Apartament rodem z Nowego Jorku w sercu Gdyni. Ada wszystko zaprojektowała sama

2022-09-23 11:52

W przypadku Ady urządzanie mieszkania nie wyglądało typowo. Bo zanim stała się jego właścicielką, już miała skonkretyzowaną wizję wnętrz. I gdy jeszcze były w budowie, konsekwentnie zbierała do nich rzeczy. Wyobraźnia jej nie zawiodła – wszystkie idealnie zagrały w nowym lokum.

Salon
Autor: Marcin Grabowiecki KLUCZ DO STYLU Aranżacja mieszkania stanowi spójną całość. Baza kolorystyczna to biele, szarości, beże, błękity i akcenty złota. Jako formę wiodącą w kompozycji pani domu wybrała prostokąt, jednak wykorzystała go tak, by nie przytłoczył innych kształtów. Radzi, by unikać dekoracyjnego nadmiaru, decydując się jedynie na istotne dla charakteru pomieszczeń motywy, przedmioty, materiały. Dywan ma więc wzór marokańskiej koniczyny, podłoga – mocny rysunek drewna. Pojawia się też fantazyjna grafika marmuru. GDZIE KUPIĆ: marmurowy stolik – Glam Home; tapicerka mebli – Chesterfield Meble, drewniany stół – Wiga Design; panele podłogowe – Villeroy & Boch; poduszki i koc – Zara Home

Bezbłędnie wybrać rzeczy do wnętrz, których jeszcze się nie zna – by taki plan się powiódł, trzeba mieć w sobie niezwykłą dyscyplinę i pewność podejmowanych decyzji. Ada, chodząc w marzeniach po własnym lokum, dokładnie przemyślała, jakie zastosuje w nim barwy, tworzywa, faktury, wykończenia. W osiągnięciu celu bez wątpienia pomogło jej wyniesione z domu rodzinnego zamiłowanie do ładnych przedmiotów. Co wpłynęło na wybór charakteru aranżacji? Przede wszystkim nieprzemijająca od lat fascynacja Ady marmurem carrara bianco.

– Wiedziałam, że nie zabraknie go w żadnym pomieszczeniu mojego przyszłego mieszkania – mówi właścicielka. Aranżacja nawiązuje do eleganckiego i przytulnego stylu apartamentów Nowego Jorku, ożywionego nadmorskim powiewem estetyki w duchu Hampton. Ale gospodyni nie byłaby sobą, gdyby urządzając wnętrza, nie sięgnęła po pomysły pozwalające osiągnąć efekt bez nadszarpywania przy tym domowego budżetu.

Tak było m.in. z regałem w salonie. Wygląda jakby pochodził z ekskluzywnego butiku, tymczasem… jest z sieciówki. Ada przemalowała czarną konstrukcję mebla na kolor złoty, półki natomiast okleiła folią samoprzylepną ze wzorem marmuru. Nawet kamieniarz z ekipy remontowej uległ złudzeniu, że jest on prawdziwy!

ADA

Zawodowo marketingowiec, życiowo pasjonatka mody, podróży i wnętrz. Uwielbia przerabiać przedmioty, znajdować dla nich drugie życie, nową funkcję. Stale też coś szyje i dekoruje. Śmieje się, że kreatywność to jej drugie imię. Paweł, narzeczony, bardzo jej w tych działaniach sekunduje. Ada prowadzi instablog @marbleandmoree, na którym dzieli się z czytelnikami swoimi pomysłami i inspiracjami.

Salon
Autor: Marcin Grabowiecki

WSPÓLNA PRZESTRZEŃ

Meble kuchenne w otwartym salonie powstały na zamówienie według pomysłu gospodyni. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie w zabudowie ekranu telewizora. Dzięki temu filmy można oglądać, siedząc wygodnie w aneksie wypoczynkowym i nie jest potrzebna dodatkowa komoda RTV.

Aneks kuchenny
Autor: Marcin Grabowiecki

BLASK CIEPŁA

Blat roboczy to płyta laminowana, która doskonale imituje marmur. Nie przysparza, jak kamień, kłopotów z utrzymaniem w czystości. „Złote” baterie i dodatki (sztućce na zdj. – NAP) pani domu kupiła przed wprowadzeniem się do mieszkania. Takie są też uchwyty szafek. – Barwa złota bosko współgra z chłodną kolorystyką marmuru – podkreśla.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki

Z EMOCJAMI

W kwestii aranżacji wnętrz mąż gospodyni całkowicie zdał się na nią. Przyznał jednak, że miał wątpliwości, gdy zaproponowała sztukaterie na ścianie. – Obawiałem się, że mogą wyglądać pałacowo, tymczasem są świetne – chwali jej pomysł. Efekt wynika z perfekcyjnego rozplanowania i wykończenia dekoracji na ścianie. A z tym był duży problem. Fachowiec nie poradził sobie z precyzyjnym przycinaniem i przyklejaniem sztukateryjnych listew. Odmówił poprawek i zrezygnował z pracy. – Przepłakałam dwie noce – wspomina właścicielka. Na szczęście znalazł się inny wykonawca, który cierpliwie dokończył robotę.

Jadalnia
Autor: Marcin Grabowiecki Filiżanki, naczynie na kwiaty, świece – H&M Home

SUBTELNIE, BEZ PRZEPYCHU

Gospodyni żartuje, że jest złotą dziewczyną, lubi kolor tego metalu. Używa go we wnętrzach podobnie jak biżuterię – w ograniczonej ilości. Tylko tyle, by wzmocnić charakter i szyk aranżacji.

Salon
Autor: Marcin Grabowiecki Sztuczne hortensje – Glam Home; marmurowa doniczka – Pepco; filiżanka – H&M Home; pudełko – Zara Home

Z GŁĘBIN OCEANU

Związane z nim skojarzenia, kolory, formy to nieodłączne elementy stylu Hampton. W gdyńskim mieszkaniu właścicieli przypominają też o sąsiedztwie pięknych plaż, na które gospodarze często chodzą na spacery.

Dekoracje do salonu
Autor: Marcin Grabowiecki
Sztukaterie

Tradycyjne gipsowe z powodzeniem są dziś zastępowane przez lekkie, trwałe polistyrenowe i poliuretanowe.

1. Montaż. Ściana powinna być oczyszczona, sucha i zupełnie gładka. Do cięcia elementów zastosuj ostrą piłę albo nóż. Listwy i gzymsy docinaj pod tym samym kątem. Do mocowania sztukaterii do ściany użyj specjalistycznego kleju (koniecznie białego). Jego nadmiar usuń wilgotną ściereczką.

2. Wykończenie. Ewentualne ubytki w łączeniach sztukaterii zaszpachluj i zeszlifuj, ale nie wcześniej niż przed upływem 48 godzin. Następnie możesz elementy pomalować farbą bez dodatku rozpuszczalnika, najlepiej akrylową lub lateksową.

PRZEJRZYŚCIE

Niewielka łazienka robi wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. W kabinie prysznicowej nie zainstalowano brodzika, zamiast niego w podłodze został zamontowany odpływ liniowy. Szklanych drzwi i ścianki wydzielających natrysk niemal nie widać. Prysznic nie zacieśnia więc optycznie wnętrza. Gospodyni wyeksponowała w nim motyw marmuru (to płytki gresowe, naturalny marmur jest zbyt porowaty i nasiąkliwy, by stosować go w tzw. mokrych pomieszczeniach). Pojemne szafki – jedna pod umywalką, druga nad WC – kryją kosmetyki, środki czystości i akcesoria. Dzięki temu zawsze panuje tu porządek i kompozycyjna harmonia.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

WAGA UMIARU

Bez niego nie ma mowy o elegancji. Pani domu z wyczuciem eksponuje dekoracyjne detale, nie dopuszczając ani do ich dominacji, ani krzykliwej konkurencji. Nadała im rolę szlachetnych akcentów, które wyznaczają rytm kompozycji. Wtedy też prezentują się w całej krasie.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki Baterie – Omnires

W NAWIĄZANIU

Właścicielce udał się jeszcze jeden dekoratorski zabieg, który nie należy do łatwych. Powtórzyła w sypialni elementy aranżacji salonu, tak jednak, by nie wkradła się tu nuda. Zależało jej na uzyskaniu poczucia komfortu. I ten cel osiągnęła! Wygodne łóżko z miękkim zagłówkiem, poduchy, puszysta wykładzina (z gąbką pod spodem i od ściany do ściany), funkcjonalność oraz nastrojowe oświetlenie gwarantują luksusowy odpoczynek.

Sypialnia
Autor: Marcin Grabowiecki Poduszki ze wzorem – Glam Home; pled i poduszki białe oraz złota – Zara Home; stoliki nocne i lampy – Westwing; taca, szare poduszki – H&M Home; świeca – TK Maxx
Plan mieszkania
Autor: Norbert Suchorzewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE