Piękne nowoczesne wnętrza w stylu hygge. Rodzinny dom w podwarszawskim Zaciszu

2024-02-20 14:33

Dzisiaj zabieramy was do rodzinnego domu w podwarszawskim Zaciszu. Właściciele marzyli o wnętrzach prostych i naturalnych, minimalistycznych, ale nie chłodnych. Architektki z pracowni Tilla Architects stworzyły wnętrze funkcjonalne i nieprzeładowane, w którym nie zabrakło ciekawych rozwiązań.

Spis treści

  1. Ściana telewizyjna w salonie
  2. Kominek w salonie
  3. Przestronna jadalnia
  4. Biało-drewniana kuchnia
  5. Pokój gościnny
  6. Schody drewniane
  7. Wejście do domu
  8. Sypialnia damska i męska
  9. Łazienka w klimacie spa
  10. Pokoje nastolatków

Piętrowy dom na warszawskim Zaciszu zdaje się tonąć w zieleni. Właściciele to małżeństwo z dwójką nastoletnich dzieci, z prośbą o zaprojektowanie wnętrz zwrócili się do pracowni Tilla Architects.

Wnętrza są proste, utrzymane w neutralnych beżowo-szarych odcieniach, klimat tworzą naturalne materiały — kamień i drewno.  - Zależało nam, by wnętrze nie było surowe, żeby miało naturalne ciepło — mówi Katarzyna Sławińska, właścicielka pracowni. Gdzieniegdzie pojawiają się mocne plamy antracytowej szarości — jak na ścianie telewizyjnej w salonie. Właściwie można by powiedzieć, że dom urządzono w kolorze sierści ulubienicy domowników, kotki Fridy.

Ściana telewizyjna w salonie

Ścianę telewizyjną w salonie pokrywa okładzina z forniru w kolorze antracytowym, właścicielom zależało, żeby telewizor stał się niewidoczny. Aby nie sprawiała przytłaczającego wrażenia, ozdobiono ją pionowymi lamelami. Czerń i antracyt pojawiają się w całym domu — w postaci stolików kawowych, armatury, fornirów zabudów lamp i dodatków. 

Kominek w salonie

Zabudowa kominka z  szerokim, narożnym paleniskiem jest dyskretna — wykonano ją z jasnego kamienia Italstone. Blat pod kominkiem i wzdłuż całej ściany wykonany jest ze spieku Inalco. Minimalistyczna zabudowa meblowa biegnąca wzdłuż ściany zapewnia sporo miejsca do przechowywania.

Duże rozsuwane okno w salonie otwiera się na ogród. Wrażenie, że wnętrze wypełnione jest światłem, potęguje jasna drewniana podłoga oraz szare i beżowe tkaniny — dywan, zasłony, obicia mebli tapicerowanych marki Sits. Monochromatyczność wnętrza przełamują czarne akcenty — stoliki kawowe Plateau marki Bolia, minimalistyczna lampa stojąca czy, świetnie wpisujące się w tę konwencję, głośniki.

Z czarnego drewna jest też konsola Aurora polskiej marki Take Me Home. Nad nią wisi dekoracyjny trójwymiarowa kompozycja wykonana z jutowej tkaniny, autorstwa Anny Wywiał. Podobna praca tej samej artystki zdobi klatkę schodową. 

Salon z kominkiem
Autor: Projekt wnętrza: Katarzyna Sławińska/Tilla Architects, stylizacja: Katarzyna Sławińska, Julia Rawerska, zdjęcia: Tom Kurek

Przestronna jadalnia

Z jadalni także można wyjść do ogrodu. Minimalistyczny stół Lava z MOMA Studio już po zakupie dodatkowo wybarwiono na kolor zbliżony do odcienia podłogi. Krzesła z giętymi oparciami i skośnymi nogi dodają wnętrzu dynamizmu. Oświetlenie zapewniają minimalistyczne lampy Flat marki Vibia.  

Biało-drewniana kuchnia

Nieduża kuchnia ma kształt litery U. Pod oknem i po prawej stronie zabudowana składa się z niskich białych szafek z delikatnymi płycinami i podfrezowanymi uchwytami. Bateria zlewozmywakowa Blue marki Grohe nalewać wodę schłodzoną, filtrowaną i gazowaną. Pod lewą ścianą jest wysoka fornirowana zabudowa z AGD, a dalej białe szafki - dolne i wiszące. W tej części mieści się płyta gazowa i okap. Blat, oczywiście w kolorze szarości złamanej beżem, wykonano z konglomeratu kamiennego TechniStone.

Pokój gościnny

Na parterze znajdują się jeszcze łazienka i pokój gościnny, który pełni tez funkcję gabinetu. Oprócz łóżka znajdują się tam wykonane na wymiar biurko i szafa. Część zabudowy, aby nadać jej bardziej dekoracyjny charakter, jest otwarta i fornirowana. Gładkie skrzydła drzwi szafy są wąskie i mają podfrezowane uchwyty, aby nie zabierały przestrzeni. Zasłony z lnianego płótna przyjemnie filtrują światło.

W gościnnej łazience stanęła umywalka z masywnym blatem i fornirowana szafka z modnymi ryflowaniami. W szerokim lustrze odbija się czarna lampa, do której dopasowano baterie marki Très, uchwyt na ręczniki i elementy konstrukcyjne kabiny prysznicowej. 

Schody drewniane

Proste dywanowe schody z litego drewna biegną aż na poddasze. Wyposażone są w ciekawą balustradę wykonaną z cienkich prętów. - Dla wygody i podkreślenia formy schodów, w ścianie tuż nad stopniami, zainstalowano oświetlenie. Wszystkie techniczne lampy w domu pochodzą z polskich firm: Labra i AQForm. 

Wejście do domu

Drzwi między wiatrołapem a strefą dzienną wykonane są ze szkła ornamentowego, osadzone w stalowej ramie. Tylko częściowo przejrzyste przeszklenie wpuszcza do przedpokoju światło, a jednocześnie wchodząc do domu, nie od razu widzimy całe wnętrze.

Wiatrołap
Autor: Projekt wnętrza: Katarzyna Sławińska/Tilla Architects, stylizacja: Katarzyna Sławińska, Julia Rawerska, zdjęcia: Tom Kurek

Sypialnia damska i męska

Właścicielom zależało na wydzieleniu dwóch sypialni, damskiej i męskiej, z salonem kąpielowym i garderobą.

W sypialni pana domu, utrzymanej w nieco ciemniejszej palecie barw, stoi wykonane na zamówienie tapicerowane łóżko w kolorze koniakowym. Ścianę za nim, do wysokości wezgłowia, wykończono fornirowanym panelem z delikatnym lamelkami w antracytowym wybarwieniu. Ten sam motyw przeniesiono na dolną część frontów czterodrzwiowej szafy. Obok łóżka stoją szafki nocne z rantami ściętymi pod kątem 45 stopni. 

Oświetlenie do czytania zapewniają niewielkie kinkiety Stick marki Labra, a nastrojowe światło lampa Cosmos marki Vibia. Ciemniejsze niż w reszcie domu tkaniny współgrają ze ścianą na wprost łóżka w kolorze głębokiej, złamanej szarością zieleni. 

Damska sypialnia utrzymana jest w jaśniejszej tonacji - funkcję wezgłowia pełnią sięgające sufitu panele tapicerowane. Jedynie panel za prawą szafką nocną jest fornirowany. Także tutaj szafki nocne mają ścięte ranty. Po prawej stronie łóżka wiszą lamki Amp marki Normann Copenhagem. Ścianę na wprost łóżka oraz ukryte w niej drzwi do salonu kąpielowego i łącznika między sypialniami pokrywa tapeta włoskiej marki Wall&dèco, z subtelnym motywem żurawia.

Łazienka w klimacie spa

Życzeniem właścicieli było, aby ich prywatna łazienka miała klimat SPA. Na ścianie wisi obraz Anny Wywiał, tym razem w kolorze czarnym. Relaks wśród muzyki gwarantuje nagłośnienie marki Jung. Zabudowa meblowa wykonana z forniru, zapewnia dużo miejsca do przechowywania.

Reszta łazienki jest jasna - zabudowę wanny, wnętrze prysznica (za ścianą umywalkową), podłogę i ściany pokrywają szarobeżowe płytki. Całość dopełniają czarne akcenty - baterie Très i stołek przy wannie wykonany z surowego pnia drzewa, na nogach z arkusza blachy. To projekt polskiej marki Witamina D.

Pokoje nastolatków

Druga połowa piętra to przestrzeń rodzeństwa. Pokój córki (starszej z rodzeństwa), o artystycznej duszy, jest bardzo stonowany, wręcz ascetyczny. Nastolatce zależało na tym, by wystrój był subtelny i prosty. Podstawą palety jest jasny odcień szarości. W tym kolorze jest zabudowa meblowa - szafa, biurko i regał na książki, a także tapicerowane siedzisko przy oknie, z którego można obserwować ogród.  

W pokoju syna - miłośnika lego i kosmosu - uwagę zwraca przede wszystkim tapeta z księżycowym globem. Oprócz, biurka i łóżka jest tu regał - miejsce m.in. na ekspozycję budowli z klocków. Podświetlenie przy jego końcu podkreśla tapetę.

W młodzieżowej łazience głównym motywem dekoracyjnym jest ściana za wanną wykończona płytkami 3D Biscuit marki  41zero42. Oświetlenie znajduje się w podwieszanym suficie. Gładka biała obudowa wanny oraz blatu umywalki wykonane są z corianu. Podobnie jak w pozostałych łazienkach i tutaj dodatki są w kolorze czarnym.

Fronty zabudowy w kuchni | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Listen on Spreaker.