Jakie schody są modne? Nowoczesne schody: drewniane, betonowe czy stalowe? Zobacz inspiracje

2024-03-18 9:19

Nowoczesne schody wewnętrzne to ozdoba domu. Możemy wybierać spośród wielu typów konstrukcji schodów. Można kupić gotowe schody wewnętrzne, ale też zamówić je u stolarza. Jakie są obecnie modne schody? Ile kosztują i jakie schody są najtańsze? Przeczytaj i zobacz nasze inspiracje.

Spis treści

 1. Schody wewnętrzne, jakie wybrać?
 2. Jak wyglądają schody nowoczesne?
 3. Schody wewnętrzne mogą mieć różny układ stopni
 4. Ile kosztują schody wewnętrzne do domu?
 5. Tanie schody wewnętrzne. Jakie schody są najtańsze?

Schody wewnętrzne, jakie wybrać?

Schody wewnętrzne to zwykle skomplikowana sprawa dla tych, którzy urządzają swoje domy. To dość drogi "mebel", chyba, że mamy pomysł na tanie schody wewnętrzne.

Co to znaczy? Możemy kupić w marketach lub sklepach gotowe schody, tańsze od zamawianych na wymiar. Mogą to być schody o różnych kształtach. Najczęściej modele gotowych schodów to schody kręcone, lub ażurowe przypominające drabinę. Te ostatnie nazywane są także schodami młynarskimi.

Wnętrze stworzone do odpoczynku

Jak wyglądają schody nowoczesne?

Nowoczesne schody, modne obecnie to przede wszystkim schody o prostych stopniach. Bez „nosków” jak to jest przypadku schodów klasycznych, zaokrąglonych.

Dziś w polskich domach najczęściej wybieramy proste drewniane schody. Nowoczesne schody w domu jednorodzinnym pomimo swojej prostoty, mogą się różnić.

Oto jakie są rodzaje schodów:

 • schody dywanowe – tworzą jakby lewitujący dywan schodów bez widocznych podpór. Schody trzymają się ściany. Są na niej umocowane, dzięki specjalnym kotwom.
 • schody młynarskie – to prosta konstrukcja schodów, nazwana tak od schodów w młynach, przypominających drabinę, Są lekkie, funkcjonalne i wygodne.
 • schody betonowe, marmurowe, kamienne – to niezwykle trwałe konstrukcje, wykonane z betonu, bardzo modne w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Sprawdza się tu np. beton szlifowany.
 • schody stalowe – to konstrukcja schodów wykonanych z metalu. Mogą to być schody stalowe, żelazne lub aluminiowe. Modne są schody stalowe, malowane proszkowo, najczęściej na kolor czarny lub biały.
 • schody ażurowe – to rodzaj schodów, w których pomiędzy poszczególnymi stopniami widać wolną przestrzeń, prześwit.
 • schody modułowe – to schody, które składają się z gotowych elementów, modułów, można je złożyć w dowolny kształt. Są łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie.
 • schody kręcone – sprawdzają się najczęściej w małych przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca, na rozbudowane konstrukcje schodowe innego typu.

Schody wewnętrzne mogą mieć różny układ stopni

Ze względu na układ stopni schodów dzielimy je na:

 • schody jednobiegowe – to schody, które łączą dwie kondygnacje tworząc konstrukcję w jednej linii.
 • dwubiegowe – schody tego typu, to schody „złamane” w jednym miejscu, gdzie zwykle znajduje się tzw. spocznik lub szerszy stopień.
 • zabiegowe – schody zabiegowe to schody, które sprawdzą się w małych przestrzeniach. Ich stopnie są zwykle charakterystyczne, mają kształty trójkątów lub trapezów. To charakterystyczny typ schodów zakręcających, w których liczba zakrętów może być dowolna.

Balustrada schodowa w domu. Jaka balustrada lepsza: ażurowa wycinana czy balustrada szklana?

Ile kosztują schody wewnętrzne do domu?

Wszystko zależy od typu konstrukcji schodów jaką wybierzemy, materiałów, z których zostaną wykonane. Niebagatelną częścią kwoty, którą za nie zapłacimy jest także balustrada, obowiązkowa, gdy schody są wyższe niż pół metra.

Tanie schody wewnętrzne. Jakie schody są najtańsze?

Ogólnie mówiąc tanie schody np. metalowe lub drewniane można kupić w markecie, lub przez internet już nawet w okolicach tysiąca złotych, ale jeśli chcemy mieć konstrukcję na lata, wykonaną na zamówienie i pod wymiar – to już kwota od 10 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od ich wymiarów i materiałów z których zostaną wykonane.

Jakie schody są najtańsze? Najtańsze są schody proste, jednobiegowe, ażurowe. Dużo więcej zapłacimy za schody dwubiegowe, trzybiegowe czy zabiegowe. Dość tanie są także schody spiralne – kręcone.

Czytaj też: Loftowe meble do salonu nie muszą być drogie. Sprawdź meble z popularnych sieciówek

Nowoczesne lustra do łazienki, jakie wybrać?

Jak udekorować łóżko w sypialni. Sprawdź nasze inspiracje

Qubus Hotel i jego nowoczesne wnętrza. Jest drewno, szkło i wełna

Modne doniczki na kwiaty w domu. Nowoczesne donice czy klasyczne białe?