmy czy są nam na pewno potrzebne i jak długo będziemy z nich korzystać? Im rozsądniejsze będą nasze zakupy, tym nasze wnętrza będą bardziej ponadczasowe. Czasem warto zamiast kupować nowe krzesła czy stoły, po prostu odnowić je nieszkodliwymi dla środowiska lakierami i bejcami, lub przemalować je na inny kolor. A jak wiemy kolor ma ogromne znaczenie i czasem jego zmiana wystarczy do pełnej matamorfozy całego wnętrza. Czasem warto też wykorzystać palety lub skrzynie, w których przyjechał do nas produkt. Z palet i skrzyń można zrobić naprawdę fajne i oryginalne meble do naszych wnętrz. Podsumowując, już w trakcie robienia zakupów każdy z nas ma wpływ na to, czy środowisko naturalne będzie jeszcze długo trwało czy przyczynimy się do jego zniszczenia. Czytajmy etykiety, które zawierają skład i miejsce produkcji, bowiem im dalej dana rzecz jest produkowana, tym dłuższy jest jej transport, co z kolei zwiększa zanieczyszczenie środowiska. Warto też inwestować w meble i dodatki z drewna, metalu, kamienia czy szkła.