Projekt mieszkania w stylu eklektycznym z miejscem na pamiątki

2020-08-14 15:47

W projekcie mieszkania chodziło o stworzenie niepowtarzalnego klimatu, którego nie ma nikt inny. Miało się znaleźć miejsce na pamiątki rodzinne, w których są zaklęte ważne chwile oraz kolory i wzory kojarzące się z odwiedzonymi miejscami.

W mieszkaniu o powierzchni 48 m2 były dwa nieduże pokoje, mała oddzielna kuchnia oraz łazienka. Właściciele od razu wiedzieli, że ten układ trzeba będzie zmienić, ponieważ najbardziej zależało im na otwartej, doświetlonej przestrzeni. O pomoc poprosili dobrą koleżankę, architektkę Dorotę Janusiewicz z Projectowni, która od razu „miała pomysł”  na te wnętrza. Dzięki wyburzeniu i przesunięciu ścian powstał duży salon z częścią kuchenną i jadalnianą, łazienka z wanną oraz komfortowa sypialnia z miejscem na pojemną szafę. Przed zaprojektowaniem mieszkania architektka poprosiła właścicieli o zebranie inspiracji. Wybory gospodarzy nawiązały do wspólnych zainteresowań, przeszłości i rodzinnych historii. W pokoju dziennym pojawił się kącik z pamiątkami po dziadkach właściciela. W łazience płytki basenowe, ponieważ pani domu trenowała w przeszłości pływanie. Takich rzeczy z ukrytym znaczeniem jest więcej, i ciągle ich przybywa. Zabarwienie sentymentalne sprawia, że są dla pary bezcenne.

Salon z kuchnią wypełnione światłem i powietrzem

Mieszkanie miało być przede wszystkim wypełnione naturalnym światłem. Aby kuchnia nie zdominowała przestrzeni dziennej, architektka zaproponowała zabudowę bez górnych szafek. Biały okap na ścianie pokrytej jodełką z białych płytek jest niemal niewidoczny. Fronty szafek kuchennych nawiązują do natury, która właściciele bardzo lubią. Rodzinne pamiątki i skarby przywiezione z podróży sprawiły, że w mieszkaniu zagościła istna mieszanka stylów. Stonowaną gamę kolorystyczną, z której wyłamuje się błękitna sofa, ożywiają rośliny, które uprawia gospodyni. W salonie na ścianie wiszą dwa obrazy autorstwa Edwarda Dwurnika. Przedstawiają Kraków i Barcelonę – miasta, w których mieszkała właścicielka mieszkania. Z pokoju dziennego do sypialni prowadzą przesuwane drzwi – marzyła o nich gospodyni. Takie same oddzielają łazienkę. Wymusiło to pewne rozwiązania techniczne, m.in. podwieszany sufit. Różnicę wysokości podkreślają lampy, które można przesuwać wzdłuż  długiej stalowej szyny.

Czytaj też: Kupujemy sofę z funkcją spania

Sypialnia z oryginalną tapetą w tle

Architektka uważa, że sypialnia to miejsce odpoczynku zarówno ciała, jak i duszy. Każdy chce się tu czuć komfortowo, bezpiecznie. Punktem wyjścia aranżacji sypialni była tapeta w ptaki, oddająca barwne osobowości inwestorów. Charakterystyczna ściana gra pierwsze skrzypce w tym pomieszczeniu. Aby nie przytłoczyła wnętrza, dobraliśmy projektantka z właścicielami dobrali do niej meble o prostych formach, utrzymane w stonowanej palecie barw – w kolorach występujących na tapecie. Zamiast szafki nocnej – walizki z ozdobnymi okuciami, świetnie wyglądają na tle wzorzystej tapety. Architektka zadbała też o to, by w sypialni wystarczyło miejsca na pojemną zabudowę meblową. Przy wejściu do sypialni stanęły cenne pamiątki, które gospodarze dostali od rodziny właściciela. Komódka w stylu Ludwika Filipa z pierwszej połowy XIX w., grafika z tego samego okresu kupiona u bukinistów nad Loarą oraz lampka z Florencji (dziadek własnoręcznie dorobił do niej abażur). Jelonek  przyjechał z czeskiej Pragi.

Sypialnia z niebieską tapetą
Autor: Mariusz Bykowski

Łazienka jak wspomnienie z pływalni

Kolorystyka łazienki i niewielki format płytek to nawiązanie do pływalni, na której Justyna spędzała kiedyś dużo czasu. Prosty styl przełamuje lustro w ozdobnej ramie. W roli dodatków muszle przywiezione z Malezji i plakat autorstwa Izy Kaczmarek-Szurek, artystki mieszkającej po sąsiedzku. Szara zabudowa po prawej stronie ukrywa pralkę i półki.

Czytaj też: Niebieskie płytki w łazience

Funkcjonalna łazienka
Łazienka z niebieskimi płytkami

Autor: Mariusz Bykowski

Funkcjonalna łazienka


Urządzenie tego pomieszczenia tak, aby było nie tylko ładne, ale też wygodne, wymaga dostosowania się do pewnych zasad. Kluczową rolę odgrywa rozmieszczenie poszczególnych sprzętów.
1.    PROJEKT
Zagospodaruj przestrzeń w łazience w taki sposób, aby swobodnie korzystać ze wszystkich urządzeń. Ich wielkość dostosuj do powierzchni pomieszczenia – zachowanie odpowiednich proporcji zagwarantuje komfort oraz sprawi, że w pełni wykorzystasz metraż.
2.    DOBRY PODZIAŁ
Umownie wyodrębnij w łazience dwie strefy: kąpielowo-pielęgnacyjną, w której znajdą się umywalka i wanna lub prysznic, oraz sanitarną – z toaletą, bidetem (ewentualnie) i sprzętami takimi jak pralka czy suszarka. Rozważ ukrycie tych ostatnich w zabudowie meblowej – łazienka będzie wtedy bardziej uporządkowana wizualnie.
3.    WOLNA PRZESTRZEŃ
Aby swobodnie korzystać z poszczególnych sprzętów, musimy zostawić przed nimi wolną przestrzeń. Przy umywalce min. 100x50 cm, przy wannie lub kabinie prysznicowej 100x70 cm, przy sedesie 80x60 cm, przy bidecie 100x70 cm.